Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

  • 04 Aralık 2021
  • Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 124 kez görüntülendi.
Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde özelliklerinin en fazla merak edildiği kuş cinslerinden biri de şahinlerdir. Bir Hayli özelliklerinin bulunduğu şahinler hakkında yazımız üzerinden bilgiler sunarken bu yırtıcı kuş cinsinin ayrıca meçhul diğer özellikleri hakkında da sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz bir hayli insanlar tarafından merak edilen şahinlerin özellikleri nelerdir, hakkında bilgileri hemen sunalım.

Şahinlerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir?Şahinlerin yırtıcı kuşlardan olup kartalgiller ailesinden olduğunu belirtmek isteriz. Bu yırtıcı kuşlar hakkında bu detayı da sunduktan sonra şimdi de başlıca özelliklerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım.İşte şahinlerin başlıca özellikleri şunlardır;

En geniş kanatlı kuş cinslerindendir. Bu kalite sayesinde ise semanda uzun süreli olarak hiç kanat çırpmadan bile basitçe uçabilmektedirler. Kuyrukları oldukça yuvarlak bir biçimdedir. Şahinlerin boyları vasati olarak 50 cm ortamındadır. Tüylerinin rengi ise kahverengidir. Gagaları çengel yapıda olup tamamen kıvrıktır. Penceleri oldukça sert eforludur. Dolaysıyla bir insanı bile derin bir biçimde yaralama özelliği bulunmaktadır. Şahinlerin bacaklarının tamamı tüylü olup yalnızca ayak bölgelerinde tüy bulunmamaktadır. Ömürleri ise oldukça uzundur.Şahinler vasati 100 seneye kadar yaşayabilmektedirler. Şahin dünya üzerinde toplamda 50 değişik cinsi bulunmaktadır. Göç eden cinsi ise 50-60 ortamıdır. Şahinler daha çok toplu bir biçimde haraket etmektedirler. Lüzumlu olmadıkça yalnız hareket etmemektedirler. Daha çok ormanlık alanlarda yaşamlarını devam ettirmektedirler. Yuvalarını ağaç köklerinde ve dağların zirve noktalarında kurmaktadırlar.

Şahinlerin Yiyecekleri Nelerdir?

Şahinlerin başlıca yiyecekleri ise şunlardır;

Minik kuşlar Sürüngenler Bazı memeliler Kurbağalar Solucanlar ve farelerdir

Şahinler Hakkında Yanlış Öğrenilenler Nelerdir?

Millet arasında şahinler hakkında bazı yanlış bilgiler bulunmaktadır. İşte şahinler hakkında yanlış öğrenilenler ise şunlardır;

Şahinler oldukça saldırgandır: Bir Hayli insanlar şahinlerin oldukça saldırgan olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki şahinler hakkında yapılan bir araştırmaya göre şahinlerin sanıldığı kadar saldırgan olmadığı gözlemlenmiştir. Hatta şahinlerin bazı zamanlarda insanlardan uzak kalmayı seçim ettiği de öğrenilmektedir.

Şahinler havada uzun müddet kalabilir: Şahinler hakkında yanlış öğrenilen bilgilerden biri de bu kuşların uzun müddet havada kalabilmesi bilgisidir. Oysa ki yapılan bir araştırma neticesinde şahinlerin uzun süreli olarak havada uçmadıkları tespit edilmiştir. Şahinlerin havada bir vakit uçuş yaptıktan sonra dinlenmek için tekerrür yuvalarına dönüş yapabildiği gözlemlenmiştir.

Şahinlerin Meçhul Özellikleri Nelerdir?

Şahinler hakkında yanlış öğrenilenler hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu yırtıcı kuşların pek meçhul diğer özellikleri hakkında bilgiler sunalım. Şahinlerin diğer özellikleri ise şunlardır;

– Şahinler evcilleştirilebilir: Şahinlerin pek meçhul diğer özelliklerinden biri de bu yırtıcı kuşların evcilleştirilebildiğidir. Dünyanın bir hayli ülkelerinde şahinler canlı olarak ele geçirilmekte ve bir vakitliğe eğitim verildikten sonrasında hatasız bir biçimde evcilleştirilebilmektedir.

– Şahinlerin görme potansiyeli oldukça gelişmiştir: Şahinlerin pek meçhul özelliklerinden biri de bu yırtıcı kuşların harika bir görme potansiyeline sahip olmasıdır. Dolaysıyla uçma anında kmlerce ötedeki avlarını bile basitçe göreöğrenmektedirler. Bu sayede havada süratli bir biçimde süzülerek avlarını ele geçirmektedirler. Şahinler insanlara mukayeseyle 7-8 kat daha iyi görme potansiyeline sahiptirler.

– Şahinler en profesyonel avcılardandır: Şahinlerin avcılık mevzusunda oldukça profesyonel olduğunu da belirtmek isteriz. Dolaysıyla şahinlerin gözüne kestirdiği avların bu yırtıcı kuşlardan kurtulma oranları oldukça düşüktür.

– Şahinlerin adı vasıta ve hava taşıtlarına da verilmiştir: Şahinler hakkında pek meçhul doğrultulardan biri de bu yırtıcı kuşların adının vasıtalara ve haca taşıtlarına verilmiş olmasıdır. Misalin F-16 ismini alan savaş uçağı ismini şahinden almıştır. Dolaysıyla şahinin oldukça süratli uçması birliktesi savaş uçaklarının da bu adı almasını sağlamıştır. Bu yırtıcı kuş cinsinin isminin verildiği kara vasıtalarından olan ve Tofaş’ın vasıta modellerinden olan Şahin ve Doğan markalı taşıtlar da yeniden ismini bu yırtıcı kuştan almıştır. Geçmiş senelerde ülkemizde oldukça popüler olan şahin ve doğan vasıta markaları şahinin sürati ve seri oluşu dikkate alınarak misal alınmıştır.

Görüldüğü üzere yırtıcı kuşlardan olan şahinin bir hayli özellikleri ve meçhul kaliteleri bulunmaktadır. Ülkemizde az cinsinin bulunduğu şahinler dünyanın hemen her bölgelerinde hayatlarını basitçe sürdürebilen kuş cinslerindendir. Yazımızda şahinlerin özellikleri nelerdir, hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere verimli olabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ