Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Psikanalitik Teoride Hür Çağrışım Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 30 Eylül 2021
  • Psikanalitik Teoride Hür Çağrışım Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 31 kez görüntülendi.
Psikanalitik Teoride Hür Çağrışım Nedir? Nasıl Yapılır?

Danışanın seans sırasında usuna gelenleri rahatça söyleyebildiği hür çağrışım, psikanalitik terapinin en temel tekniğidir. Hür çağrışım analitik bağlantıda ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Terapi zamanınca danışanlar terapist tarafından acı verici, ablavutça, ehemmiyetsiz, manasız yada pervasız bile olsa uslarına gelen rastgele birşeyleri söylemek üzere cesaretlendirilirler. Hür çağrışımda gerçek olan, danışanların o an yaşadıkıları duygu yada düşünceleri sansür […]

Psikanalitik Kuramda Serbest Çağrışım Nedir? Nasıl Yapılır?Danışanın seans sırasında usuna gelenleri rahatça söyleyebildiği hür çağrışım, psikanalitik terapinin en temel tekniğidir. Hür çağrışım analitik bağlantıda ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Terapi zamanınca danışanlar terapist tarafından acı verici, ablavutça, ehemmiyetsiz, manasız yada pervasız bile olsa uslarına gelen rastgele birşeyleri söylemek üzere cesaretlendirilirler.

Hür çağrışımda gerçek olan, danışanların o an yaşadıkıları duygu yada düşünceleri sansür koymadan terapiste iletmeleridir. Fakat seanslar ilerledikçe bu vaziyet böyle olmaz ve danışan bu kaideden uzaklaşabilir. Bazı mevzular, bireyler yada hadiseler hakkında konuşmayı yalanlayabilirler. Direnç gösterirler. İşte bu direnç hür çağrışım sırasında terapist tarafından ortaya çıkarılarak hemen ardını açıklanır ve böylece danışanın iç görü bakış açısı kazanması sağlanır.

Hür çağrışım danışanın bilinçaltı fantezilerine, çatışmalara ve onu harekete geçiren unsurlara açılan bir kapı olarak kullanılan temel taşıttır. Bu teknik geçmiş tecrübelerin yine derlenmesine ve zaman zaman da yasaklanmış yoğun duyguların sarihe çıkmasına imkân sağlamaktadır. Yasaklanmış bu duyguların bir anda ortaya çıkması hadisesine katarsis başka bir deyişle duygusal boşalım denmektedir.

Hür çağrışım zamanınca terapistin vazifeyi, bilinçaltında baskılanmış bulunan malzememeyi tespit etmektir. Danışanın konuşmasındaki çağrışımların sırasının bile bir anlamı vardır. Bu gizeme danışanın hadiseler arasında nasıl bir bağ kurduğunu kavraması için terapiste yol gösterebilir. Çağrışımlarda oluşan tıkanıklıklar ve dağılınmalar, kaygının kaynağı hakkında ipuçları verir. Bu vaziyette terapist bu malzemeyi açıklamalı ve danışanına, altında uyuyan enerjikleri göstererek yeni bir iç görü daha kazandırmalıdır.

Psikanalitik Kuramda Serbest Çağrışım Nedir? Nasıl Yapılır?Terapist danışanının hür çağrışımlarını dinlerken, yalnızca yüzeysel içeriği değil, ayrıca danışanın ifadelerinde gizli olan anlamların da neler olabileceğin ele almalıdır. Bilinçaltına özgü olan bu farkındalığa “üçüncü kulak dinleme” olarak adlandırılır. Seansta danışanın söylediği hiçbir şey yüzeysel olarak değerlendirilmez. Misal verecek olursak; dil sürçmeleri ifade güçlüğü yaşamanın yanı gizeme, içinde bulunduğu iç çatışmaların tesirleri de olabilir. Unutulmamalıdır ki danışanlar özellikle konuşmadıkları mevzular hakkında da tartıştıkları mevzular hakkında olduğu gibi apaçıktırlar.

Son olarak, psikanalitik teori bazı usuller önerse de, danışanın kendisinin çağrışımlar yoluyla söylediklerinin reelde karşılığının ne olduğunu kendilerinin keşfetmeleri ve farkına varmaları beklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ