Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Tesiri Nelerdir?

  • 16 Ekim 2021
  • Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Tesiri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 37 kez görüntülendi.
Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Tesiri Nelerdir?

Afrika’nın batı kıyısını ve Atlantik Okyanusu’nu geçen tek fırtına fırtına değildir. Sahra toz kasırgaları, Sahra Çölü’nün yüzeyinden gelen rüzgârla savrulan büyük kum ve silt bulutları biçimindedir. Her sene, Atlantik’i geçerek Avrupa, Akdeniz, Karay 0ipler ve Kuzey Amerika’ya 180 milyon tondan fazla mineral bakımından zengin Sahra tozu taşımaktadır.

Sahra Tozu Tüyleri Nasıl Oluşur?

Tipik olarak ilkbaharın sonundan sonbaharın başlarına kadar alana gelen Sahra tozları, tropik dalgalar başka bir deyişle uzun pespaye basınç alanlarında Sahra Çölü’nün güney kenarı boyunca hareket ettiğinde oluşur. Bu tropik dalgalar hareket ederken, havaya toz ve kum bulutlarını fırlatırlar ve bu toz biriktikçe, Sahra Hava Katmanı SAL olarak bilinen çok kuru, tozlu, ılık 2 ila 2,5 mil kalınlığında bir hava kütlesi oluşturur. Çöl yüzeyinin bir mil kadar üzerinde bulunan SAL, atmosfere 5.000 ila 20.000 fit irtifalara uzayabildiğinden, Dünya’nın doğudan batıya esen rüzgârları tarafından kıyıdan uzaklara çekilmek için muhteşem bir konum oluşturur.
SAL salgınları bir veya iki gün sürme meylindedir, sonra durur ve tekerrür devam eder. Haziran ve Ağustos’un en yoğun SAL aylarında her üç ila beş günde bir batıya doğru Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru hareket eden bir dizi toz bulutuna neden olur. Mesela Haziran 2020 senesinde tarihi bir toz bulutu 4 gün boyunca devamlı toz emisyonlarına neden olmuştur. Uzun süren bu sahra tozları mucizevi derecede yoğundur ve Afrika kıtasından Meksika Körfezi’ne kadar 5000 millik bir mesafeyi içermiştir. Kabaca Teksas’tan Kuzey Carolina’ya kadar ABD semalarını kaplamıştır.

Sahra Tozunun Özellikleri

Sahra tozu, kuvars SiO 2 gibi silikatlar dahil olmak üzere muhtelif minerallerden oluşur. Silikatların yanı gizeme en bol bulunan bileşenler kil mineralleridir, misalin kalsit karbonatlar, CaCO 3 , olijist demir oksitler, Fe 2 O 3 , tuzlar ve fosfatlar gibi. Hipotez edebileceği gibi, sahra tozuna koyu sarı rengini veren demir oksitlerdir. Geçmişteki kayalardan inen bu mineral tortuların boyutları, çapı 10 mikronun üzerinde olan kaba büyük tanelerden PM10 ve daha büyük çapı 2,5 mikrondan daha minik olan ince tanelere PM2.5 ve daha minik kadar değişir. Epidemiology mecmuasındaki bir yazıya göre, batı Atlantik’e erişen toz aerosollerinin %99,5’i ultra ince tiptir, ayrıca 2.000 ila 6.000 mil uzunluğundaki yürüyüşte daha büyük parçacıklar yerçekimi tarafından daha evvel elenir.

Sahra Tozlarının Etrafsal Tesirleri

Mineral bakımından zengin toz bazı yerlere serpilirken, hava, kara ve okyanus ile hem yararlı hem de hasarlı olacak biçimde rakamsız yolla etkileşime girer. Misalin, Sahra tozundaki demir ve fosfor, uygun büyüme için bu mikro besinlere gereksinim dinleyen karadaki ve denizdeki fitoplankton gibi bitkileri gübreler. Öbür yandan, çok fazla fosfor veya demir, tuzlu su ve tatlı su alglerini fazla beslerse, hasarlı liken patlamaları alana gelebilir.
2017’den 2018’e kadar, Güneybatı Florida kıyılarındaki kırmızı gelgit organizması Karenia brevis’in çiçeklenmesi suları balçıklı bir kırmızı renge çevirmiş, rakamsız balık, deniz kuşu ve deniz memelisini, yutulabilen ve solunabilen zehirli maddelerine maruz bırakmıştır. İnsanlarda bu cins zehirli maddeler, solunum yolu tahrişinden gastrointestinal ve nörolojik tesirlere kadar değişen semptomlara neden olabilir.

Hava Tesirleri

Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Etkisi Nelerdir?Sahra tozu da havayı etkileyebilir ve özellikle yakın Avrupa’da sağanak veya gök hengameli kasırgalarla karışırsa, kan yağmuru doğa hadiselerini tetikleyebilir, bununla birlikte yağmur damlalarının pas renkli toz taneleri üzerinde yoğunlaşmasıyla sonuçlanan kırmızı renkli yağışlara neden olur. SAL ile ilişkili kuru, rüzgârlı şartlar da fırtına etkinliğini bastırır ve havası tropikal siklonların gerektirdiği nemin yarısını kapsamakla kalmaz, aynı zamanda güçlü dikey rüzgâr kesmesi bir kasırganın yapısını bütün anlamıyla parçalayabilir. Toz bulutunun izindeki deniz yüzeyi sıcaklıkları da kasırgayı kuvvetlendirmek için çok soğuk olabilir. Bayağıdan 1,8 derece F’ye kadar daha soğuktur, zira toz, güneş ışığını Dünya yüzeyinden uzağa yansıtan bir kalkan görevi görür.
Sahra tozu yalnızca daha fazla güneş ışığını yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda daha aşırısını da saçar. Bu, muhteşem gün doğumu ve gün batımına yol açar, zira mor ve mavi ışık dalgalarını gözlerimizden uzaklaştıran moleküller ne kadar fazlaysa, sabahları ve gündüzleri sıradanda görülen kırmızı ve turuncu ışık dalgaları o kadar katkısız ve dolayısıyla o kadar canlı olur.

Uydular Aracılığıyla Gizeme Dışı Sahra Toz Bulutu Takibi

Her yaz rüzgâr, kuzey Afrika’daki sıcak ve kuru Sahra Çölü’nden Atlantik Okyanusu boyunca büyük ölçülerde çöl tozu parçacıkları taşınır. Copernicus Sentinel uydularından ve ESA’nın Aeolus uydusundan elde edilen bilgiler, toz bulutlarının Atlantik boyunca yolculuğunda Godzilla olarak adlandırılan 2020 senesinde ki yaz toz bulutunun kapsamlı görüntüleri elde edilmiştir. Bu Sahra toz kasırgası, tipik olarak ilkbahar sonu ile sonbahar başı arasında oluşan ve Haziran sonundan Ağustos ortasına kadar doruğa erişen Sahra Hava Katmanı olarak da bilinir. Afrika çölünden gelen büyük ölçülerdeki toz parçacıkları, yere yakın güçlü rüzgârların yanı gizeme gök hengameli fırtınalar tarafından kuru havaya çekilir.
Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Etkisi Nelerdir?Toz, hava kütlelerinin ne kadar kuru, süratli ve cinsbülanslı hale geldiğine bağlı olarak günler veya haftalar boyunca dolaşabilir. Daha yüksek troposferdeki rüzgârlar, tozu Atlantik Okyanusu boyunca Karayipler ve Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yöneltir. Bu meteorolojik fenomen her sene alana gelse de, Haziran 2020 bulutunun boyutu ve kat edilen mesafe sebebiyle olağandışı olduğu bildirilmektedir. NOAA Atlantik Oşinografik ve Meteorolojik Laboratuarı göre, takribî 20 sene evvelinden başlanan kayıtlardan bu güne kadar elde edilen bilgilere bakıldığında, 2020 senesinde ki toz bulutu öbürlerine göre çevresinde 60-70% daha tozlu olduğudur.Sahra Tozu Nedir? Özellikleri ve Etkisi Nelerdir?
1 Haziran’dan 26 Haziran 2020’ye kadar Atlantik Okyanusu boyunca batıya doğru hareket eden Sahra toz bulutlarından aerosollerin dağılması kayıt edilmiştitr. Sıradanda, sahra toz bulutları atmosferde parçalar ve Amerika’ya erişmeden evvel Atlantik’e batar. Ancak 2020 senesinde, yoğun toz konsantrasyonu takribî 8000 kilometre yol kat etmiş, Karayipler ve güney Amerika Birleşik Devletleri yakınlarına erişmiştir. 19 Haziran 2020’de Aeolus uydusu ve Copernicus Sentinel-5P uydusundan alınan bilgilerde Aeolus’un aerosol ve bulut balakaları, Atlantik üzerindeki yükselen Sahra toz bulutu, floresan sarı ve yeşil renkteki temel Sentinel-5P aerosol indeksidir.
Aeolus bilgileri, toz tabakasının hareket ettiği yüksekliği belirleyebildiği için, alta bakan görüntüleyicilere mukayeseyle aerosol tabakasının yüksekliği ve dikey kapsamı hakkında bedelli balakalar sağlar. Misalin Aeolus bilgileri, tozun çoğunun yerden 3-6 kilometre yükseklikte olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler, misalin Copernicus Atmosfer İzleme Hizmeti tarafından toz tabakasının ne kadar uzağa gideceğini, nasıl büyüyeceğini ve dolayısıyla yerel olarak sahip olacağı tesirleri hipotez etmek için kullanılan hava niteliği modelleri için son derece ehemmiyetlidir.
Değişik uydular, zengin bir bitirici balaka sağlayan bireysel taşıtlar taşır. Copernicus Sentinel-5P uydusu dünya çapında çok rakamda hava lekeleyicisini haritalarken, Aeolus, Dünya’nın rüzgârının küresel ölçekte profillerini elde eden ilk uydu görevidir. Aeolus ayrıca aerosol ve bulut katmanlarının dikey dağılımı hakkında balaka sağlar. Uydu bilgilerinin bu kombinasyonu, bilim adamlarının Sahra Hava Katmanı hakkındaki balakalarını geliştirmelerine ve varsayımcıların daha iyi hava niteliği hipotezleri sağlamasına imkân tanır.

Bibliyografi:
nps.gov/im/chdn/ecoregion.htm
doi.org/10.1657/1523-0430%282007%2939%5b229:MMOCPA%5d2.0.CO;2
semanticscholar.org/paper/Diurnal-activities-of-the-desert-dwelling-elephants-Leggett/a46456459a82554fa242174b3a94c78b873a6c13
modis.gsfc.nasa.gov/gallery/individual.php?db_date=2019-06-28

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ