Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin Farkları

  • 24 Nisan 2021
  • Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin Farkları için yorumlar kapalı
  • 77 kez görüntülendi.

Prokaryotik hücrelerde, ökaryotik hücrelerde bulunan sitoplazmik organellerin çoğu bulunmaz. Çekirdek çeperi yoktur. Bunlarda aynı zamanda, endoplazmik retikulum, golgi cihazı, lizozomlar, peroksizomlar, mitokondriler mitokondri işlevlerinin çoğu plazma çeperinin iç yüzeyi ile reelleşir gibi değişik membranöz yapılar bulunmaz. Bununla beraber bir hayli fotosentetik bakteriler, klorofil kapsayan lameller ya da membranöz veziküllere sahiptir. Prokaryotik hücreler, ökaryotik hücrelerdeki DNA gibi […]

Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin FarklarıProkaryotik hücrelerde, ökaryotik hücrelerde bulunan sitoplazmik organellerin çoğu bulunmaz. Çekirdek çeperi yoktur. Bunlarda aynı zamanda, endoplazmik retikulum, golgi cihazı, lizozomlar, peroksizomlar, mitokondriler mitokondri işlevlerinin çoğu plazma çeperinin iç yüzeyi ile reelleşir gibi değişik membranöz yapılar bulunmaz. Bununla beraber bir hayli fotosentetik bakteriler, klorofil kapsayan lameller ya da membranöz veziküllere sahiptir.
Prokaryotik hücreler, ökaryotik hücrelerdeki DNA gibi proteinlerle sıkı bir irtibat kurmamış olan büyük bir DNA molekülü kapsarlar ve yeniden de kromozom olarak kabul edilirler. Çoğu defa plazmitler denilen bağımsız, ufak DNA parçaları da vardır. Genellikle doğrusal olan ökaryotik kromozomların aksine, bir prokaryotik kromozom ve plazmitler çoğunlukla halkasaldır. Ökaryotik kromozomlarda olduğu gibi bir prokaryotik kromozom doğrusal bir kumpasta, hem hücrenin kalıtsal özelliklerini hem de bunun genel etkinliğini hakimiyet eden genleri taşır. DNA ökaryotik hücrelerde anlatıldığı gibi, mRNA yoluyla ribozomlar üzerinde protein birleşimini idareme biçiminde işlev görür. Ribozomlar, hem ökaryotik hem prokaryotik hücrelerde alana gelen en apaçık sitoplazmik yapılardır. Bununla beraber, prokaryotik hücrelerde bulunan ribozomlar ökaryotik hücrelerdekine göre azıcık miniktirler.
Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin FarklarıBazı bakteriyel hücreler yüzmede kullanılan saç eşi organellere sahiptir ve bu organellere genellikle kamçı denir. Fakat bu yapılar mikrotübül kapsamazlar; onun yerine flagellin, denilen tek bir çeşit protein bulunur. Flagellin sert bir helezon biçimindedir ve bunun alt kısmındaki çeper içinde bulunan özel bir yapı tarafından pervane gibi döndürülür.
Prokaryot ve ökaryot hücreler arasındaki ehemmiyetli değişikliklerin bir kısmı özet halinde verilmiştir.

Endosimbiyotik Tahmin

Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin Farklarınamımızda geçerli olan bilimsel görüş, yalnızca ökaryotlarda bulunan asgari iki organelin mitokondri ve kloroplast, prokaryot canlıların ataları olduğu doğrultusuna doğru gitmektedir. Bu terim; endo başka bir deyişle içinde ve symbiosis başka bir deyişle ortak hayata sözcüklerinden alana gelmektedir. Bu endosimbiyotik tahmin için birkaç farklı ispat vardır.
– Prokaryot ve ökaryot canlıların bir çok symbosis ilişkileri öğrenilmektedir. Misalin, günümüzde bir hayli fotosentez yapan bakteriler sığınak değil de besin sağlamak için ökaryotik konakçı içinde yaşarlar. Fotosentez yapmayan bazı bakteri çeşitleri ökaryotik alemde simbiyotik bir şekilde yaşarlar ve bunlar konakçı hücreleri içinde hazmedilemeyen enerjiyi besinlerden alır ve paylaşırlar. Böyle birliktelikler, iki organizmanın ikili yaşamlarında bir birlerine bağımlı olduğu lüzumlu simbiyozist başkalaşım için apaçık bir başlama noktasıdır.
Prokaryotik ve Ökaryotik Hücrelerin Farkları– Hem mitokondri hem de kloroplastlar kendi ribozom ve kromozomlara sahiptir, kromozomlar, kendi ribozomal Ribo Nükleik Asit kısımlarını, ribozomal proteinlerini ve bir ekip enzimlerini kodlarlar.
– Organellerin kromozom bölgeleri, özel protein makaraları üzerine sarılmamış ve halkasal, çekirdek kılıfsız olan prokaryot kromozomlarına eşler.
– Organel genlerinin iç organizasyonu prokaryot hücrelerinki ile eştir; fakat ökaryotlardan oldukça değişiktir.
– Mitokondri ve kloroplast içinde yer alan kendi ribozomları, hücrenin sitozolünde bulunan ribozomlarından ziyade prokaryot ribozomlarına eş. Hakikatte, Escherichia coli bakterisinin ribozomal büyük alt üniteyi ve kloroplastın büyük alt üniteyi birbirine çok eşler ve bunlar, protein birleşimi yapabilmek için hibrit ribozomun kapasitesini etkilemeksizin biri öbürünün yerine geçebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ