Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sahte Ürün Pazarının İtici Eforları

  • 06 Temmuz 2021
  • Sahte Ürün Pazarının İtici Eforları için yorumlar kapalı
  • 139 kez görüntülendi.
Sahte Ürün Pazarının İtici Eforları

Paralel pazarı neyin yönlendirdiğini, yasadışı bir faaliyetin yaşamanın arttaki cazibenin ne olduğunu tahlil etmek gerekir. Literatüre göre, bu pazarı yönlendiren iki ana efor vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Sahte üreticiler tarafından elde edilen yüksek marjlar,
• Markalı ürünlere olan arz ve düşük maliyetler,
Dünya Gümrük Teşkilatı, bu pazarın ana itici gücünün Çin’in direnerek büyümesi ve ihracatlarının yoğunlaşması olduğunu belirtmektedir. Doğal olarak tüm sahte ürünler Çin’den gelmez ancak, yetkililer tarafından tespit edilen toplam sahte gönderilerin afallatıcı bir biçimde 2 / 3’ü Çin’dendir. Bu yüzde, küresel olarak ele geçirilen takribî 241 milyon parçaya tekabül eder. ABD Gümrük ve Hudut Gözetmesi, sahtecilerin seçim ettiği başlıca mülklerin ayakkabı, giyim, saat, ilaç ve elektronik ürünler olduğunu belirtir ve bu da üzerinde çalışılması gereken reel bir mevzu olduğunu teyit eder. Harcayıcılar için lüks herkes tarafından görülmelidir; alıcılar, sosyal statülerini elde etmek veya artırmak için kendi öz hürmetleri ve başkalarının da görmesi için pahalı bir ürün veya sahte bir ürün elde ederler.
Sahte Ürün Pazarının İtici GüçleriPotansiyel alıcılar, ürün setinin kitleler tarafından sahiplenildiğini düşünürse, üst düzey bir ürün satın almaya olan alaka eksilir. Zira markalı ürünleri satın alma kararı, bir mülke sahip olma prestiji gibi sosyal verimlere katlanır. Bu doğa lüks mülk sahibi olmak alıcı için bir başarı sembolüdür ve rastgele bir moda markasının alıcıları sürüklemek için münhasırlığını sürdürmesi gerekir. Zira bir marka ürünleri tasarımcı maliyetlerinden maliyetlendirmek istiyorsa bu, çok fazla harcayıcı tarafından yakalanamayacağı anlamına kazanç. Bazı tahlilciler, elitler ve kitleler olmak üzere iki cins sosyal grupla alakalı bir kuram sunmuşlardır. Elitler kendilerini kitlelerden, dolayısıyla üst düzey alımlarından ayırmaya çalışırken, kitlelerin elitlerin tercihlerini taklit etme lüzumu vardır. Lüks markaların birincil değeri psikolojiktir, tüketimlerinin değişik bir sosyal ve bireysel ipucu karışımına bağlı olmasıdır.
Han ve ekibi insanların sahte mülkleri istemediğini belirtir, reel ürünü arzularlar ancak bazen lüks ürünlere sahip olmayı arzulayan alıcılar orijinal ürün için ödeme yapamayabilir ve sahte ürünleri makûs bir ikame olarak kullanabilirler. Bu, harcayıcıların sahte lüks mülklere olan tutkusunun her zaman reel lüks markaları seçim etmelerinden kaynaklandığı anlamına kazanç. Ayrıca taklitler, kullanıcıya düşük maliyete ancak aynı zamanda düşük nitelikte sosyal statü sağlar, bu da yeniliği yasaklamanın yanı gizeme , istihdam ve ticaret, son alıcıya hiçbir biçimde gerçekten hasar vermez. 1993 senesinde, insanların bir markanın taşıdığı imaja, bir kopyanın akut nitelik ve işlevsellik noksanlığından daha fazla önemsedikleri neticesine varılmasına yol açan bir çalışma yürütmüştür. Bilave edildiği gibi, insanlar belirli bir lüks markayı yakalamanın başkaları için hakikatte ne anlama geldiğine, ürünşan reel niteliğinden daha fazla dikkat etmişlerdir.
Ürünşan iç özelliklerinden ziyade dışarıya daha fazla dikkat ederler ve özellikle, bu etken Asyalı harcayıcıların lüks mülklere daha güçlü bir iştah açmasına neden olur. Harcayıcılar sahte mülkleri ondan aldıkları marka statüsü sebebiyle satın alırlar, sahte statüdeki mülkler genellikle orijinal mülk ile benzer kaliteler sunar ve bu mülklerin harcayıcısı rastgele bir bedensel hasar tehlikeyi taşımaz. Ancak bu mülklerin harcayıcıları kendilerini sosyal tehlikeye maruz bırakırlar zira bu mülkler yüksek sembolik değere ve sosyal görünürlüğe sahiptir. Bloch ve ekibi sahte ürünlere olan talebin reel itici gücünün lüks mülklere olan arz olduğunu belirtmiştir. Belirtildiği gibi, sahte lüks mülk harcayıcıları, sahte lüks mülklerin markalı ürünlere müteveccih harcayıcı talebini bir dereceye kadar artırdığı kandırma kurbanı olmaktan çok istekli kabahat ortaklarıdır.
Bazı sahte müşteriler, benzer mülkleri daha düşük maliyetlerden aldıklarına inanırlar. Lüks bir ürünşan planlanması ve birleştirilmesi ile hakikatte neyin geçerli olduğunu düşünmek yerine , eylemde yanlış bir şey görmezler ve tasarımcı maliyetlerini haksız olarak idrak ederler. Prestij, marka imajı ve moda, premium markaların müşterileri için ehemmiyetlidir ancak, sahte ürün müşterileri de aynı değerde olmakla birlikte, pazarlık maliyetinden imaj avantajlarını elde etmeye çalışır. Pazarlamacılar nitelik / maliyet oranına odaklanmaya devam ederken harcayıcılar genellikle ödedikleri maliyet için yeterli niteliği elde edebileceklerini fark eerler. Sahte bir ürünşan operasyonu o sırada satıcı ve harcayıcı için avantajlı görünebilir, ancak doğrudan kazanç çalındığı için kopyalanması markaya hasar verir.
Yapılan bir araştırmaya göre, harcayıcı etik standartlara değer verir ve bir firmanın bu standartlara uymadığını sezdiklerinde, işletmeyi cezalandırmak için kendilerini feda ederler, bu da dışarı çıkıp sahtecilik yapmaya dönüşebilir. Bunun tersi de olabilir; alıcılar yüksek ahlaki standartlara sahip bir işletmeyi korunmak için kendilerini feda edebilirler. Çalışma, orijinal ürünşan maliyeti sahte ürünşan maliyetinden çok daha yüksekse, niteliğin yeterli olduğu ve alıcının orijinal ürünşan üreticisini desteklemeye gerek dinlemediği neticesine varmıştır. Maliyet, bir ürünşan değerinin pazarındaki en ehemmiyetli göstergelerden bkocaman olmaya devam ettiğinden, alıcının sahteyi edinmesi daha muhtemeldir. Bu, bilerek sahte bir ürün elde eden harcayıcıların, indirimli bir maliyete satın aldıkları sahte imaj için nitelik ve performansı artırmaya istekli oldukları anlamına kazanç. Literatüre göre, insanları sahtecilik elde etmeye iten üç ana neden vardır ve bu üç ana neden alttaki gibidir:
• Sahte ürünşan maliyeti orijinalinden çok daha düşüktür,
• Sahtenin niteliği orijinalinin niteliği ile karşılaştırılabilir
• Alıcılar, firmanın sosyal mesullüğüyle alakalı olan orijinal ürünü üreten işletmeyi desteklemek için rastgele bir neden görülmeyebilir,
Sahte Ürün Pazarının İtici GüçleriPoddar ve ekibi bu rapor için iki alakalı netice sağlayan bir çalışma yapmışlardır, başka bir deyişle maliyet değişiklikleri daha yüksek ve nitelik değişiklikleri düşükse, satın alma amaçları çoğalır. İkinci ve daha evvel söylenenleri doğrulaması açısından son derece ilgilidir, alıcılar, öbür insanların farkı kavrayamayacaklarını düşündüklerinde sahte ürünler almaya daha yatkındır. Daha evvel görüldüğü gibi, sahte ürün satanlar temel olarak çevrimiçi ticaret yaparlar ve alıcıya profesyonel görünümlü web siteleri, düşük maliyetler, daha süratli teslimat müddetleri ve daha geniş bir teslimat yelpazesi sağlarlar ve bu, özellikle lüks konutlar için reel bir tehdit oluşturur.
Cordell ve ekibi, ticari harekâtlarda balaka asimetrisi ve fırsatçı tavır sebebiyle potansiyel kandırmacanın alana geldiğini anlar. Bunun, satıcı tarafından sağlanan balakalar ve görsel yardımlar açısından her şeyin manipüle edilebildiği çevrimiçi civarda hakikatleşmesi daha basittir. Yapılan araştırmada gelişmiş çevrimiçi sunumun müşterileri pozitif bir biçimde etkilediği bulunmuştur ve bu görünür tehlikenin eksilmesine yol açar, alıcılar için daha iyi bir ruh hali yaratır ve onlar için daha cümbüşlü bir tecrübe sağlar. Çevrimiçi olarak sahte ürün satın alan harcayıcılar için en ilgili etmenlerden bkocaman maliyettir. Genellikle bu harcayıcılar İnterneti balaka toplamak için bir taşıt ve hatta sahteyi orijinal ürünle karşılaştırmak için bir taşıt olarak kullanır. Alıcılar tarafından değer verilen bir öbür etken de güvenliktir, sahteciler mülk ürettiklerinde, alıcının şahsi güvenliğini dikkate almazlar. Ancak bu, sahte lüks mülkleri etkilemez, zira bunların çoğu tıbbi ilaçlar yerine giyilecek ürünlerdir, misalin, değiştirilmiş mülkleri satın alma riskinin son alıcı için daha sarih olduğu yerlerde. Sahte Ürün Pazarının İtici GüçleriSahte ürünler, onları sosyal statülerini yükseltme tutkusuyla satın alan alıcılar için sembolik bir değere sahiptir. Harcayıcıların sahte lüks mülklere olan tutkusu, bu cins markaların bu harcayıcıların lüks marka seçimlerine rehberlik eden sosyal motivasyonu ne miktarda yerine getirdiğine bağlıdır. Bu sebeple, güçlü surat bilincine sahip harcayıcılar, özel vaziyetlerde kullanılabilenlere kamusal alanda kullanılabilen sahte lüks mülkleri seçim ederler. Bu, öbür analistlerin, gidişatsal tesirlerin, idrak edilmeyen sahte lüks ürünlerin incelemesinde ehemmiyetli olduğunu belirten bulgularını takviyeler.

Bibliyografi:
hbr.org/how-luxury-brands-can-beat-counterfeiters
sciencedirect.com/science/article/pii/pdf?md5=0d827f38c5c5ddb9dbda5729470fe153&pid=1-s2.0-S2212567115013210-main.pdf

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ