Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Rafael Nadal Kimdir?

  • 17 Haziran 2021
  • Rafael Nadal Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 56 kez görüntülendi.

NadalRafael ”Rafa” Nadal Parera, 3 Haziran 1986 tarihinde, İspanya’da dünyaya gelmiştir. İspanya’nın yetiştirdiği en ehemmiyetli profesyonel tenis oyuncusu olan Rafael Nadal, kariyeri süresince bir hayli zafere erişmiştir. Ancak geçirdiği sakatlıklar nedeniyle, ciddi anlamda tenis sporundan uzaklaşmasını doğuracak meseleler hasıl olmuştur. Şu an itibariyle dünya klasmanının 4. sırasında yer alan Nadal bundan takribî olarak 4 sene evvel ilk sırada yer almaktaydı. Ancak sakatlık geçirmesinin ardından koltuğunu en büyük rakiplerinden biri olan Novak Djokovic’e vazgeçmiştir.

”The King of Clay” olarak da adlandırılan İspanyol sporcu, dünya tenis tarihine ismini altın harflerle yazdırmayı muvaffak olmuştur. Kariyeri süresince bir hayli maça çıkan Nadal, takribî olarak 72 milyon dolarlık mükâfatı da bu müddet zarfında kazanma zaferi göstermiştir. 2001 senesinde profesyonel olmasının ardından toplam 65 adet kupa kaldırarak hatırı sayılır bir galibiyetin altına imzasını atmıştır. Kariyeri süresince muhtelif sakatlıklarla çaba etse de kortlarda rakiplerini yenilgiye uğratan Rafael Nadal 9’u Fransa Sarih olmak üzere toplamda 14 Grand Slam kazanmayı muvaffak olmuştur. Özellikle Fransa Sarih Tenis Turnuvası’nda gösterdiği us almaz performanslarla belleklerde kalan Rafael Nadal 2005 ile 2014 seneleri arasında toplam 10 kere tertip edilen bu organizasyonda 9 kere mutlu sona erişerek kırılması oldukça efor bir rekora imza atmıştır. 9 Grand Slam şampiyonluğunun son 5’i üst üstedir.

aus-open-semi-nadal-640Bir Hayli Grand Slam kazanan Nadal’ın 2000’lı senelerin ortalarından itibaren en büyük rakibi İsviçreli raket Roger Federer olmuştur. 2008 senesinin Ağustos ayına kadar uzun bir müddet Federer’in ardından ikinci sırada kalan Nadal, bu yarıyılda dünya klasmanında bir numaraya yükselmeyi muvaffak olmuş ve tam büyük galibiyetleri de bu tarihten sonra gelmiştir. 2008 senesinde ayrıca Çin’in başşehrinde tertip edilen Pekin Yaz Olimpiyatları’na da katılan Nadal, buradaki performansıyla altın madalyaya uzanmış ve gelecek vadeden bir sporcu olduğunu da tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Teklerde sergilediği zaferli performansa göre çiftlerde oldukça sönük kalan Rafael Nadal, bu alanda azami olarak 28. basamakta yer almaktan öteye geçememiştir. Bu alanda ciddi bir yetersizlik paydan Nadal müsabaka fikrini bırakmıştır. Bu kararı sonrası yoluna yalnızca teklerde devam eden Nadal zafere çok süratli bir şekilde erişmiştir. Elde edilen 14 Grand Slam dışında, 42 defa da ATP Master turnuvası kazanan İspanyol raket ciddi bir zafer elde etmiştir. Bu zaferinin arkasında minik yaşta alınan eğitimin büyük rolü olduğunu her fırsatta dile getiren Nadal, ailesinin zaferinde büyük rolünün olduğunu vurgulamıştır.

RafaNadalSporcu bir aileden gelen Rafael Nadal’ın amcası Angel Nadal, FC Barcelona ve Mallorca formalarını giymiş profesyonel bir futbolcuydu. Ancak Nadal, sıkı bir Real Madrid taraftarı olduğunu ve Barcelona’yı desteklemediğini belirtmiştir. Bunun yanı gizeme değişik amcası olan Toni Nadal’da bir daha önceki profesyonel tenisçidir. Hatta Toni Nadal aynı zamanda yeğeni Rafael Nadal’ın da alıştırmanlığını yapmaktadır. Toni Nadal, Rafael Nadal, henüz 4 yaşında iken onu eğitmeye başladığını ve bu günlere geleceğini evvelden bildiği söylemiştir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ