Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ronnie James Dio Kimdir?

  • 27 Ekim 2021
  • Ronnie James Dio Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 154 kez görüntülendi.
Ronnie James Dio Kimdir?

dio

Dio, 10 Temmuz 1942 tarihinde, Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.’de dünyaya gelmiştir. Hakikat adı Ronald James Padavona olan Dio, İtalyan asıllı bir ailenin tek çocuğudur.

Müzikle erken tanışan Dio, lise senelerinde, rock müzikle surat göz olmadan evvel trompet ve korno çalıyordu. Lise senelerinde dahil olduğu The Vegas Kings isimli grupta bas gitar çalan Dio, kısa vakitte grubun lideri konumuna geldi ve grubu Ronnie And The Red Caps ad farklılığı ile yine adlandırdı ve şekillendirdi. Ronnie And The Red Caps, 1958 senesinde, Rob Records imzalı ilk kaydı piyasaya sürdü. Cortland City School’dan 1960 yılında mezun olan Dio, yaşamını tamamen müziğe adamaya karar verdi.

Grubunun ismini bir defa daha değiştiren Dio, 1961-1967 seneleri arasında, yeni ismiyle Ronnie Dio and The Prophets olan grubuyla beraber birçok single ve birde albüme imza atarak kendisini ispatladı. İtalyanca Yaradan anlamına gelen Dio lakabını, bu grupla beraber çalıştığı yarıyılda kullanmaya başlayan genç sanatçı, daha sonraları Dio lakabını ad olarak kullanmaya başladı.

1967 senesinde Ronnie Dio and the Prophets’in ufalamasının ardından, ilk olarak Electric Elves, daha sonra ise Elf olarak adlandırdığı yeni grubunu kuran Dio, 1969 senesinde alt grup olarak katıldığı Deep Purple konserinin sonrasında, Deep Purple’ın gitarcıyı olan Ritchie Blackmore’un alakasını sürüklemeyi başardı. Kendi gruplarından bölen ikili, Rainbow ismini verdikleri efsane grubu kurdu.

İlk albüm 1975 senesinde çıktı. Rainbow, kısa vakitte büyük bir hayran kitlesi oluşturdu, fakat Blackmore’un grubu daha popüler olmak ismine finansal isteklerini öne çıkartması üzerinde Dio grubu terketmiştir. 1975 senesinde, daha önceki vokalleri Ozzy Osbourne’un gruptan dağılmasının ardından Black Sabbath’a transfer olan Dio, bu grupla birlikte çıktığı konserlerde, ileriki senelerde metal müziğin simgesi haline gelecek olan ”Devils Horn” simgesini kullanmaya başladı. Daha sonraki senelerde yaptığı açıklamalarda büyükannesinin makûsluğa karşı yaptığı bir koruma işareti olarak belirlediği Devils Horn, Dio’ya ait bir simge olarak beğenenleri tarafından kabul gördü.

dio3

Dio, Black Sabbath ile beraber Heaven and Hell, Mob Rules ve Dehumanizer adlı 3 adet albüme imza atmıştır. 1982 senesinde, Black Sabbath’dan ufaladıktan sonra kendi grubunu kuran başarılı müzisyen, gruba da kendi ismini verdi; DIO. Bu grupla birlikte 1982-2010 seneleri arasında toplam on albüm’e imza atan Dio, aynı anda grubun kesintisiz olarak misyon alan tek personeli haline geldi. DIO grubunda geçen zaman içerisinde Vivian Campbell, Vinny Appice, Jimy Bain ve de Simon Wright’ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü ad yer aldı. 2009 yılında, Black Sabbath’da beraber çalıştığı takım dostları Tony Iommi, Geezer Butler ve Vinny Appice ile beraber Heaven & Hell grubunu kuran Dio, bu grupla birlikte tek albümü olan The Devil You Know’u 28 Mart 2009 tarihinde piyasaya sürdü.

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, uzun zamandır gayret ettiği mide kanseri rahatsızlığından dolayı yaşama gözlerini yummuştur. Karısı ve aynı zamanda menejeri olan Wendy Galaxiola tarafından basına bildirilen vefat haberi, efsane’nin hayranlarını üzmüştür.

Yazar:Ali Ersoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ