Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sakızın Tarihçesi

  • 22 Nisan 2021
  • Sakızın Tarihçesi için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.

Sakızın tarihi, ağaç reçineleri çiğneyen antik Yunanlılara katlanır. Bugün çiğnediğimiz sakızın tescili, Amerika da bir dişçi tarafından 1869 senesinde tarafından alınmıştır. 1928 de başka bir Amerikalı olan Walter Diemer balonlu sakızı buluş etmiştir. Balonlu sakız tam boy ve renklerde mevcut olmasına karşın balon şişirme de hiçbir şey, ilk sakız olan “minik pembe sakızın” yerini yakalayamaz. […]

Sakızın TarihçesiSakızın tarihi, ağaç reçineleri çiğneyen antik Yunanlılara katlanır. Bugün çiğnediğimiz sakızın tescili, Amerika da bir dişçi tarafından 1869 senesinde tarafından alınmıştır. 1928 de başka bir Amerikalı olan Walter Diemer balonlu sakızı buluş etmiştir. Balonlu sakız tam boy ve renklerde mevcut olmasına karşın balon şişirme de hiçbir şey, ilk sakız olan “minik pembe sakızın” yerini yakalayamaz.

Sakızın macerayı, sakızı çiğnene öğrenir kılan bir madde olan, sakız hamuruyla başlar. O zamanlar ananesel olarak bu hamur, ağaç reçinesinden yapılırdı. Bugün ise bu madde plastik ve kauçuktan yapılır. Sentetik sakız hamuru bir karıştırıcı ya dökülür sonra renk ve aroma ilave edilir. Hamur karışmaya başladığında, glikoz şurubu tat vermek için karışıma dökülür. Glikoz şurubu, akışkan olduğu için sakız hamurunu yumuşak yakalamaya dayanakçı olur. Sonrasında, toz halinde bir tatlandırıcı olan üzüm şekeri bu karışıma ilave edilir. Tam bu malzemeler 20 dk. harmanlanır. Karıştırma harekâtı ile tüm malzeme birbirine özleştiren bir ısı oluşur. Karışım; ekmek hamuru kıvamına eriştiğinde, hazır hâle kazanç.
Kıvama gelen sakız hamuru; hamur nakil otomobilleriyle ön püskürtücü denilen bir makinaya aktarılır. Bu makine karışımı tıpkı bir diş macununu tüpten sıkar gibi dar bir uçtan sıkar. Sakızın TarihçesiBüyük ve hacimli olan hamur tomarlarını, sıkma harekâtından sonra ince şeritler hâline getirir. Hazırlanan ince şeritler, bu halleriyle artık püskürtücülerde harekâta girmek için hazırdır. Püskürtücüler her şeridi, balonlu sakızın reel ebatlarında sıkar. Püskürtücülerden dışarı uzun ve sürekli olarak çıkan sakızlar daha sonra lokmalık parçalara ufalar.
Bu püskürtme operasyonunda sakız ısınır, şayet bu halleriyle kesilip ambalajlanırlarsa ambalajlarına yapışırlar. Bu surattan bir sonraki evre de sakızların soğutma kısmına alınmasıdır. Sakızlar 3 ila 7 santigrat derecede 15 dk. bekletilir. Balonlu sakız dışarıya çıktığında, kesim ve ambalajlama için uygun olacak kadar soğumuştur. Bu 2 harekâtı saniyelerden kısa sürecek biçimde tek bir makine da reelleştirir. İmal bandının bir tarafından seri olarak giren sakızlar çok seri olarak lokma lokma kesilir. Bir aparat dayanağı ile tam sakızlar paketlenmek üzere imal bandının sonuna doğru itilir ve ambalaj kabının iki ucunu bükülerek kapatılır. Paketleme cihazı dakikada 900 adet sakızı işler. Son teknolojik büyümeler ile bu rakamlar makinadan makinaya farklılık göstermektedir.

Son durak olan ambalajlamada her tüp için doğru ölçüde sakız otomatik olarak ölçülmek üzere tartı kısmına doğru ilerler. Sakız ambalajları, hava sızdırmaması için plastikle damgalanır. Bu harekât sakızı taze yakalamaya verim.Sakızın Tarihçesi
Balonlu sakızın pembe oluşunun sebebi, Walter Diemer bunu 1928 de buluş ettiğinde elinde yalnızca pembe renkli sakız hamurunun bulunmasıdır. O zamandan beri balonlu sakızın rengi hatırlarsa hep pembe olarak kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ