Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?

  • 15 Kasım 2021
  • Polarize Filtre Nasıl Kullanılır? için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?

Resimcilikte bir aceminin çantasında belirli bir polarize filtre bulunmalıdır. Natürel akla şu sual kazanç. Hangisini seçmeliyiz? Zira polarize filtreler, lineer ve sirküler olmak üzere ikiye dağılır. Ben size sirküler filtreyi öneririm zira autofocusu daha süratli çalıştmanızı, daha ivedi netlik tutmanızı sağlar.

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?Resimcilikte bir aceminin çantasında belirli bir polarize filtre bulunmalıdır. Natürel akla şu sual kazanç. Hangisini seçmeliyiz? Zira polarize filtreler, lineer ve sirküler olmak üzere ikiye dağılır. Ben size sirküler filtreyi öneririm zira autofocusu daha süratli çalıştmanızı, daha ivedi netlik tutmanızı sağlar. Lineer azıcık daha yavaş kalır. Lineer derken birbirine paralel çizgilerden, sirküler derken içiçe geçmiş dairesel milletlerden bahsediyoruz.

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?Şunu da belirtmek isterim ki lineer polarize filtre kullanıyorsanız banalden fazla pozlama yapmanız gerekir, buda resimciyi kesintisiz güçler. Sirkülerin bir öbür özelliği etrafta bulunan kutuplaşmayı lineere göre çok daha rahat kaldırması ve çok daha ivedi halletmesidir. Aynı zamanda etraftaki tüm renklerin doygunluğunu artırır.

Polarize filtre kullanmak resmin apaçıklığını az da olsa kaybetmesine neden olur. Bu sebeple bir hayli çekimde polarize filtre ışığın önüne konur. Sebebi de nesnelin önüne koyulmayarak nesnelin kırılma indislerini değiştirmemisidir.

Yazar: Volkan HAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ