Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Roma Gladyatörleri Hakkında Öğrenmediğiniz 10 Şey

  • 13 Ağustos 2021
  • Roma Gladyatörleri Hakkında Öğrenmediğiniz 10 Şey için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.
Roma Gladyatörleri Hakkında Öğrenmediğiniz 10 Şey

Ulusun çok büyük ilgisini cezbeden kimi zaman cemiyetin ileri gelenleri tarafından talan edilen Romalı gladyatörler, antik çağın emekçi sınıfı kahramanlarıydı. 650 seneden uzun bir süredir, insanlar bu silahlı ve eğitimli savaşçıların kanlı bir gözlükle spor, tiyatro ve soğukkanlı cinayetlere karışmasını alakayla izlemek için imparatorluğun çevresindeki arenalara akın ettiler. Antik Roma’nın en ünlü cümbüş şekli şüphesiz […]

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 ŞeyUlusun çok büyük ilgisini cezbeden kimi zaman cemiyetin ileri gelenleri tarafından talan edilen Romalı gladyatörler, antik çağın emekçi sınıfı kahramanlarıydı. 650 seneden uzun bir süredir, insanlar bu silahlı ve eğitimli savaşçıların kanlı bir gözlükle spor, tiyatro ve soğukkanlı cinayetlere karışmasını alakayla izlemek için imparatorluğun çevresindeki arenalara akın ettiler. Antik Roma’nın en ünlü cümbüş şekli şüphesiz esrarengiz silahlı adamların binlerce insanın karşısında karıştıkları savaşlardı. Bu savaşların namı günümüze kadar gelmiştir. Sadece bilim kültürünün değil film ve kitap sektörünün de yoğun ilgisini sürükleyen gladyatörler bir hayli kitap ve filme mevzu olmuşlardır. Peki bu antik Roma zamanında millet tarafından çok sevilen sreyliler tarafından da sadece cümbüş taşıtı olarak kullanılan gladyatörleri ne kadar tanıyoruz? Gladyatörlerin sosyal kültürün bir parçası olmasıyla hakkında bir çok doğru bildiğimiz yanlışlar bulunmaktadır. Kimileri gerçekten çok uzak olmasa da kimileri gerçekten tamamıyla yalan olan bu bilgilerin doğrusunu bilmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey1. Onlar her zaman köle değildi.

Tüm gladyatörler zincirlere arenaya getirilmedi. İlk savaşçıların çoğu, işledikleri suçlar dolayısıyla zincirlerle arenaya getirtilse ve kölelerin karşısına çıkarıldıysa da M.S. 1. Asırda nüfusun ve kafa yapılarının değişmesiyle beraber sadece köle ve suçlular gladyatör olmadı. Savaşın coşkuyu ve kalabalığın ilgisini sürüklemek isteyen, özgür erkeklerin şan, zafer kazanma ve para mükâfatı alma umuduyla gladyatör mektepleriyle sözleşmeler yaptıklarını görüyoruz. Bu serbest savaşçılar çoğu zaman çaresiz insanlardı ya da savaşta kabiliyetli eski askerlerdi, ama kimileri savaşçı soydaşlarını göstermek için üst sınıftan patrisler, şövalyeler ve hatta senatörlerdi.

2. Gladyatör Savaşları Aslında Cenaze Merasimlerinin Bir Parçasıydı.

Antik çağdaki pek çok antikacı, Roma oyunlarını bir ithalat olarak belirledi, ancak çoğu tarihçi şimdi, gladyatör savaşlarının, zengin sreylilerin cenazelerinde sahnelenen bir kan oyunu olarak başladığını iddia ediyorlar. Seçkin aristokratlar can verdiklerinde, aileleri, kölelerin ya da mahkumların arasında bir savaş organize etmek için arenalarda aktiflikler tertip ediyorlardı. Romalı yazarlar Tertullian ve Festus’a göre, Romalılar insan kanının can veren bireyin ruhunu temizletmeye destekçi olduğuna inandıkları için, bu müsabakalar insan fedakarlığı için çiğ bir ikame olarak da hareket etmiş olabilir. Cenaze oyunları daha sonra merhum babası ve kızının gururuna suratlarca gladyatör arasında nöbet tertip eden Julius Sezar’ın saltanatı sırasında genişledi. Bu yarıyılda arenaların çok daha büyümesiyle günümüzde hala yoğun olarak kullanılan uzağı görmekte kullanılan gözlüklerin esası atılmıştır.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey3. Her Zaman Vefatına Savaşmamışlardı.

Hollywood filmleri ve televizyon gösterileri genellikle gladyatörlükleri herkese sarih bir kanlı olarak tasvir ediyor, ama çoğu tartışma oldukça katı kaideler ve idaremelikler altında çalışıyor. Müsabakalar genellikle eş büyüklükteki iki erkekle tecrübeler arasında tek bir savaş şekline reelleşiyor. Hakemler eylemi denetler ve muhtemelen katılımcılardan biri ciddi biçimde yaralandığı anda savaşı durdurdular. Kalabalık uzun ve çekişmeli bir savaştan sıkıldıysa, karşılaşma bir çıkmazda sona erebilirdi ve ender gidişatlarda, her iki savaşçının da kalabalığa coşku verici bir gösteri yapmaları halinde arenadan iftiharla parçalamalarına izin verildi.

Gladyatörler cemiyette konut sahibi olan şahıslara göre değersiz görüldüğünden, destekleyicileri onları gereksiz yere öldürüldüğünü görmek için heyecanlanıyorlardı. Eğitmenler, savaşçılarını, öldürmek için değil, yaralamak için eğitmişlerdir ve savaşçılar, silahlı erkek kardeşlerini ciddi biçimde incitmekten sakınmaya çalışıyorlardır. Yeniden de, bir gladyatörün yaşamı genellikle acımasız ve kısaydı. Çoğu sadece 20’li yaşların ortalarına kadar yaşadı ve tarihçiler beşte biri ya da 10’luk bir grup arasında birisinin can verdiğini düşünmektedirler.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey4. Ünlü “Başparmak Alt” Hareketi Vefat Anlamına Gelmez

Bir gladyatör ağır biçimde yaralandıysa veya silahını kaptırdıysa, mukadderatı izleyicilerin ellerine vazgeçilirdi. Colosseum’da tertip edilen müsabakalarda, imparator, yaralanan savaşçının yaşadığı ya da can verdiği mevzusunda son söze sahipti, ancak idareyiciler ve kavga et organizatörleri, çoğu zaman insanların karar vermesine izin verirdi. Resimler ve filmler sık sık yaralanmış bir gladyatörün ölmesini istedikleri zaman “başparmak alt” biçiminde bir hareket gösterir, ancak bu doğru olmayabilir. Bazı tarihçiler, vefat işaretinin aslında başparmak yukarıya hareketi olabileceğini düşünürken, iki parmağınızla uzatılmış kapalı bir yumruk, bir başparmak alt ya da dalgalı bir mendil acıma gösterin demek anlamına gelebileceğini düşünmektedir. Hangi jest kullanıldıysa, tipik olarak ya “vazgeç onu!” Ya da “onu öldür!” diye millet bağrışa başlardı. idareyiciler de millet hangisinde daha çok bağırıyorlarsa ya yaşatmayı ya da öldürmeyi seçmişlerdir.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey5. Farklı Sınıf ve Irklardan Gelmişlerdir

Colosseum M.S. 80 senesinde açıldığı zaman, gladyatör oyunları savaşlardan vefata kadar iyi organize olmuş bir kan sporuna dönüşmüştür. Savaşçılar kayıtlarına, marifet seviyelerine ve tecrübelerine göre sınıflara yerleştirilirdi ve çoğu özel bir kavga et stilinde ve silah setinde uzmanlaştır. En popüler olanları kılıç ve kalkanla savaşan “murmillon” lardı, ama aynı zamanda at sırtında arenaya girenler devardı; savaş otomobillerinden savaşan “essedarii”; ve aynı anda iki kılıç kullanmış olan “dimachaerus” da ulusun çok desteğini alan ekiplerdi. Tüm popüler gladyatör cinslerinden belki de en sıradışı olanı, sadece bir ağ ile donanmış olan “retiarius” dur. Bu savaşçılar, rakiplerine öldürmeden evvel ağlarıyla nişan almayı sınarlar, ancak başarısız olanlar neredeyse tamamen savunmasız kalırlar.

6. Seyrek Hayvanlara Karşı Savaştılar

Colosseum ve değişik Roma arenaları genellikle vahim hayvan avlarıyla anılmaktadır, ancak gladyatörlerin uzmanlaştığı alan bu kaba hayvanlarla savaşmak değildir. Kaba canavarlarla gezme, geyik ve deve kuşlardan, aslanlara, timsahlara, ayılara ve hatta fillere kadar her şeye karşı duran özel savaşçı sınıfları “venatores” ve “bestiarii” için arenalar bölerdi. Hayvan avları tipik olarak oyunlarda açılış vakasıydı ve talihsiz mahlukatların tek bir sergide katledilmesi her oyunun başlangıç seramonisidir. Colosseum’un açılışını kutlamak için 100 günlük bir merasim sırasında dokuz bin hayvan öldürülürdü. Daha sonra M.S. 2. Asırdaki oyunlarda ise İmparator Trajan’ın tertip ettiği 123 günlük bir festivalin parçası olarak 11.000 hayvan öldürüldü. Çoğu hayvan sadece katledildi. Ddiğerleri dövüşlerde şikeler yapmak, hatta birbirlerine karşı dikkat dağıtmak için eğitildi. Kaba hayvanlar da popüler bir uygulama şekli olarak hizmet etti. Karar giymiş suçlular ve Hıristiyanlar, günün cümbüşlerinin bir parçası olarak genellikle kuzgun köpeklere, aslanlara ve ayılara atıldılar.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey7. Kadınlar da Gladyatör Olarak Savaştı

Kadın köleler kumpaslı olarak erkek kölelerle beraber arenaya mahkûm edildi, ancak birkaç yurttaş kendi özgür iradesiyle arenada savaşan gladyatörler arasına katıldı. Tarihçiler, kadınların ilk defa ne zaman gladyatör olarak savaşmaya başladıkları hakkında kesin fikirlere sahip değiller, fakat M.S. 1. asırda oyunlarda ortak bir fikscins haline gelmişlerdi. Bu savaşçı hanımefendiler, ataerkil Roma kültüründe ciddiye alınmamış olabilir ama İmparator Domitian, kadınları cücelere karşı savaştırmaktan beğeniyordu, ancak birkaç tanesi kendilerini tek bir savaşta ispatlamış gibi görünüyordu. MS 2. Asır yapılan bir mermer rölyef, “Amazon” ve “Achillia” olarak adlandırılan iki kadın arasındaki gladyatör savaşını resmeder. Kadınlar ayrıca hayvan avlarına katıldılar, ancak arenadaki varlıkları M.S. 200 etrafında sona erdi.

8. Sendikalar Kurmuşlardır

Her ne kadar kumpaslı olarak vefat ya da vefatına savaşmak zorunda kalsalar da, gladyatörler kendilerini bir cins kardeşlik olarak gördüler, hatta kimileri kendi seçilmiş liderleri ve koruyucusu yaradanları ile sendikalar ya da “kollegia” olarak örgütlenmişlerdi. Bir savaşçı savaşta düştüğünde, bu gruplar, yoldaşlarının zaferlerini arenada şereflendiren uygun bir cenaze merasimi ve kabirlik almasını sağlayacaktı. Can Veren bireyin bir eşi ve çocukları varsa, ailenin kayıpları için parasal tazminat gibi hizmetler alabilmeleri de bu teşkilatlar sayesinde asıllaşmıştır.

Roma Gladyatörleri Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey9. Muhtelif Roma İmparatorları Gladyatörlere Katıldı
Gladyatör oyunlarına konut sahipliği yapmak, Roma imparatorlarının ulusun sevgisini kazanmaları için kolay bir yoldu, ancak birkaçı bunu bir adım daha ileriye götürdü ve direk kendisi savaşa katıldı. Caligula, Titus ve Hadrian dahil olmak üzere pek çok imparator, büyük olasılıkla oldukça hakimiyetli şartlar altında gladyatör savaşlarına dahil oldular. Gözüne bir mızrak alarak ufalayan İmparator Commodus çoğu zaman kalabalıkların vızıltıları ve panterleri yüksek bir platformda kullanarak kendini güvene aldıktan sonra öldürmeye başladı. Aynı zamanda tecrübesiz savaşçılara, hatta korku verici ve cılız silahlı azalara karşı olsa da, birkaç gladyatör savaşında da yarıştı. Müsabakayı kaçınılmaz olarak kazandığında, Commodus kendisini bir milyon Roma milletinin önünü mükâfatlandırdı.

10.Gladyatörler Ünlü ve Seks Sembolü Oldular

Romalı tarihçiler tarafından sık sık üst düzey insanların da katıldığı bilgisi verilse de, gladyatörler alt sınıflar arasında büyük bir şan kazandı. Gladyatörlerin portreleri bir hayli millete sarih mekânın duvarlarını süsledi; kilden yapılmış gladyatör aksiyon figürleri ise çocuk oyuncakları haline gelmişti. En zaferli savaşçılar, bugünün en iyi sporcuları gibi isimlerinden sürekli bahsettiren ünlüler haline geldiler. Pompeii’nin grafiti, kızların gladyatörlere olan aşkla bakışını simgelemektedir. Bir Hayli kadın, gladyatör kanına ve hatta bazı karmaşık gladyatör terlerine daldırılan saç tokaları ve değişik takıları giydiler. Bu stil mahsuller cemiyette bir afrodizyak olarak kabul edildi. Bununla beraber gladyatörlerin kanlarıyla ya da terleriyle yapılmış surat kremleri ve başka kozmetik mahsuller kullanılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ