Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Resim Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • 02 Temmuz 2021
  • Resim Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır? için yorumlar kapalı
  • 133 kez görüntülendi.
Resim Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir insanın, nesnenin veya manzaranın saklanabilir resmini sürükleyen makinalara resim cihazı denir. Resmi çekilen objenin yansıttığı ışık, mercekler desteğiyle aygıttaki ışığa duyarlı kimyevi maddelerle kaplı filmin üzerine düşürülerek fotoğraf oluşturulur. Filmin üzerine düşen ışığın fazla olması gidişatında fotoğraf bozulacağından, film banyo edilip, fotoğraf resim kartına basılana kadar karanlık odada muhafaza edilmelidir. Her cins resim aygıtları […]

Bir insanın, nesnenin veya manzaranın saklanabilir resmini sürükleyen makinalara resim cihazı denir. Resmi çekilen objenin yansıttığı ışık, mercekler desteğiyle aygıttaki ışığa duyarlı kimyevi maddelerle kaplı filmin üzerine düşürülerek fotoğraf oluşturulur. Filmin üzerine düşen ışığın fazla olması gidişatında fotoğraf bozulacağından, film banyo edilip, fotoğraf resim kartına basılana kadar karanlık odada muhafaza edilmelidir.

Her cins resim aygıtları obtüratör ışık kapakçığı, diyafram, vizör göz merceği ve objektif denilen dört ana parçadan oluşmaktadır.

8815_4Resim çekimine başlamadan cihazın ayarlanması gerekmektedir. Ancak büyüyen teknoloji sayesinde günümüzde, tüm ayarlarını kendiliğindene otomatik yapan makineler kullanılmaya başlanmıştır. Hatta hiç ayar gerektirmeyen basit ekipmanlı makineler de bulunmaktadır. Uzak veya yakın resmi çekilecek nesnenin görüntüsünün net olarak çıkması için ilk olarak objektif mercek ayarının yapılması gerekir. Obtüratör denilen ışık kapakçığı saniyeden daha kısa bir anda açılarak ışığın film üzerine düşmesine izin verir. Işığın cihazın içine yeterli miktarda girmesini sağlayan deliğe de diyafram denir. Bu arada çekim yapılan yerde ışık yeterli değilse flaş kullanılır. Resmi çekilecek objenin veya manzaranın çerçevesini belirlemek için vizörden bakılır. Gördüğümüz objenin resmini sürüklemek için obtüratörü açan resim sürükleme düğmesine başka bir deyişle değişik ismiyle deklanşör düğmesine basılır. Fotoğraf çekildikten sonra kurma kolu çevrilerek film ileriye sarılır ve kullanlımamış yeni bir karenin objektifin önüne gelmesi sağlanır.

Bazı resim aygıtlarının içinde, görüntüyü resme dönüştürecek lüzumlu kimyevi maddeler ve film kutu olarak yerleştirilmiştir. Fotoğraf çekildikten sonra resim aygıtından dışarı çıkan bu kutu ışığa yakalanınca görüntü yavaş yavaş belirmeye başlar.

Dijital resim cihazlarında ise film kullanılmaz. Resimleri elektronik olarak sürükler ve gizler.

TV ve video kameralarında da görüntü elektriksel olarak tespit etilir. Röntgen kameralarında ise ışık yerine x – ışınları kullanılarak insan bedeninin içinin fotoğrafları çekilmektedir.

İlk resim cihazı Fransız tebaalı Joseph Niepce tarafından 1826 senesinde yapılmıştır. Bu aygıtı geliştirmek için çalışan Amerikalı George Eastman, 1888 senesinde herkes tarafından basitçe kullanılabilen ve içinde 100 fotoğraf çekebilecek uzunlukta bir film bulunan aygıtı yapmıştır. Anında fotoğraf veren ilk otomatik aygıtı ise 1947 senesinde yeniden Amerikalı Edwin Land yapmıştır.
Bibliyografi:
bilisimgelisim.com/bilim-teknik/58-fotograf-cihazı.html

Yazar:Ayfer Yeşilova

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ