Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Rüzgârölçer Nedir, Kaç Cinsi Vardır?

  • 14 Temmuz 2021
  • Rüzgârölçer Nedir, Kaç Cinsi Vardır? için yorumlar kapalı
  • 128 kez görüntülendi.
Rüzgârölçer Nedir, Kaç Cinsi Vardır?

Rüzgârölçer, rüzgârın süratini ölçmek gibi meteorolojik emellerde kullanılan bir ölçüm makineyidir ve meteoroloji istasyonlarında kullanılır. Bu makinenin ismi Yunanca rüzgâr anlamına gelen anemos sözcüğünden türemiştir. On beşinci asırdan itibaren geliştirilmiş muhtelif cinslerde rüzgârölçerler vardır. Bu makineler iki farklı kısma dağılmıştır, birinci kısım rüzgârın süratini, ikincisi kısım ise rüzgârın tazyikini ölçmektedir. İki farklı tipte sınıflandırılmış olsalar […]

Rüzgârölçer, rüzgârın süratini ölçmek gibi meteorolojik emellerde kullanılan bir ölçüm makineyidir ve meteoroloji istasyonlarında kullanılır. Bu makinenin ismi Yunanca rüzgâr anlamına gelen anemos sözcüğünden türemiştir. On beşinci asırdan itibaren geliştirilmiş muhtelif cinslerde rüzgârölçerler vardır. Bu makineler iki farklı kısma dağılmıştır, birinci kısım rüzgârın süratini, ikincisi kısım ise rüzgârın tazyikini ölçmektedir. İki farklı tipte sınıflandırılmış olsalar da, standart bir rüzgârölçer, rüzgâr süratinin yanı gizeme rüzgâr tazyikini da ölçmek emeline hizmet edebilmektedir. Bu yazıda, rüzgârölçerin tanımı, emeli, cinsleri, uygulamaları, avantajları ve dezavantajları ile alakalı bilgiler yer almaktadır.

Rüzgârölçer Nedir?

Anemometre Nedir, Kaç Türü Vardır?Rüzgârölçer, bir kanaldaki hava akışı gibi kapalı bir akışta veya atmosferik rüzgar gibi hudutlandırılmamış akışlarda gazların süratini veya süratini ölçmek için kullanılan bir taşıttır. Sürati tanımlamak için, sıvının bazı fiziksel özelliklerindeki farklılığı veya sıvının akışa yerleştirilen mekanik bir aygıt üzerindeki tesirini tespit etmektedir. Sıcak telli rüzgârölçer, en popüler sabit sıcaklık rüzgârölçerleri cinsidir. Uçlarında iğnelerle desteklenen, elektrikle ısıtılan, ince telli bir personelden 0,00016 inç çapında ve 0.05 inç uzunluğunda oluşmaktadır. Sıcak telli rüzgârölçerler düşük süratlerde pak gazlar için en uygun olanı olmakla beraber, venturi metreler bazı akışkan akış uygulamaları için de düşünülebilmektedir.
İlk rüzgârölçer, 1450 senesinde Leon Battista Alberti tarafından buluş edilmiştir. Bu makinenin tasarımı birkaç kere geliştirilmiş olsa da temel ilkelerinde bir farklılık olmamıştır. Günümüzde, ihtiyaçlara göre farklı cinste rüzgârölçerler mevcuttur. Rüzgârın süratini ve tazyikini ölçmek için kullanılan meteorolojik aygıt, rüzgârölçer olarak öğrenilmektedir. Bu vasıtalar, meteorologların hava vaziyeti modellerini analizleri için kullanılan temel taşıtlardır ve fizikçiler tarafından havanın hareketlerini incelerken kullanılmaktadır. Yaygın rüzgârölçer cinsi, kollara yatay olarak bağlanan kapları kapsamaktadır. Bu kollar dikey pozisyondaki bir çubuğa yakalatılmıştır. Rüzgâr estiğinde, rüzgârölçerdeki kadehler çubuğun dönmesi için dönmektedirler. Rüzgâr çok süratli estiğinde, çubuk süratle dönmektedir. Bu alet, rüzgâr süratini hesaplamak için devir rakamını hesaplamaktadır, yel ve rüzgârın sürati güvenilir olmadığından, rüzgar süratinin genellikle daha kısa bir müddette ortalaması alınabilmektedir. Bununla beraber rüzgârölçerin çalışma ilkeyi, hava akımı ısıtılmış bir nesneyi soğutmaktadır, zira soğutma sürati hava akış sürati ile tanımlanabilmektedir. Elektrikle ısıtılan ince bir tel, hava akışı içinde tertip edilebilmektedir ve hava akışı çoğaldığında tel soğumaktadır.

Rüzgârölçerin Emeli Nedir?

Denizcilik, HVAC, rüzgâr enerjisi, inşaat vb. sanayilerde rüzgar süratini ve hava akışını hesaplamak için muhtelif rüzgârölçer makineleri sunan dünya çapında farklı imalat işletmeleri bulunmaktadır. Ayrıca, hava sürati veya rüzgâr için, çoklu için kullanılan farklı tipte rüzgârölçerler vardır. Nem ve sıcaklık gibi işlevseldir ve cinsine bağlı olarak, bunlar emin bir yarıyılda ebatları uzun vadede almak için bilgi kaydolma işlevine de sahiptirler.

Rüzgârölçer Cinsleri

Rüzgârölçerler, rüzgâr sürati ölçümünün yanı gizeme rüzgar tazyikine göre farklı cinslerde sınıflandırılmaktadır. Temel olarak beş ana rüzgârölçer cinsi bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
Kupa rüzgârölçeri: Bu, yatay kolların bir ucuna dikey bir şaft üzerinde denk açılarla monte edilen dört yarım küre biçimindeki kadehten oluşmaktadır. Fincanların konumlandırılması, havanın içlerinden yatay güzergahta geçerek, fincanları rüzgârın süratiyle orantılı olacak biçimde dönmesini sağlayacak biçimdedir. Kupaların emin bir müddet içindeki dönüşleri hesaplanarak rüzgârın vasati sürati bulunmaktadır. Bunlar tahlilciler, meteorologlar ve eğitim müesseseleri tarafından araştırma ve ticari faaliyetler için kullanılmaktadır.
Anemometre Nedir, Kaç Türü Vardır?Hotwire rüzgârölçer: Atmosferik sıcaklığın azıcık üzerinde emin bir sıcaklığa kadar ısıtılan ince telden oluşmaktadır. Hava telin üzerinden geçerken tel soğumaktadır. Sürati hesaplamak için, telin mukavemeti ile rüzgârın sürati arasındaki ilişki elde edilmelidir, zira çoğu metalin mukavemeti metalin sıcaklığına bağlıdır. Bunlar, HVAC ısıtma, havalandırma ve abuhavalandırma firmalarında bina kanallarından hava akışını ölçen uygulamaları bulmaktadır.
Rüzgâr değirmeni rüzgârölçeri: Bu, rüzgârın süratini hesaplamak için kullanılan klasik rüzgâr değirmenine eş mekanik bir makinedir. Rüzgârın güzergahına paralel uzanan dönme dingilinden oluşmaktadır. Ayrıca, rüzgârın istikameti sabit olmadığından aksın istikametini değiştirmesine takviyeci olduğu için bir aerovana sahiptir. Hava akımı, alıngan rüzgâr sürati ve istikameti ölçümleri elde etmek için bir pervane ve bir kuyruktan oluşmaktadır.
Lazer Doppler rüzgârölçer: Daha sonra iki ışına ufalanan bir ışık ışını kullanılmaktadır. Sürat, iki ışından birinin rüzgârölçere girmesi gidişatında hareket eden hava partikülleri tarafından yansıtılan ışık ölçüyü hesaplanarak tanımlanmaktadır. Bunlar, yüksek teknolojili jet motorlarında ve ayrıca nehir hidrolojisinde uygulamalar bulmaktadır.
Sonik rüzgârölçer: Rüzgârın süratini elde etmek için ses dalgaları kullanılmaktadır. Bu dalgalar dönüştürücüden geçecek biçimde yapılmaktadır, uçaklarda ve bilimsel rüzgâr türbinlerinde uygulamaları bulmaktadır.

Rüzgârölçerin Kullanım Alanları

Rüzgarın süratini ölçmenin dışında, rüzgârölçer başka emeller için kullanılmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Rüzgâr tazyikini ölçmek için
• Rüzgârın akışını ölçmek için
• Rüzgârın istikametini ölçmek için
• Drone kullanıcıları veya RC uçak kullanıcıları tarafından makinelerini test etmeden evvel hava şartlarını hakimiyet etmek için
• Uzun erimli atıcılar ve kaptanlar tarafından
• Paraşütçüler tarafından uçuruma sıçramadan evvel rüzgâr süratini değerlendirmek için
• Hava süratini ölçmek için aerodinamikte kullanılmaktadır.

Avantajları

Rüzgârölçerin avantajları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Duyarlıdır
• Düşük efor kullanımı vardır
• Bu makineyi kullanarak rüzgârın sürati, istikameti ve tazyiki hesaplanabilmektedir.
• Bunlar farklı ebat ve biçimlerde mevcuttur.
• Daha az efor tüketimi ile özel ölçümler sağlamaktadır.

Dezavantajları

Rüzgârölçerin dezavantajları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Bozulma ihtimali bulunmaktadır
• Güçlü rüzgârlar sebebiyle aygıt zarar göreöğrenmektedir ve bu surattan makineyi kurarken koruma alınmalıdır.

Uygulamalar

Bir rüzgârölçerin uygulamaları bulunmaktadır ve bunlara alttaki gibidir:
• Tüm sürat büyüklüğünü, süratin emin bir doğrultudaki bileşenini, aksi takdirde düz bir düzlemdeki büyüklük süratini hesaplamak için bir rüzgârölçer kullanılmaktadır.
• Bu aletler, soğuk Kuzey Kutbu’ndan nemli ekvator bölgelerine kadar değişen tüm hava istasyonlarında kullanılmaktadır. Rüzgârın sürati, yanaşan fırtınalar gibi hava modellerinde bir farklılığı göstermeye takviyeci olmaktadır, zira mühendisler, abuhava uzmanları ve kaptanlar için ehemmiyetlidir.
• Bu makineler rüzgârın tazyikini ve akışını ölçmek için kullanılmaktadır.
• Rüzgâr istikametini ölçmek için de kullanılabilmektedir
• Bu aletler, RC uçağı ve drone kullanıcıları tarafından, aletlerini test etmeden evvel hava şartlarını doğrulamak için kullanılmaktadır.
• Bu makineler kaptanlar ve uzun erimli atıcılar tarafından kullanılmaktadır.
• Paraşütçüler ayrıca rüzgârın süratini hesaplamak için kullanmaktadırlar
• Hava süratini ölçmek için aerodinamikte kullanılmaktadır
Anemometre Nedir, Kaç Türü Vardır?Bu sebeple, tüm bunlar rüzgârölçere genel bir bakışla alakalıdır. El aygıtlarının çoğu su geçirmezdir ve değişik tipler muhtelif rüzgâr sürati ebat ünitelerine ulaşmak için kullanılmaktadır. Dijital tip rüzgârölçerler rüzgâr ölçerler kapsamaktadır ve bunlar Bluetooth kullanılarak bir uslu telefona bağlanmaktadırlar. Günümüzde, bu makineler hava istasyonlarında rüzgâr süratini ölçmek için kullanılan muhtelif kullanımlara sahiptir, böylece fırtınalar, fırtınalar ve hortum gibi meteorologlar için hava vaziyeti modellerinde bir farklılık olduğunu göstermektedir. Hava hareketini araştırmak için bu bilgiler kaptanlar, abuhava bilimciler, fizikçiler ve mühendisler için ehemmiyetli olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ