Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Radial Asap Zararı

  • 05 Temmuz 2021
  • Radial Asap Zararı için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.
Radial Asap Zararı

Radial asap kollarda bulunmaktadır ve trisepsin hareketini, el bileğinin ve parmaklarının hareketini ve elin bir kısmındaki hissi hakimiyet etmeye takviyeci olmaktadır. Radial asap zararı el, parmaklarda ağrı, eforsuzluk ve işlev kaybına neden olmaktadır. Başka Bir Deyişle üst koldaki asaba verilen zararı ifade etmektedir. Bunun için ortak terim radial asap felcidir. Bu asap triceps adalesini hakimiyet eder, ayrıca, […]

Radial asap kollarda bulunmaktadır ve trisepsin hareketini, el bileğinin ve parmaklarının hareketini ve elin bir kısmındaki hissi hakimiyet etmeye takviyeci olmaktadır. Radial asap zararı el, parmaklarda ağrı, eforsuzluk ve işlev kaybına neden olmaktadır. Başka Bir Deyişle üst koldaki asaba verilen zararı ifade etmektedir. Bunun için ortak terim radial asap felcidir. Bu asap triceps adalesini hakimiyet eder, ayrıca, el bileği ve parmakların uzamasına takviyeci olur ve elin bir kısmında his sağlamaktadır. Bu asap üst koldaki kemiğe yakın olduğundan, özellikle kol kırılırsa yaralanmalara neden olmaktadır. 3 çeşit asap zararlar vardır ve derecelere ayrılmıştır. Bunlar alttaki gibidir:
• Neurapraxia, birinci derece yaralanmadır ve en az ciddi olarak sınıflandırılmaktadır.
• Aksonotmesis ikinci, üçüncü veya dördüncü derece yaralanma anlamına gelmektedir.
• Nevrotiz, beşinci derece yaralanmadır ve asap zararının en ciddi biçimidir.
Ayrıca radail asaba hasar verilmesi radial asap felcine yol açmaktadır.

Bulguları

Radial asap zararı ve ortaya çıkan felci bulgular göstermektedir ve bu bulgular alttaki gibidir:
• Ağrı
• Bilek, el veya parmaklarda zayıflık
• Bilek, el veya parmaklarda işlev kaybı

Sebepleri

Radial asap zararının en yaygın sebebi, dirsekten omuza uzanan kemik olan kırık bir humerustur. şahıs da kol operasyonu sırasında veya silah atışından radial asap zararı da olabilmektedir. Radial asap zararının öteki sebepleri alttaki gibidir:
• Trafik kazası veya spor kazası sırasında alana gelenler gibi doğrudan darbe alma
• Bıçak veya sırça gibi apaçık nesnelerden kaynaklanan yaralanmalar
• Misalin koltuk değneklerinin yanlış kullanılması sebebiyle aralıksız tazyik
• Ezilme yaralanmaları
• Kolda geçime

Teşhisi

Radial Sinir HasarıRadial asap zararını teşhis etmek için, hekim fiziksel değerlendirme yapmaktadır. Her eklemi üst kolda hareket ettirerek ve bireyden rastgele bir gerilme, karıncalanma veya ağrı hissinin olup olmadığını sorar. Bazı gidişatlarda, hekim yaralanma yerini ve şiddetini tanımlamak için başka testler uygulamaktadır. Bu testler alttaki gibidir:
Elektrodiagnostik test: Asap zararı, bedendeki elektrik sinyallerinin mesajımını yavaşlatabilir aynı zamanda durdurabilir. Asaptaki bu sinyallerin süratini ve derecesini ölçmek tanıya takviyeci olmaktadır. Ayrıca hekimin kullanabileceği elektromiyografi ve asap mesajım çalışması olmak üzere iki cins test bulunmaktadır
Görüntüleme testleri: Röntgen, ultrason ve MRI gibi tıbbi görüntüleme teknikleri, asap zararının ciddiyetinin yerini tanımlamaya ve değerlendirmeye takviyeci olmaktadır.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon alternatifleri zararın sebebine ve ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Minik nöropraksik yaralanma genellikle, en fazla birkaç saat veya hafta içinde geri dönen his ve işlev ile kendiliğinden düzelmektedir. Bu, kolda yatmak gibi minik zararlardan dolayı alan gelmektedir. Orta şiddette yaralanmalar için, hekim istirahati ve olasıysa kolu kullanmamayı önermektedir. Şayet birey acı sürüklüyorsa veya mesele şişmekten kaynaklanıyorsa, ibuprofen gibi reçetesiz satılan steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar takviyeci olmaktadır. Kırık koldan sonra radyal asap felci çok yaygındır. Hastaların yüzde 95’i ameliyat olmadan bütün iyileşme göstermektedir. Hekim, hasta iyileşirken uzuvun sabit kalması için askı takılmasını önermektedir. Şayet ağrı şiddetliyse, dinlenme ve orta derecede rehabilitasyon ile mesele daha iyi olmazsa, şahsın ameliyat olması gerekmektedir. Hekimin önerebileceği bazı prosedürler vardır ve bunlar alttaki gibidir:

Asap Tamiri

Radial Sinir HasarıBu işlem asabı onarmaktadır ve bazı gidişatlarda, asaplar beraber dikilmektedir. Asap zararı çok şiddetli ise, asap grefti veya transfer kullanılmaktadır. Bu prosedürler zararlı asabı onarmak için bedenin öteki bölgelerinden asapların kullanılmasını kapsamaktadır.

Tendon Transferi

Bu operasyon, şahıs da çalışmayan tendonun bedenin rastgele yerinden çalışan tendon ile değiştirilmesini kapsamaktadır ve asap zararı için yaygın bir rehabilitasyon usulüdür. Şahsın genel veya yerel anesteziye lüzumu olmaktadır. Operasyondan sonra, birey tendon iyileşirken genellikle 1 ya da 2 ay süresince atel ya da alçı kullanmalıdır. Ayrıca iyileşmelerine takviyeci olmak için fizik rehabilitasyona lüzumları vardır. İşlemin galibiyetli olup olmadığını öğrenmek 1 seneye kadar devam ettir.

Fonksiyonel Adale Transferi

Zarar, asabını yine oluşturamayacak kadar derinse, bunun yerine fonksiyonel adale transferi yapılmaktadır. Bu, çalışmayan adalenin bedendeki rastgele bir yerinden bir donör adale ile değiştirilmesi için oranla yeni bir prosedürdür. Radial asap yaralanmaları radial asap felcine yol açabilir ve bu da kolda, el bileğinde, ellerde ve parmaklarda ağrı ve işlev kaybına neden olmaktadır. Radial asap zararının en yaygın sebebi kırık koldur. Hekimler genellikle dinlenme gibi konservatif usuller önermektedir, ancak şahıs da ameliyat gerektirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ