Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Priştine Neresidir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Priştine Neresidir? için yorumlar kapalı
  • 155 kez görüntülendi.
Priştine Neresidir?

Priştine, Balkan ülkelerinden Kosova’nın hudutları dahilinde yer alan bir mesken yeridir. Bu şehir, ülkenin en büyük ve de en popüler şehri olup aynı zamanda başşehridir. Uzun senelerce Sırbistan ve de evvelinde Yugoslavya dominantlığı altında kalan Kosova’nın en ehemmiyetli şehri olan Priştine, çok zorlu senelere tanıklık etmiş olan ehemmiyetli Balkan şehirlerinin başına sürükler. Bu gün her […]

Priştine Neresidir?Priştine, Balkan ülkelerinden Kosova’nın hudutları dahilinde yer alan bir mesken yeridir. Bu şehir, ülkenin en büyük ve de en popüler şehri olup aynı zamanda başşehridir. Uzun senelerce Sırbistan ve de evvelinde Yugoslavya dominantlığı altında kalan Kosova’nın en ehemmiyetli şehri olan Priştine, çok zorlu senelere tanıklık etmiş olan ehemmiyetli Balkan şehirlerinin başına sürükler. Bu gün her ne kadar Kosova bağımsız bir devlet olarak dünyanın bir hayli ülkesi tarafından tanınsa da, bu hürriyete kavuşmak hiç de kolay olmamıştır. Mevzubahisi mukavemetin ve de çatışmaların izlerini Priştine şehir merkezinde hali hazırda sarihçe görebilirsiniz. Her ne kadar 19’uncu asrın neredeyse tamamını Yugoslavların himayesinde geçiren Priştine, bu yarıyıl evvelinde ise Türkler tarafına idarenirdi. Türklerin Balkan coğrafyasındaki en ehemmiyetli topraklarından biri kabul edilen Priştine, Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun seneler parçası olmuştur. Ancak parçası olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun ileriki senelerde ciddi anlamda bir çöküş yarıyılına girmesi birliktesi Priştine ve dolayısıyla Kosova topraklarının da elden çıkması neticesine neden olmuştur.

Kosova’nın başşehri olan bu şehir, ülkenin batısında yer alır ve de komşu ülke olan Sırbistan ile de hududa sahiptir. Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan bağımsızlık çabası esnasında Sırpların ilk girdiği şehirlerden olan Priştine bu anlamda Sırp hududuna komşu olması nedeniyle ciddi anlamda risk yaşamıştır. Ancak yeniden de Kosovalılar 2008 senesinde zaferli bir biçimde bağımsızlıklarını bülten etmeyi muvaffak olmuşlardır. Ülkenin en ehemmiyetli mesken yeri olan Priştine, aynı zamanda Kosova için her anlamda merkez konumundadır.

Priştine Neresidir?Başşehir olmasının da bunda son derece ehemmiyetli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Ülkenin en büyük ve de en kalabalık şehri olan Priştine, iktisadi açıdan da ülkenin en büyük ve de en zengin şehridir. Öbür bir yandan kültürel olarak da son derece Kosova kültürü ile harmanlanmış olan Priştine, komşu ülke olan ve de aynı soydan geldikleri Arnavutluk‘tan pek de farksız bir yapıda değildir. Zati kendileri açısından bakıldığı zaman da Arnavut olduklarını her fırsatta söyleyen Priştineliler, Arnavut kültürüne sahip olmakla da iftihar etirler. Dediğimiz gibi ülkenin en kalabalık şehri olma özelliği ile de dikkat toplayan Priştine, hudutları dahilinde takribî olarak 500 bin insanı yerleşik biçimde ağırlar.

Kosova’ya erişmek sanıldığı kadar da kolay değildir. Reelinde havayolu ile erişimde rastgele bir mesele yaşanmazken, karayolu ile erişimde ciddi meselelerle karşılaşmanız muhtemeldir. 10 sene evvel bağımsızlığını kazanan bu Balkan ülkesi, bağımsızlık sonrasında Sırbistan’ın tanıma prosedürünü yerine getirmemesi nedeniyle, Sırplar tarafından hali hazırda Sırbistan’ın bir parçası olarak görülür. Bu da birliktesi ciddi anlamda hudut meselelerini doğurur. Şayet Priştine‘ye bir ziyaret hakikatleştirmek istiyorsanız bu vaziyette bir hayli ülkeden buraya tarifeli seferler ile erişebilirsiniz. Ancak ülkeden çıkarken sakın doğrudan Sırbistan’a geçiş yapmayı sınamayın zira buna izin vermezler. İstanbul üzerinde Priştine’ye tarifeli seferler tertip eden bir hayli havayolu işletmeyi bulunur.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ