Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?

  • 23 Nisan 2021
  • Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir? için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.

Bazı probiyotik bakteri cinsleri doğrudan folat gibi besinler üretirken, ötekileri oksalatlar gibi antinutrientleri ayrılmaktadır. Bu etkinliğin besin emilimi ve statüsü için nasıl faydalı olabilir. Bu yazıda probiyotiklerin besin emilimi üzerindeki tesirleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Probiyotikler ve Besin Vaziyeti Bazı gıdalar besin açısından çok zengin olabilir, ancak onları bağırsaktan emmediği takdirde beden bunları kullanamaz. Bu […]

Bazı probiyotik bakteri cinsleri doğrudan folat gibi besinler üretirken, ötekileri oksalatlar gibi antinutrientleri ayrılmaktadır. Bu etkinliğin besin emilimi ve statüsü için nasıl faydalı olabilir. Bu yazıda probiyotiklerin besin emilimi üzerindeki tesirleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Probiyotikler ve Besin Vaziyeti

Bazı gıdalar besin açısından çok zengin olabilir, ancak onları bağırsaktan emmediği takdirde beden bunları kullanamaz. Bu süreçte faydalı bağırsak bakterileri nasıl bir rol oynayabilir? Ve ismi geçen bağırsak bakterileri tarafından hangi ehemmiyetli besinler doğrudan üretilir? Probiyotik yardımların herkes için olmayabilir ve rastgele bir yeni probiyotiğe başlamadan evvel hekime danışmalıdır.
Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?Alttaki belirtilen fyararlar hudutlu ve düşük nitelikli muayenehane çalışmalardan alınmıştır ve daha fazla çalışmaya gereksinim olduğu bilinmelidir.desteklenmektedir. Altta listelenen kullanımlardan rastgele biri için probiyotik kullanımını destekleyecek yeterli delil yoktur. Probiyotik dayanakları almadan evvel bir hekime danışmalı ve asla hekimin önerdiği veya reçete ettiği rehabilitasyonlar yerine kullanmamalıdır.

Vitamin Seviyeleri

Günlük L. acidophilus tüketimi çocuklarda B12 vitamini ve folat seviyelerini ehemmiyetli miktarda artırmıştır. Kanadalı bir çalışmada L. reuteri alınması kandaki vitamin D3 seviyelerini % 25.5 arttırmıştır. Hamurdan izole edilen L. reuteri’nin kobalamin B12 vitamini ürettiği gösterilmiştir, ham inek sütünden izole edilen L. plantarum’un riboflavin B2 ve folat B9 [ 4 ] ürettiği gösterilmiştir. Yüksek folat üreten S. thermophilus tarafından üretilen folat açısından zengin fermente süt, farelerde hemoglobin düzeylerini çoğaldırmıştır. S. cerevisiae ayrıca zengin bir perhiz folat kaynağıdır. Bazı Lactobacillus probiyotikleri insan çalışmalarında vitamin gidişatını B12, folat ve D3 geliştirdi. Bazı cinsler ayrıca B vitaminleri ve folat gibi besinler üretir.

Demir Seviyeleri

Güney Hindistan’daki genç bayanlarda demir yetersizliği düşük Lactobacilli seviyeleri ile ilişkili bulunmuştur. Plantarum ayrıca bayanlar tarafından çoğalan demir emilimi ile de ilişkilidir: meyve meşrubatından takribî% 50 ve yulaf tabanından% 100’şöhret üzerindedir. L. acidophilus ile destek edilmiş mektep evveli çocuklar daha yüksek eritrosit vaziyeti ve kansızlık prevalansında ehemmiyetli bir eksilme göstermiştir. B. animalis ssp. İle süt laktis ve prebiyotik oligosakkaritler 1-4 yaş arası çocuklarda kansızlık ve demir yetersizliği tehlikesini % 45 ve kilo alımını 0.13 kilogram / sene arttırmıştır. Fo tüketim Lactobacillus ve B.’nin animalis ssp. laktis çoklu insan çalışmalarında daha yüksek demir vaziyeti ile ilişkili bulunmuştur.

Öteki Mineraller

L. helveticus yaşlı gönüllülerde [13] ve postmenopozal bayanlarda [14] kan kalsiyum düzeylerini çoğaldırmıştır. L. fermentum, fermente keçi sütünde kalsiyum , fosfor ve çinkonun biyo yararlanımını artırabilir. L. plantarum kapsayan fermente süt daha yüksek kalsiyum retansiyonu göstermiştir. Magnezyum ve fosfor Tarafından kırıcı fitat, S. cerevisiae, demir, çinko, emilimini artırabilir: Probiyotikler yaşlılarda ve postmenopozal bayanlarda kalsiyum seviyelerini çoğaldırdı. Bazı bakteri cinsleri kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum ve demirin kullanılabilirliğini ve emilimini artırabilir.
Probiyotikler, yiyeceklerden emilecek daha fazla besin maddesi B vitaminleri, demir ve öteki mineraller gibi yaparak besin gidişatını iyileştirebilir. Bazı verimli bakteri cinsleri de doğrudan folat ve B12 vitamini gibi ehemmiyetli yiyecekleri üretirken, ötekileri oksalatlar gibi bağırsaktaki kalsiyum ve öteki mineralleri bağlayan antinutrientleri degrade eder. Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?
Lactobacillus ismi verilen spesifik bir probiyotiğin bize muhtelif B vitaminleri ve K2 vitamini çoğumuzda çok noksan olduğu sağladığını öğreniyor muydunuz ? Hepsi bu değil: probiyotikler ayrıca bedenin yiyeceklerden ve destekten yiyecekleri daha iyi kullanmasına dayanakçı olur.

Probiyotikler ve Sindirim Bereketleri

Probiyotikler sindirim maddelerinin imalinde rol oynamaktadır
Her gün muhtelif karbonhidrat cinsleri yiyoruz evet, ketojenik bir perhiz uyguluyor olunsa dahi kimileri o kadar karışıktır ki yalnızca bağırsak mikropları onlara hazmedebilir. Kişinin gut sıhhati bozuk ise, içinde yaşayan patojenler pis bakteriler mahsulleri enerjiye bu kompleks karbonhidratlar kullanabilir. Probiyotiklerin devreye girdiği yer budur. Analistler bazı probiyotiklerin kendi enzimlerini üretirken öteki probiyotiklerin pankreas, mide ve safra kesesi tarafından sindirim maddelerinin salınımını çoğaldırdığını bulmuşlardır. Bu enzimler veya sindirim maddeleri, hakikat yiyecek yardımlarının ufalanmasını ve kullanımını basitleştirir.
Bazı probiyotikler kısa zincirli yağ asitlerini birleşimler
Bağırsak hücreleri enerji ve beslenme için bütirata bağlıdır. Butirat ayrıca bağırsağı kuvvetlendirmeye dayanakçı olan bağırsak gözetici maddelerin imalini de uyarır. Butirat ayrıca sütunun pH’ını düşürür ve böylece bağırsaktaki patojenlerin gelişmesini maniler. Besin maddelerini yeterince emmek için bağırsağın sıhhatli olması gerektiği unutulmamalıdır. Bağırsak sıhhatini gözetmeye dayanakçı olarak, probiyotikler emici işlevini geliştirir ve bedenin aldığınız dayanakları arınmamasını sağlar.
Probiyotikler mikro besin biyoyararlanımını artırır
Probiyotikler, vitaminler ve mineraller gibi mikrobesinlere bağlanabilir ve daha basit emilebilecekleri sütunda özgür vazgeçebilirler. Sıhhatsız bir bağırsakta, patojenler aksine bu mikro gıdalardan faydalananlar olacaktır. Ayrıca, probiyotikler tarafından üretilen kısa zincirli yağ asitleri sütunda asidik bir civar yaratır. Bu mineral emilimini çoğaldırır:
• Bağırsağın mineral emilim yüzey alanının çoğaldırılması
• Magnezyum ve kalsiyum gibi iyonlaştırıcı mineraller – Bu, minerallerin bağırsak astarına ‘dağılmasını’ basitleştirir ve kan dolaşımına daha basit emilir.
Probiyotikler yağ emiliminde rol oynar

Bazı bireyler tarafından bereketleri ret edilse de bedenin sıhhatli perhiz yağlarına gereksinimi vardır. Perhiz yağları bedende ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Misalin, bedenin sıhhat için kritik olan yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini emmesi gerekir. Ayrıca, yağlar beyindeki asap dokusunun yapı taşlarıdır ve hormonal sıhhat ve genel sıhhat için netlikle lüzumludur. Probiyotikler Besin Emilimini Nasıl Geliştirir?
Peki, bunun probiyotiklerle ne alakası vardır?
Araştırmalar, bazı probiyotiklerin yağ emilimini artırabildiğini göstermektedir. Bunu yaparken, bu arkadaş mikroplar bedenin yağda çözünen vitaminleri kullanmasını basitleştirir.
Probiyotikler bedenin vitaminleri görmesine dayanakçı olabilir
Bedendeki hücrelerin reseptörleri vardır, bunlar hücrenin gözleri olarak işlev gören özel proteinlerdir. İnsanlar üzerinde yapılan bir 2013 çalışması, probiyotiklerin kısa zincirli yağ asitlerinin varlığında ve yokluğunda D vitamini reseptörlerinin etkinliğini uyardığını göstermiştir. Kobay katılımcıları, D vitamini seviyelerinde% 22,4’lük bir çoğalıştan yararlanmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ