Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Pürin ve Pirimidin Nedir?

  • 27 Eylül 2021
  • Pürin ve Pirimidin Nedir? için yorumlar kapalı
  • 20 kez görüntülendi.
Pürin ve Pirimidin Nedir?

Purinler ve pirimidinler, bedenin bir dizi işlev için kullandığı biyokimyasal bileşiklerdir. En ehemmiyetlisi, Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA genetik kod ve protein birleşiminden mesul moleküller olup nükleobazlar olarak öğrenilen pürin ve pirimidin türevlerini kapsar. Deoksirübo Nükleik Asit’daki nükleobazlar dizisi, bir jenerasyondan değişiğine aktarılan genetik bilgiyi kodlar. Pürin ve Pirimidin Nedir ? Temel Bilgiler Her Deoksirübo Nükleik Asit ipliği bir şeker-fosfat zincirinden […]

Pürin ve Pirimidin Nedir?Purinler ve pirimidinler, bedenin bir dizi işlev için kullandığı biyokimyasal bileşiklerdir. En ehemmiyetlisi, Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA genetik kod ve protein birleşiminden mesul moleküller olup nükleobazlar olarak öğrenilen pürin ve pirimidin türevlerini kapsar. Deoksirübo Nükleik Asit’daki nükleobazlar dizisi, bir jenerasyondan değişiğine aktarılan genetik bilgiyi kodlar.
Pürin ve Pirimidin Nedir ?
Temel Bilgiler
Her Deoksirübo Nükleik Asit ipliği bir şeker-fosfat zincirinden oluşan bir “omurga” ya sahiptir. Bu şekerlerin her birine bağlı, karbon ve nitrojen halkalarından oluşan azotlu bir bazdır. Bu bazın sahip olduğu halkaların rakamı bazın bir pürin iki millete veya bir pirimidin bir millete olup olmadığını tanımlar. Deoksirübo Nükleik Asit’nın bir ipliği üzerindeki pürinler, iki iplikçiği bir arada yakalamak için Deoksirübo Nükleik Asit’nın karşı şeridi üzerinde karşılık gelen pirimidinlerle ve tersi ile hidrojen bağları oluşturur. Deoksirübo Nükleik Asit molekülleri içinde bu onların en ehemmiyetli işlevidir ve baz eşleştirmesi olarak öğrenilir. Hidrojen bağları kovalent bağlar kadar güçlü olmadığından, baz eşleşmeleri basitlikle kopyalanabilir, arttırma ve transkripsiyona izin verir. Pürinler her zaman bitirici çiftleme olarak öğrenilen pirimidinlerle bağlandıkları için, bu ikisinin oranı her zaman bir Deoksirübo Nükleik Asit molekülü içinde sabit olacaktır. Başka bir deyişle, bir Deoksirübo Nükleik Asit dizisi her zaman pürinler ve pirimidinler kadar öbürünün bütün bir bitiricisi olacaktır. Bu, ilk evvel onu fark eden Irwin Chargaff’dan sonra adlandırılan Chargaff Kaideyi olarak öğrenilir. Bu bitirici eşleşme, tabanların ilgili ebatlarının ve aralarında olası olan hidrojen bağlarının spektrumu sebebiyle oluşur bunlar, maksimum ölçüde hidrojen bağına sahip olabilecekleri bazlarla daha uygun biçimde çiftlenir. İki ana tip pürin vardır: Adenin ve Guanin. Bunların ikisi de hem Deoksirübo Nükleik Asit hem de RNA’da ortaya çıkar. Üç ana tip pirimidin vardır, ancak bunlardan yalnızca biri Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA’da bulunur: Sitosin. Değişik ikisi ise RNA’ya özgü Urasil ve Deoksirübo Nükleik Asit’ya özgü olan Timin’dir. Bunu anımsamanıza destekçi olabilecek bir strateji, bariz ve sivri tepelere sahip piramitler gibi pirimidinleri düşünmektir. Başka Bir Deyişle bariz ve sivri, reelinde onlar CUT Sitosin, Urasil, Timin olabilir. Pirimidinlerin her zaman sabit olduğu pürinler çifti, aralarındaki hidrojen bağlarının rakamı kadardır:

• ADENINE, iki hidrojen bağı olan THYMINE A :: T ile çiftleşir

• Üç hidrojen bağı olan CYTOSINE G :: C ile GUANINE çiftleri

Hangi üslerin beraber gittiğini anımsamanın bir yolu, harflerin biçimlerine bakmaktır. Yalnızca düz çizgilerden A ve T oluşan harfler birbiriyle eşleştirilirken, çarpıklardan G ve C oluşan harfler de beraber gider. Bu özel eşleştirmeler, daha evvel bahsettiğimiz Chargaff’ın Kaidesini de tesirler. Bir Deoksirübo Nükleik Asit molekülündeki adeninlerin rakamı her zaman timinin rakamına denk olacaktır. Benzersi guanin ve sitozinler için de geçerlidir. Bu sebeple, bir Deoksirübo Nükleik Asit molekülündeki bir nitrojen kiminin yüzdesini öğreniyorsanız, değişik üçünün her birinin yüzdelerini de hesaplayabilirsiniz.

Pürin ve Pirimidin Nedir?Pirimidin Yüzükler
Bir pirimidin, atomların dördünün karbon ve ikisinin azot olduğu altı atomlu bir milletedir. Kimyevi yöntemi C4H4N2’dir. Millete, tek ve çift bağların bir karışımını kapsayarak aromatik bir bileşik oluşturur. Deoksirübo Nükleik Asit’daki nükleobaz pirimidinler sitosin ve timindir ve RNA’dakiler sitosin ve urasildir. Pirimidinler, vitamin B1, ürik asit ve barbitüratlar da dahil olmak üzere, tabiatta yaygın olarak bulunurlar.
Purine Yüzükler
Bir purin, imidazol ismi verilen başka bir millete tipi kaynaşmış bir pirimidin halkasından oluşur. Purine kimyevi yöntemi C5H4N4’cins. Pürin nükleobazlar adenin ve guanin Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA’da görülür. Pürinler ayrıca kafein, ATP – ana enerji depolama molekülü ve değişik bir hayli bileşikte de ortaya çıkar. Çift iplikçikli Deoksirübo Nükleik Asit’da, bir iplikçiden gelen bir purin, her zaman, kardeş iplikçik üzerinde aynı yerde bir pirimidin’e bağlanır. Adenin yalnızca timinve guanin ile sitozine bağlanır. Deoksirübo Nükleik Asit RNA’yı kopyaladığında, RNA dizisi üzerinde timin yerine urasil kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ