Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Riskli Volkanlar Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler

  • 30 Haziran 2021
  • Riskli Volkanlar Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
Riskli Volkanlar Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler

Riskli bir yanardağ tanımı, her an büyük ölümcül eforla patlayan bir iç enerji olup, bir hayli zaman, insanlık uygarlıkları, komşularının kim oldukları hakkında bilgisi olmadan bu büyük, güçlü dağın çevresinde mesken yeri kurmuşlardır. Bu surattan yanardağ faaliyete geçtiğinde, kurtulmak için çok geç kalarak binlerce şahsın vefatına neden olmuştur. Bu listede volkanların potansiyel riskini sizler için derledik. […]

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerRiskli bir yanardağ tanımı, her an büyük ölümcül eforla patlayan bir iç enerji olup, bir hayli zaman, insanlık uygarlıkları, komşularının kim oldukları hakkında bilgisi olmadan bu büyük, güçlü dağın çevresinde mesken yeri kurmuşlardır. Bu surattan yanardağ faaliyete geçtiğinde, kurtulmak için çok geç kalarak binlerce şahsın vefatına neden olmuştur. Bu listede volkanların potansiyel riskini sizler için derledik.

VESUVIO, İTALYA

Dünyada ki yanardağların en şöhretlisi olan Vesuvio vesüv yanardağı İtalya’da, rengarenk konutların ve masmavi deniz manzarasının içinde yer almaktadır. Bu, yanardağ eforunu yalnızca bir defa göstermiş olup, olabilecek patlama da göz korkutan varsayımlar yapılmaktadır. M.Ö. 1. asırda, güçlü bir patlamayla Pompey ve Herculano şehirleri silmiş olup, takribî 25000 şahsın vefatına neden olmuştur. Günümüzde ise bu riskli volkanın yakınında, 3 milyon insan yaşamaktadır. Bilim adamlarını kaygı veren detay ise, yanardağ bu kadar uzun müddet yatmaktadır. Bu, bir sonraki patlamanın çok büyük olacağı anlamına gelmekte olup, bir sonraki patlamanın ne zaman olacağı hipotez edilemiyor.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerTEIDE, İSPANYA

Dünyanın en büyük yanardağlarından biridir ve İspanya, Tenerife’de bulunur. 378 metre yükseliğinde Tenerife’nin azami noktası olup, ispanyanın azami dağı ünvanını almıştır. Bu yanardağ son zamanlar da etkin değil, ancak önümüzdeki senelerde patlama potansiyeli oldukça yüksek. Bu patlamanın eforu Vesuvio yanardağ dağı eşlik göstereceği hipotez ediliyor. Beynelmilel volkanoloji derneği bu volkanı dünyadaki en riskli yanardağlardan biri gibi sınıflandırmıştır.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerNYIRAGONGO, CONGO

Belki de Afrika’daki en riskli kalıcı lav istifi 7,985,350 metre küp hacme sahip olan büyük yanardağ , Virunga gizeme dağlarının içinde bulunan en faal yanardağ olup, 400 metre derinliğe sahiptir. Dünyanın 8. büyük yanardağı olan bu volkanik yanar dağı, 1977′ ve 2002 de Kongo Cumhuriyetine bağlı olup , binlerce insanı öldürdüğü gibi şehrin büyük bir kısmını yok etmiştir.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerSAKURA-JIMA, JAPONYA

Yanardağına 700.000 yıldır yaşayan bu yanardağ, 1955’deri beri Sakura-Lima kumpaslı olarak lav püskürtmeleri olup, bu dünyadaki en riskli volkanlardan biri olarak kabul edilmiştir. Buna “batı Vesuvio” sınıyor. 2009’da asıllaşan son patlama da beş bin metreye kadar buğu ve kül püskürtüp, evvel siyah duman daha sonra beyazlaşan bir katmanı oluşturduğu kollanmıştır.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerEtna, İtalya

Avrupa’daki en uzun ve en faal yanardağ olup, Sicilya’nın doğusunda yer alan bu yanardağ Sicilya’daki köy ve şehirler büyük bir tehdit oluşturmaktadır. 1669’da, bu yanardağın patlaması Catania’nın büyük bir kısmını Sicilya’nın batı sahilinde daha önceki bir şehri yok etmiş ve 1993’te lav akışı, takribî 8000 şahsın yaşadığı tüm belediyeyi korkutmuştur.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerMERAPI, ENDONEZYA

Yöre ulusunun “The Fire Mountain” dediği bu volkanik yanardağ, her on senede bir defa ya da daha fazla patlamaktadır. Endonezya’daki en riskli yanardağ olan Merapi dağının yakınında Yogyakarta şehri bulunur ve yamaçta şu an yaşayan insanlar bulunmaktadır. Bu, devamlı gözlem altında olması gereken riskli bir yanar dağdır.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerPAPANDAYAN, ENDONEZYA

Bu yanardağ, Endonezya’da bulunmakta olup, 1923, 1942 ve 2002’de dağın içinde birkaç büyük hareket ve bir ölçü patlama hakikatleşmiştir. Bu yanardağ son derece riskli olarak kabul edilir ve yakınında inşa edilmesine izin verilmiyor. 1772’de 40 köyü tamamen yok etmiş olup, son asırda 60 defa patlama reelleştirmiştir. Bu yanardağın 400000 ila 10000 sene evvelinde oldukça faal olduğu hipotez edilip, hali hazırda yanardağın üzerinde senenin neredeyse tamamında dumanlar görmek olasıdır. Son olarak 2010 senesinde ay süresince lav püskürtmüş ve 2013 senesinde de saatlerce kaynayıp, 2 kilometre yüksekliğe kadar lav püskürtmüştür.

POPOKATEPETL, MEKSİKA

Mexico City’nin 70 kilometre’inde, büyük bir risk takribî 9 milyon insan için büyük bir risk oluşturan bu yanardağ, volkan bir buzulun altında saklanmaktadır. 2000’de yanardağ patlamaya başlamış olup, binlerce şahsın tahliye edilmesine neden olmuştur. Bu patlamayla beraber buzullar erimiştir.

Tehlikeli Volkanlar Hakkında Önemli BilgilerSIERRA NEGRA, GALAPAGOS ADASI

Galapagos Adası dünyadaki volkanik küre üzerinde faal dağlardan biri olup, son 200 senede 50’den fazla patlama olmuştur. Patalamadan dolayı cinslerle dolu olan bu natürel bölge tehdit altındadır. . Potansiyel olarak riskli bu yanardağ’da, son patlama 2005 senesinde hakikatleşmiştir.

YELLOWSTONE, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI

Bu yanardağın oldukça devirici bir potansiyele sahip olup, vVolkan patlarsa Birleşik Devletlerin çoğu ortadan kaybolacaktır. Şayet bu yanardağ ortaya çıkarsa, neticelerin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada‘nın büyük bir kısmı için facia olacaktır. Bu yanardağın son patlaması 640.000 sene evvel asıllaşmış olup, bilim adamları bir sonraki patlamanın 90.000 senede olacağını belirtmişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ