Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Hoş Hobi

  • 03 Temmuz 2021
  • Sağlınıza İyi Gelecek 5 Hoş Hobi için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Sağlınıza İyi Gelecek 5 Hoş Hobi

Çoğumuz için, hobilerimiz şahsi yaşamımızın ehemmiyetli bir parçasıdır. Peki, sahip olduğumuz hobilerin zekâsal ve fiziksel sıhhatimiz için de iyi olabileceklerini öğreniyor muydunuz? Hobiler boş zamanlarımızı etkin ve verimli bir biçimde kullanmamızı sağlar. Temel kimliklerimiz çoğunlukla, çalışmadığımızda, uyurken ya da beğendiklerimizle zaman geçirirken seçtiğimiz ve yaptığımız hobilere bağlıdır. Natürel ki çoğumuz eğlendiği için bir hobi edinir. […]

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel HobiÇoğumuz için, hobilerimiz şahsi yaşamımızın ehemmiyetli bir parçasıdır. Peki, sahip olduğumuz hobilerin zekâsal ve fiziksel sıhhatimiz için de iyi olabileceklerini öğreniyor muydunuz? Hobiler boş zamanlarımızı etkin ve verimli bir biçimde kullanmamızı sağlar. Temel kimliklerimiz çoğunlukla, çalışmadığımızda, uyurken ya da beğendiklerimizle zaman geçirirken seçtiğimiz ve yaptığımız hobilere bağlıdır. Natürel ki çoğumuz eğlendiği için bir hobi edinir. Bu hobiler, yalnızca cümbüş değil daha aşırısını da sunabilir. Bu yazıda, sıhhatinize iyi gelen 5 hobiden bahsedeceğiz.

1. Dans: Cümbüşlü Bir Egzersiz Biçimi

Dans, bir dizi sağlık bereketine sahiptir ve çoğu insan için egzersiz yapmanın kolay ve ulaşılabilir bir yoludur. Dans etmek için çok fazla teçhizata gereksiniminiz yoktur. Sadece ayaklarınız, müzik ve tercihen bir ya da iki dostunuz yeterli olacaktır. Dans etmek, bedeniniz için oldukça verimlidir. Dans ederken izin verdiğiniz ve istediğiniz kadar kendinizi güçlersiniz. Sizin için en uygun dans cinsini seçebilirsiniz. Ve herkes dans edebilir!

Herkesin önünde, dans pistinde dans etmek sizi utandırıyor olsa dahi hemen herkes bedenlerini bir müzik eşliğinde oynatmayı beğenecektir. İster konutunuzda ister aile fertlerinizin olduğu dar dairede, konut konforunda danslar edebilirsiniz. Dans etkenin doğrusu veya yanlışı yoktur. Ehemmiyetli olan iyi sezdiren hareketleri yapmanız olacaktır.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel HobiDans sosyal bir faalliktir ve faal sosyal bağlantının genel iyilik için ehemmiyetli olduğunu öğreniyoruz. En ehemmiyetlisi, dans cümbüşlüdür. Dans etmek, sızısız, enerji veren bir egzersiz programıdır. Ancak, özellikle, dans bizi nasıl sağlıklı yakalamaktadır? Öncelikle, dans, muhteşem bir kardiyo egzersiz programıdır ve kardiyo egzersiz programlarının kalp-damar sıhhatini iyileştirmeye, dayanıklılığı çoğaldırmaya ve kemik ve adaleleri kuvvetlendirmeye takviyeci olduğunu öğreniyoruz. 2011 senesinde yapılan bir bilimsel araştırmada, 9917 katılımcı ile yapılan 94 çalışmada, haftada en az üç defa dans etkenin yaşlı insanlarda balansı geliştirdiği gösterilmiştir. Bu oldukça ehemmiyetli bir fayda olacaktır. Zira yaşlıların çoğu yaşlılık yarıyıllarında düşmekte ve muhtelif rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dans gibi kolay bir etkinlik, bu maksatsız düşmelerden sakınmaya takviyeci olabiliyorsa, neden dans etmeyelim?

Dans etmek, beyin sıhhati için de iyidir. New England Journal of Medicine’da yapılan bir araştırmada, kumpaslı dans faallikleri ile bunaklık tehlikesinde %76’lık bir eksilme olduğu gösterilmiştir.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi2. Bahçe İle İlgilenmek: Beyin İçin Oldukça Bereketli

Bahçıvanlık, bahçeniz ile ilgilenmek, başlangıçta egzersiz gibi gözükmeyebilir, ancak çalışmalar, beklenmedik sağlık verimlerinin bahçenizi kumpaslı yakalamanızla irtibatlı olduğunu göstermektedir. İlk olarak, otları sürükleme, dikme ve vasıtalara erişme gibi kolay eylemler, aerobik egzersizin ince bir formuna katkıda bulunur; bu hareketler, adalelerinizin çalışmasına takviyeci olur ve efor, dayanıklılık ve elastikliğinizi artırır.

Ayrıca, konutunuzun dışında, dışarda bulunmak da sizin için oldukça verimlidir. PLOS One’da 2014’te yayınlanan bir çalışmada, bahçe işleri ile uğraşmanın ya da bisiklet sürmenin ilerleyen yaşlarda D vitamini yetersizliği tehlikesini eksilttiği belirtilmiştir. Ayrıca, bahçe işleri ile ilgilenmenin bunaklık tehlikesini %36 ölçüsünde eksilttiği gösterilmiştir.

Stockholm’deki, Karolinska Enstitüsü’nün yaptığı bir çalışmada ise, bahçe ile ilgilenmenin kalp krizi tehlikesini %30 oranında eksilttiğinden bahsedilmiştir.

3. Yazmak

Kuşkusuz bir masaüstünde bir dizüstü bilgisayar ya da kalem kağıtla oturmak sıhhatiniz için iyi olamaz mı? Şok olmaya hazırlanın. Yazma, hafıza, stres seviyeleri ve uykudaki büyümeler gibi bazı zekâsal ve fiziki sağlık verimleri ile iletişimlidir.

Muhtelif çalışmalar, tecrübeleri hakkında yazmanın, kanser hastalarının hastalıklarıyla baş etmelerine, hastaların strese dayanmalarına ve potansiyel olarak fiziksel neticelerin iyileşmesine katkıda bulunmalarına takviyeci olduğunu bulmuştur.

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’ndeki analistler tarafından yapılan acayip bir araştırmada, yazmanın yaraların iyileşme süratini etkileyip etkilemeyeceği incelendi. Analistler, bir grup katılımcıya, her gün en travmatik yaşam deneyimleri hakkında 20 dakikalık bir yazı yazmalarını, değişik bir grup katılımcıya ise ertesi gün için tasarılarıyla alakalı olarak her gün aynı saatte yazı yazma görevini vermişler. Yazmaya başlamanın ilk gününden iki hafta sonra, katılımcılardan ufak cilt biyopsileri alındı. Ardından analistler ortaya çıkan yaraları 3-5 günde bir iyileşinceye kadar fotoğrafladılar. Biyopsiden 11 gün sonra, travmaları hakkında yazan yaralıların yüzde 76’sı iyileşmişti, günlük tasarılarını yazan katılımcılar grubunda ise yaraların yalnızca yüzde 42’si iyileşmişti.

Genel olarak yazmak, kendini ifade etmek için muhteşem bir vasıtadır. Yaşamınızdaki travmalar hakkında günlük yazı yazmak güç olabilse de, herkese sarih, bir kitleye yazmanın cemiyetsel yararları da olacaktır. Misalin, blog yazarlığı yapmak, insanlarla yeni ilişkiler kurmanıza ve muhtelif topluluklar kurmanıza ihtimal sağlayabilir.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi4. Müzik Bir Rehabilitasyondur

Çalgı çalmak ve müzik dinlemek, hem zekâsal hem de fiziksel olarak sıhhate fayda sağlayabilir. Medical News Today, 2013’te, müziğin asapsal tesirlerini araştıran geniş kapsamlı bir araştırma yaptığını bildirdi. Analiz, müziğin bedenin bağışıklık sistemini artırıp stres ve evham seviyelerini düşürdüğünü ve bunalımı gevşettiğini ileri sürdü.

Operasyon bekleyen hastalar için müzik dinlemenin, reçeteli ilaçlardan evhamı eksiltmede daha tesirli olduğu bulunmuştur ve müzik dinlemenin veya çalgı çalmanın “stres hormonu” olarak öğrenilen kortizolünün daha düşük seviyelere inmesi ile irtibatlı olduğu bildirilmiştir.
Müziğin, beynimizi ne kadar heyecanlandırdığına dair bir fikir edinmek için, 2011 senesinde yapılan bir çalışmada, beynimizin, müziğe, yemek yemeye ve cinsel yaşama karşı verdiği yanıtlar araştırılmıştır. Bu üç faalliğin de beyin üzerinde eş tesirde bulunduğu ve dopamin salgılanmasını sağladığı görülmüştür.

Sağlınıza İyi Gelecek 5 Güzel Hobi5. Evcil Hayvan Beslemek: Kalp Sıhhati İçin İyi

Her cinsteki evcil hayvanlar, bizim için harika dostlar olabilir ve bir hayli doğrultudan daha sağlıklı olmamıza takviyeci olabilir. CDC’ye göre, bir evcil hayvan sahibi olmak yalnızca egzersiz yapmamıza, dışarda dolaşmamıza ve sosyalleşmemize takviyeci olmuyor aynı zamanda kan tazyik seviyemizin, kolesterolümüzün, trigliserid seviyesinin düşmesine ve yalnızlık duygusunun ortadan kalkmasına takviyeci olduğu belirtilmiştir. Bunun nasıl daha geniş sağlık verimlerine dönüştüğünü merak ediyorsanız, bu etmenlerin hepsinin bir kalp krizi tehlikesini en aza indirmeye takviyeci olabileceğini usta yakalamanız gerekmektedir.

Görüldüğü üzere, gerçeğinde pek farkında olmasak da sahip olduğumuz ve yaptığımız bazı hobilerin sıhhatimiz üzerinde oldukça bereketli tesirleri bulunmaktadır. Zevk aldığınız kumpaslı bir hobiniz varsa neden hobi ile alakalı faaliyetlerinizi sıhhatinizi iyileştirmek için nasıl uygulayabileceğinizi düşünmek için azıcık süre tüketmiyorsunuz? Ve yeni bir hobi edinmeyi düşünüyorsanız, o zaman bu yazının size eğlenerek daha sağlıklı olabileceğiniz hakkında bazı fikirler verdiğini umuyoruz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ