Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Resveratroller ile Özgür Radikaller Arasındaki Çaba

  • 03 Temmuz 2021
  • Resveratroller ile Özgür Radikaller Arasındaki Çaba için yorumlar kapalı
  • 126 kez görüntülendi.
Resveratroller ile Özgür Radikaller Arasındaki Çaba

Bir antioksidan olarak resveratrol, hücrelere hasar veren özgür radikallerle çaba eden tesirli bir bileşendir. İhtiyarlamayı yavaşlatıcı tesiri ile popüler olsa da sağlıkla alakalı bir hayli alanda yararı olduğu öğrenilmektedir. Özgür Radikaller, Oksidatif Stres ve Resveratrol Özgür radikaller, zincirleme tepkime ile bir hayli hücrenin yapısını bozabilmekte ve daha ileri seviyede ur gelişmesine neden olabilmektedir. Oksidatif stres, özgür radikallerin […]

Bir antioksidan olarak resveratrol, hücrelere hasar veren özgür radikallerle çaba eden tesirli bir bileşendir. İhtiyarlamayı yavaşlatıcı tesiri ile popüler olsa da sağlıkla alakalı bir hayli alanda yararı olduğu öğrenilmektedir.

Özgür Radikaller, Oksidatif Stres ve Resveratrol

Özgür radikaller, zincirleme tepkime ile bir hayli hücrenin yapısını bozabilmekte ve daha ileri seviyede ur gelişmesine neden olabilmektedir. Oksidatif stres, özgür radikallerin antioksidanlara göre çok rakamda olduğu zamanlarda alana gelen bir vaziyettir. Aralarındaki savaşta özgür radikaller baskın geldiği için farklı hastalıklar görülür. Kalp ve damar hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve bazı kanser cinsleri oksidatif stres sebebiyle oluşmaktadır.
Resveratrol ve oksidatif stres arasındaki ilişki, 2011 senesinde yapılan bilimsel çalışmada, esrarengiz neticeleri gündeme getirmiştir. Altı hafta süresince resveratrol verilen şahıslarda, değişik gruptaki almayan bireylere göre oksidatif stresin eksildiği kaydolunmuştur.

Resveratrol Nelerde Var?

Resveratrol en esasta nebatları bakteri ve mantardan korur. Üzüm teni, üzümden yapılan kırmızı şarap, dut, kızılcık ve böğürtlen en yaygın öğrenilen resveratrol kaynaklarıdır. İsteyenler destek ürün olarak da satın alınabilir.
Üzümle alakalı ehemmiyetli bir ayrımdan bahsetmek bereketli olacaktır. Resveratrol üzüm çekirdeğindeki antioksidanlarla karıştırılabilmektedir; fakat çekirdekte değil yalnızca üzüm teninde yer alır. Dut, kızılcık ve böğürtlen gibi teni parlak meyvelerde de aynı bakış açısı geçerlidir.

Resveratrolün Sağlık Açısından Verimleri

Fiziksel ve ruhsal sağlık odağında yapılan araştırmalarda resveratrolün verimleri geniş bir yelpazeyi barındırıyor:
Kalp ve damar sıhhati: Resveratrol, makûs kolesterol seviyesini dengelediği için, kalp ve damar sıhhatine pozitif tesir ediyor. Kan tazyikinin sıradan seviyede kalmasına katkıda bulunuyor.Resveratroller ile Serbest Radikaller Arasındaki Mücadele
Sağlıklı ihtiyarlama: Güçlü bir antioksidan olduğu için hücresel ihtiyarlama süratini eksiltiyor. Bu sebeple bir hayli kozmetik şirketinin krem yönteminde yerini almış vaziyette…
Beyin sıhhati: Değişik antioksidanlardan farklı olarak trans-resveratrol beyin hücrelerine erişebiliyor. Hafıza gelişimi ve asap sistemini destekliyor. Beyindeki kan akışını artırıcı tesir yapıyor; bu da daha çok oksijen, besin kıymeti ve öğrenişsel işlev anlamına geliyor.
Testosteron hormonu: Erkeklerde yaşa bağlı eksilen testosteron seviyesini artırıyor, kemik ve adale yapısını kuvvetlendiriyor.
Östrojen hormonu: Bayanlarda menopoz yarıyılında düşen östrojen seviyesini yükseltiyor ve genel hormon balansına iyi geliyor.
Adale geliştirme: Egzersizleri daha faydalı hale getiriyor ve adalelerinizin iyileşme süratini artırıyor.
Kilo verme: Adiponektin hormonunu uyardığı için kan şekeri tertip etmesi ve buna bağlı kilo hakimiyetini sağlayabiliyor.
Karaciğer sıhhati: Resveratrol, karaciğerdeki hücre vefatını yavaşlatarak gözetici tesir yapıyor.
Cilt sıhhati: Hücresel seviyede antioksidan özelliği ciltteki buruşuklukların eksilmesi için katkı sağlıyor.
Eklem sızısı: Diz eklemlerindeki meselelerde resveratrol hafifletici tesir yapıyor.
Günümüz koşullarında yiyecek ve meşrubatlardan aralıksız hasarlı madde biriktirdiğimiz düşünülürse, antioksidanların ehemmiyeti bir kere daha anlaşılıyor. Resveratrol enzimi bedenin bir hayli kısmındaki hastalıklara karşı mukavemeti yükseltiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ