Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir? için yorumlar kapalı
  • 189 kez görüntülendi.
Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir?

Salyut 1 Uzay İstasyonu, 19 Nisan 1971 senesinde Sovyetler Birliği tarafından dünyanın yörüngesine fırlatılmış olan uzay istasyonudur. Salyut 1, insanlık tarihindeki ilk uzay istasyonu olma özelliğine sahiptir. Uzay istasyonları, içinde astronotların hayatlarını sürdürebilecekleri ve muhtelif deneyler yapabilecekleri biçimde planlanmış olan uzay vasıtalarıdır. Uzay istasyonlarının üretimindeki temel emel, insan bedeninin uzun müddet uzayda kalması gidişatında ne […]

Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir?Salyut 1 Uzay İstasyonu, 19 Nisan 1971 senesinde Sovyetler Birliği tarafından dünyanın yörüngesine fırlatılmış olan uzay istasyonudur. Salyut 1, insanlık tarihindeki ilk uzay istasyonu olma özelliğine sahiptir. Uzay istasyonları, içinde astronotların hayatlarını sürdürebilecekleri ve muhtelif deneyler yapabilecekleri biçimde planlanmış olan uzay vasıtalarıdır. Uzay istasyonlarının üretimindeki temel emel, insan bedeninin uzun müddet uzayda kalması gidişatında ne gibi tesirler oluştuğunu gözlemlemek ve ileride uzayda yapılabilecek uzun süreli seyahatler için bilgi toplamaktır.
Salyut 1 uzay istasyonu, içinde astronotların hayatını sürdürebilmesi için planlanmış tazyikli üç bölme ile istasyonun motor ve hakimiyet sistemlerini kapsayan tazyiksiz bir bölme olmak üzere toplam dört bölmeden oluşmaktadır. Salyut 1 uzay istasyonu 20 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olup silindir biçiminde planlanmıştır. İstasyona enerji sağlamak emeliyle iki adet kanat biçiminde güneş oturumu da takılmıştır.

Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir?Uzay istasyonu içinde insan olmadan uzaya fırlatılmış ve dünyanın yörüngesine yerleştirilmiştir.
Salyut 1 uzay istasyonunda çalışmalar yapmak emeliyle misyonlu ilk astronotları taşıyan Soyuz 10 uzay mekiği 22 Nisan 1971 senesinde uzaya fırlatılmıştır. Soyuz 10’un taşıdığı üç astronotun Salyut 1 uzay istasyonunda 30 gün geçirmesi tasarlanmış olmasına karşın, astronotlar Salyut 1 uzay istasyonuna yaşanan bir problem nedeniyle girmeyi muvaffak olamamış ve dünyaya geri dönmek zorunda kalmışlardır. 6 Haziran 1971 senesinde ise, gene üç adet astronotu taşıyan Soyuz 11 uzay mekiği Salyut 1 uzay istasyonuna kilitlenmek emeliyle fırlatılmıştır. Astronotlar Salyut 1 uzay istasyonuna erişmişler ve toplam üç hafta süresince uzay istasyonunda kalmayı muvaffak olmuşlardır. Ancak 29 Haziran 1971 tarihinde astronotlar dünyaya geri dönmek için Soyuz 11 uzay mekiğine binerken tazyiki dengeleyen vanalardaki bir arıza nedeniyle fazla tazyike maruz kalmış ve üç astronotta yaşamını kaybetmiştir. Bu kazada, o senelerde astronot elbiselerinin tazyikten gözetici biçimde yapılamıyor olmasının da tesiri mevcuttur. Bu kazada yaşamını kaybeden üç astronot uzayda yaşamını kaybetmiş olan ilk insanlar olma özelliğini taşımaktadır. Bu bahtsız kazanın ardından Salyut 1 uzay istasyonuna bir daha astronot sevk edilmemiş ve istasyon hakimiyetli bir biçimde dünyaya daha yakın yörüngelere çekilerek Pasifik ummanına düşürülmüştür.

Salyut 1 uzay istasyonu 175 gün süresince dünya yörüngesinde kalmıştır. Soyuz 11 tayfayı olan astronotlar Salyut 1 uzay istasyonunda toplam 24 gün geçirmişlerdir. Bu, o tarihe kadar en uzun müddet uzayda kalma rekorudur. İstasyon uzayda kaldığı müddet süresince dünyanın yörüngesinde dönmüş ve toplamda 118.600.000 kilometre’lik yol kat etmiştir. Salyut 1 projesini, aya insan yollama yarışında yarışı Amerika Birleşik Devletleri‘ye kaybeden Sovyetler Birliği’nin yanıtı olarak düşünmek olasıdır.

Salyut 1 Uzay İstasyonu Nedir?Salyut 1 uzay istasyonu projesi, yaşanan kısmetsizliklerden dolayı her ne kadar başlangıçta tasarlanan emellerin tümünü muvaffak olamamış olsa da, insanlığın uzay serüveninde oldukça ehemmiyetli bir adımı temsil etmektedir. Uzayda uzun müddet kalınabileceği fikrinin reelleştirilmesini sağlamıştır. Salyut 1’deki vazifelerini bitirdikten sonra dönüş esnasında yaşamını kaybeden üç astronot olan Volkov, Patsaev ve Dobrovolskiy’in isimleri aydaki üç adet kratere verilmiştir. Salyut 1 uzay istasyonunda yaşanan bahtsız kaza sonucunda astronotlar için tazyikten gözetmeli giysiler geliştirilmesi zorunluluğu iyice anlaşılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ