Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sabah Yürüyüşünün Verimleri Nelerdir?

  • 02 Ağustos 2021
  • Sabah Yürüyüşünün Verimleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.
Sabah Yürüyüşünün Verimleri Nelerdir?

Sabah yapılan bir yürüyüş, yaşamınızı büyük miktarda değiştirebilir. Özellikle de obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi bir ekip hastalıklara sahipseniz sabah yürüyüşlerinin yararlarını derinden sezebilirsiniz. Ayrıca sabahın taze havası, ruh halinizi düzenlemeye, asaplarınızı yatıştırmaya ve günün her anında sizi pozitif ve dinç yakalamaya da dayanak edecektir. Tüm bunların dışında sabah yürüyüşlerinin yararlarını şu biçimde […]

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Sabah yapılan bir yürüyüş, yaşamınızı büyük miktarda değiştirebilir. Özellikle de obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi bir ekip hastalıklara sahipseniz sabah yürüyüşlerinin yararlarını derinden sezebilirsiniz. Ayrıca sabahın taze havası, ruh halinizi düzenlemeye, asaplarınızı yatıştırmaya ve günün her anında sizi pozitif ve dinç yakalamaya da dayanak edecektir. Tüm bunların dışında sabah yürüyüşlerinin yararlarını şu biçimde sıralayabiliriz:

Kilonuzu Hakimiyet Etmenizi Sağlar

Her sabah ritmik ve kumpaslı hareketlerle yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş, kilo vermenize ve fazla olan yağlarınızı yakmanıza dayanak edecektir. Ayrıca sabah yapılan yürüyüşler, obezite hastalığının önüne geçmek ismine uygulanan en tesirli ve en kolay usullerden birisidir. Bu süreç içerisinde de yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermeli, kalori kontrolünüze de dikkat etmelisiniz.

Artrit ve Osteoporozu Önler

Etkin olmayan bir yaşam sürmek, hem sert olan eklemler, hem de genel beden yapısı üzerinde bazı negatif tesirlere neden olur. Eklemlerin sertliği aynı zamanda artrit semptomlarının gelişimine de neden olabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde haftada beş gün ya da daha fazla yürümenin artrit sertliği ve sızısının gevşetilmesine destekçi olduğu ispatlanmıştır. Dahası, bayanlar zamanla osteoporoz geliştirme meylinde olabilirler. Yürümek bu anlamda da çok tesirlidir ve kemik yoğunluğunu çoğalmasını sağlar.

Diyabet Tehlikesini EksiltirSabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

Diyabet, günümüzde sağlık açısından karşılaşılan en büyük meselelerden birisidir. Bu açıdan bakıldığında sabah yapacağınız bir yürüyüş sayesinde diyabet tehlikesini olası olduğu kadar az bir orana indirebilirsiniz. Metabolizmayı tertip eden ve kan şekerini dengeleyen sabah yürüyüşleri, tüm bunların yanında Beden Kitle İndeksi’ni de dengelemenize ihtimal sağlar.

Nörotropik Faaliyetleri Süratlendirir

Sabahları yapacağınız yürüyüşler hem bedeninizin zinde kalmasını sağlar hem de çevrenizde yaşanan vakalara karşı cingöz olmanızı kolaylaştırır. Bu bakımdan sabahları hakikatleşen süratli kan dolaşımı sayesinde beyninize giden oksijende çoğalış yaşanır ki bu vaziyet de nörotropik faaliyetleri süratlendirir.

Stresi Eksiltir

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Sabah yapılan yürüyüşler, kendiniz ismine iyi bir şey yaptığınızı öğrenmeniz doğrultusuyla özsaygınızı da artıracaktır. Ayrıca bu stil yürüyüşler, aklınızı arınmanıza da destekçi olarak sizi pozitif bir ruh haline de kavuşturacaktır. Bu da evhamlarınızı kolay bir biçimde atlatmanıza destekçi olarak tüm stresinizi eksiltecektir. Bunun dışında yapılan araştırmalar da sabah yapılan yürüyüşlerin mutluluk hormonu ölçüsünü de çoğaldırdığını göstermiştir.

Kalp Sağlığını Düzenler

Bir Haylimizin bildiği gibi kalp krizinin sebeplerinden biri de hareketsizliktir. Etkin bir biçimde spor yapmayan şahıslarda yağ birikimi çok fazla olduğu için damar tıkanıklığı da dahil olmak üzere pek çok sağlık meseleyi baş göstermektedir. Araştırmalar da günde en az 3-4 kilometre yürümenin kalp krizi tehlikesini % 40 eksilttiğini göstermiştir.

Akciğer Kapasitesini Artırır

Bedeninizdeki hücrelerde var olan oksidasyon tepkini ölçüyü, sabah yapılan bir yürüyüş sayesinde besbelli bir oranda çoğalabilir. Bununla birlikte, tepkinler, oksijen talebine de yüksek bir arz oluşturup akciğerlerin ekstra ölçüde oksijen pompalamasına neden olur. Bu vaziyet de, akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesine ehemmiyetli miktarda destekçi olur. Akciğerlerinizi olabildiğince düzgün bir şekilde çalıştırmak ve sıhhatini gözetmek ismine, her sabah yürüyüş yapmak müthiş bir fikir olacaktır.

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Uyku Niteliğini Artırır

Stres, bireyde uykusuzluğa neden olabilir. Uykusuzlukla gayretin en iyi yolu da her sabah yürüyüşe çıkmaktır. Sabah yapılan yürüyüşler, aklınızı uysallaştırmaya destekçi olur. Bunun neticesinde da gün bitiminde iyi bir biçimde yatabilir ve kendinizi son derece iyi dinlenmiş sezebilirsiniz. Bu bakımdan yaşam stiliniz etkin değilse ya da uykuya dalmakta eforluk sürüklüyorsanız, sabahları kesinlikle yürümek zorundasınız demektir.

Kolesterolü Dengeler

Bedenin optimum hücre membranları oluşturmak ismine belirli bir oranda kolesterol olması gerekir. Bunun yanında, fazla kan lipidleri alana geldiği zaman, özellikle de LDL kolesterol formunda iken kalp problemleri tehlikeyi çok daha fazladır. Ayrıca HDL kolesterolün düşmesi de birey için çok hasarlı olabilir. Sabah yürüyüşleriyle de bedeninizdeki kolesterol seviyesini balansta yakalayabilir ve çok daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Bedeni Şekillendirir

Biçimli ve ince bir görüntü elde etmek istiyorsanız, sadece yağları eritmeniz yeterli olmaz. Sabah yürüyüşü ise, yorucu bir egzersiz yapmak vaziyetinde kalmadan bedeni şekillendirmek için son derece müthiş bir alternatiftir. Zira sabah saatlerinde yapılan yürüyüşler, bedeninizdeki adale yoğunluğunun düzenlenmesine ehemmiyetli derecede katkı sağlayabilir. Karnınızı, bacaklarınızı ve bedeninizin geri kalan kısımlarını hoş bir forma sokabilirsiniz. Ayrıca günlük yapılan yürüyüşler kalçalarınızı, baldırlarınızı ve sixpack adalelerinizi çalıştırabilir.

Düşük Yapma Tehlikesini Eksiltir

Bebek bekleyen anneler, sabahları kumpaslı bir biçimde yürüme ve yüzme gibi bazı egzersizler yapmaktan büyük fayda göreöğrenirler. Kumpassız hormon seviyeleri, bedende yürüyüşün orta oranda destekçi olabileceği farklılığa neden olur. Aynı zamanda yürüyüş, hamile bayanlar arasında da oldukça yaygın görülen hamilelik diyabetini önlemeye de destekçi olur. Bunun yanında sabah yapılan yürüyüşler, uterus kasılmalarına karşı ehemmiyetli bir koruma sağlar. Bu vaziyet de ani hakikatleşen düşük tehlikesini eksiltir.

Alzheimer vSabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?e Demans Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Bazı tahlilcilere göre, kumpaslı bir biçimde yürümek, bunama ve Alzheimer’ın önlenmesine de destekçi olabilir. Alzheimer yaşlılar arasında oldukça sık görülen bir problemdir ve bu problemin erkenden önüne geçmek en iyisidir. Zira kumpaslı olarak yapılan bir yürüyüş, Alzheimer tehlikesini % 54 oranına kadar eksiltebilir. Bu nedenle sabahları yürümeyi günlük bir rutin haline getirmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ