Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sabena Nasıl Bir Havayoludur?

  • 03 Temmuz 2021
  • Sabena Nasıl Bir Havayoludur? için yorumlar kapalı
  • 179 kez görüntülendi.
Sabena Nasıl Bir Havayoludur?

Sabena ya da bütün olarak Fransızcadaki açılımıyla ”Societe Anonyme Belge d’Exploitation de la Navigation Aerienne” görüldüğü gibi Sabena’nın bir kısaltmadır. Avrupa Birliği’nin kurucu azaları arasında yer alan Belçika‘nın bir yarıyıl milli sancak taşıyıcısı ya da başka bir ifadeyle milli havayolu işletmeyi olan ”SABENA”, 1923 ile 2001 seneleri arasında bütün 78 sene zamanla Avrupa ve Amerika pazarı başta olmak üzere hemen hemen dünyanın her noktasında faaliyet göstermiş ve uzun seneler isminden laf ettiren bir galibiyet grafiği tutmuştur. Belçika’nın bir yarıyıl milli havayolu olan Sabena, Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Milli Havalimanı’na yerleşik olarak faaliyet göstermiştir. 2001 senesinde Sabena, ciddi ekonomik bir kriz ile karşı karşıya kalmış ve işletme ne yazık ki iflasını duyurmak zorunda kalmıştır. 23 Mayıs 1923 senesinde kurulmuş olan Sabena bu anlamda dünyanın en daha önceki havayolu firmaları arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa Birliği’nin kurulması sonrasında ciddi bir ivme tutan işletme, 2000’li senelere kadar Belçika’nın en ehemmiyetli markaları arasında kabul edilmekte idi.

23 Sabena Nasıl Bir Havayoludur?Mayis 1923 senesinde başlayan Sabena’nın macerayı, kazanç gider balansının gider güzergahına kayması ile birlikte 7 Kasım 2001 tarihinde trajik bir biçimde son bulmuştur. 78 senelik işletme yeni tertip etmeler karşısında bocalamış ve düşük maliyetli havayolu firmaları furyasının altında kalmaktan kurtulamamıştır. 2001’in son çeyreğinde iflas sancağını sürükleyen işletme bu anlamda uzun seneler kullandığı Sabena ismine de bir anlamda veda etmiştir. İflasın asıllaştığı 2001 seneyi itibariyle filosunda çoğunluğunu Airbus yapımı uçakların oluşturduğu 87 adet uçak bulunan Sabena, 99 uçuş noktasına da doğrudan tarifeli seferler tertip etmekte idi. ”Enjoy our Company” sloganı ile onlarca sene faaliyet göstermiş olan Sabena, Swiss Air ile ortaklaşa otel kurma fikri üzerinde durmuş ve bu surattan takribî olarak 300 milyon Avroluk bir borca girmiş ancak mevzubahisi öykü reelleşmemiş ve işletme bütçede çok büyük bir sarih vermiş bu da tıpkı İsviçreli kuzeni Swiss Air gibi işletmeyi batağa ve nihayetinde iflasa çekmiştir.

2001 senesinden çıkamayan Sabena’nın, filosundaki uçaklarını haciz yoluyla el konulmuş ve uçaklar neredeyse üçte bir maliyete başka havayolu firmalarına satılmıştır. İflas evvelinde Sabena bünyesinde 15 adet Airbus A319, 6 adet 320, 3 adet A321, 10 adet A330, 5 adet A340, 11 adet Boeing 737 ve iki adet de McDonell Douglas MD-11 çabuksu bulunmakta idi. İşletme ayrıca oldukça iyi bir performans sergilemesi nedeniyle, 13 adet de yeni nesil Airbus A319 ve A340 serileri sipariş etmişti. Özellikle A340 ve A330 serileri uzun erimli tarifeli uçuşlar için başta Birleşik Devletler rotayı için düşünülmekteydi. İşletme iflas etmeden evvel Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve aktarmalı olarak da Avustralya kıtalarına Avrupa’dan uçuş asıllaştırmaktaydı.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ