Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Porto Nasıl Bir Şehirdir?

  • 04 Temmuz 2021
  • Porto Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.
Porto Nasıl Bir Şehirdir?

Porto, Avrupa Birliği’ne 1986 senesinde bütün abone olan Portekiz‘in hudutları dahilinde yer alan bir mesken yeridir. Ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alan Porto, Portekiz ekonomisine çok büyük bir katkı sunar. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Porto, İber yarımadası şehirleri arasında da oldukça ehemmiyetli bir yere sahiptir. Portekiz’in başşehri Lizbon, ülkenin en büyük ve […]

Porto, Avrupa Birliği’ne 1986 senesinde bütün abone olan Portekiz‘in hudutları dahilinde yer alan bir mesken yeridir. Ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alan Porto, Portekiz ekonomisine çok büyük bir katkı sunar. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Porto, İber yarımadası şehirleri arasında da oldukça ehemmiyetli bir yere sahiptir. Portekiz’in başşehri Lizbon, ülkenin en büyük ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Porto ise, hemen Lizbon sonrasında Portekiz’in en büyük ve e kalabalık şehri konumundadır. Şehir, ismini ”port” sözcüğünden alır. Kelime bir hayli dilde olduğu gibi Portekizcede de ”liman” anlamına kazanç. Portekiz’in Atlantik Okyanusu’na kıyı bir ülke olması, şehirlerinin de denizcilik alanında son derece gelişmiş dünya kentleri arasında yer almasına imkân sağlamıştır. Şehre Porto denilse de resmi ismi, Concelho Porto Nasıl Bir Şehirdir?de Porto’dur. Avrupa kıtasının en daha önceki mesken yerleri arasında bulunan Porto, ülkenin derin tarihini anlatan bir hayli yapıya ve yapıta sahiptir. Özellikle denizcilik alanında dünyanın en büyük eforlarından biri kabul edilen Portekiz, tarih süresince bir hayli yerin keşfedilmesi olayında başrol oynamıştır. Bu anlamda oldukça ehemmiyetli bir uygarlık olarak kabul edilen Portekiz, bu unvanını kısmen de olsa Porto şehrine borçludur.

Yalnızca Portekiz’in değil, İber yarımadası ve dünyanın en gözde mesken yerleri arasında sayılan Porto, ülkenin Lizbon’la birlikte en çok turist sürükleyen şehri konumundadır. Bu anlamda şehir, her sene milyona seviyesinde yerli ve yabancı turiste konut sahipliği yapar. Portekiz’in Norte bölgesine bağlı olan Porto, deniz seviyesinde bir şehirdir. Şehrin azami noktası Atlantik Okyanusu’ndan 104m yüksekte yer alır. Deniz seviyesinde olması nedeniyle oldukça ılıman bir abuhavaya da sahip olan Porto, yaz aylarında kavurucu sıcaklarla boğuşabilmektedir. Bazı yarıyıllarda ise orman yangınları bölgeyi çok ciddi anlamda tehdit eder. Şehrin ekonomisi ağırlıklı olarak denizcilik bazlıdır. Bu sektörün alt kolları ile ilgili işlere sahip olanlar Porto’da oldukça rahat ve refah seviyede yaşamlarını idame ettirebilmektedir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olması şehri, bir okyanus şehrine dönüştürmüştür. Bu da şehre değişik bir hayli Portekiz şehrinde görülmeyen gizeme dışı bir manzara kazandırır. Ülkenin en kalabalık iki şehrinden biri olan Porto, eğitim alanında da son derece ehemmiyetli bir yere sahiptir. Özellikle de denizcilik alanında verilen yüksek eğitim, dünya çapında Portekizlilere iş olanağı anlamına kazanç.

Popülasyonu, 2,5 milyon ortamında olan Porto, kendiliğindene yetebilen ehemmiyetli bir Portekiz şehridir. Şehir eşsiz mimarisi ve kültürüyle bir hayli yabancı turisti de bölgeye sürüklemektedir. Bunlar arasında İspanyollar, Fransızlar ve Britanyalılar ağırlıklı konumdadır. Şehir son derece egzotik olması nedeniyle UNESCO’nun da radarına girmeyi muvaffak olmuştur. UNESCO şehri gözetmek için, tümüyle Porto ismi altında UNESCO Dünya Serveti Listesi’ne dahil etmiştir. İstanbul’dan Porto’ya Türk Hava Yolları ya da TAP ile ulaşabilirsiz. Seyahat süresi olağan koşullar altında 4 saattir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ