Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Renk Âmâlığı Nasıl Oluşur?

  • 14 Ağustos 2021
  • Renk Âmâlığı Nasıl Oluşur? için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.
Renk Âmâlığı Nasıl Oluşur?

Bazı insanlar renkleri ötekilerinden daha değişik olarak idrak edebilir. Bu şahıslar bu renkleri olduğundan daha değişik ve farklı özelliklerde görmektedirler. Günümüzde erkeklerin bayanlardan daha fazla bu meseleyi yaşadığı bilinmektedir.Renk âmâlığı meseleyi, yeterli ışık altında dahi renklerin doğru görülmesini yasaklayan bir rahatsızlıktır. Bu şahıslar iki renk arasındaki farkları idrak edemezler. Renk Âmâlığı Nasıl Oluşur? Gözlerin içinde çubuk ve […]

Bazı insanlar renkleri ötekilerinden daha değişik olarak idrak edebilir. Bu şahıslar bu renkleri olduğundan daha değişik ve farklı özelliklerde görmektedirler. Günümüzde erkeklerin bayanlardan daha fazla bu meseleyi yaşadığı bilinmektedir.Renk âmâlığı meseleyi, yeterli ışık altında dahi renklerin doğru görülmesini yasaklayan bir rahatsızlıktır. Bu şahıslar iki renk arasındaki farkları idrak edemezler.

Renk Âmâlığı Nasıl Oluşur?

Renk Körlüğü Nasıl Oluşur?Gözlerin içinde çubuk ve koni olarak adlandırılan ve ışığı idrak edebilen kısımlar bulunur.

Gözdeki bu çubuklar sarih renklerin idrak edilmesini sağlar. Koniler ise koyu tonları idrak etmeyi sağlayacaktır.

Koni hücreleri kırmızı, yeşil ve mavi renklerinin idrak edilmesini sağlar. Renk âmâlığı ise bu koni hücrelerinin düzgün biçimde çalışmadığında ortaya çıkar. Renk âmâlığı genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkmaktadır.

Renk Âmâlığı Cinsleri

Renk âmâlığı rahatsızlığı hafif, orta veya şiddetli olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak öğrenilen renk âmâlığı cinsleri şunlardır:

Kırmızı-yeşil renk âmâlığı: Bu cins renk âmâlığı olan insanlar kırmızı ve yeşilin çoğu tonlarını göremezler. Bu şahıslar kırmızı renkleri, kahverengi ve sarı şekilde görebilirler. Kimileri ise yeşil tonunu bej biçiminde görebilir.

Mavi-sarı renk âmâlığı: Bu cins renk âmâlığına sahip olan insanlar, mavi ve sarı renklerinin bazı tonlarını göremiyorlar. Bu şahıslara mavi rengi daha çok yeşil olarak görünür. Sarı ve kırmızı arasındaki ayrımı yapmakta zorlanırlar. Bazı insanlara sarı renk mor olarak görülebilir.

Bütün Renk Âmâlığı: Bu şahıslar ise hiçbir rengi göremezler. Bireylerdeki bu cılız görme hali bütün renk âmâyı olduklarını gösterir.

Renk Âmâlığı Hakkında

Kırmızı-yeşil renk âmâlığı Dünya’da en çok görülen renk âmâlığı olarak öğrenilir. Bu çeşit daha çok Kuzey Avrupa’da görülür. Ardından Afrika orijinli bireylerde de bu cins görülebilir. Bütün renk âmâlığı ise daha az yaygın olarak öğrenilir. Bu cins 40 bin şahıstan 1’inde görülen bir rahatsızlıktır. Bayanlarda ise kırmızı-yeşil renk âmâlığı tipi daha çok ortaya çıkıyor. Bu ihtimal ise erkeklerde daha düşük olmaktadır. Ama genel olarak baktığımızda renk âmâlığından en çok şikâyetçi olanlar erkeklerdir. Renk âmâlığının kalıtsal olarak iletilmesinin de bunda hisseyi vardır.

Yazar:Cansu Kutlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ