Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Podgorica Nasıl Bir Şehirdir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Podgorica Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 130 kez görüntülendi.
Podgorica Nasıl Bir Şehirdir?

Podgorica, Avrupa ülkelerinden Karadağ’ın en ehemmiyetli ve en popüler şehri olarak öğrenilir. Bir balkan ülkesi olan Karadağ’ın Sırbistan ile bölmesi neticesinde ülkenin başşehrine dönüşen Podgorica, kısa zamanda ülkenin beyni haline gelmiştir. Balkan şehirleri arasında son derece popüler bir destinasyon olan Podgorica, Karadağ’ın turizm kazançlarının aslan hissesini karşılayan bir şehir olarak da gözümüze çarpmaktadır. Bir yarıyıl […]

Podgorica, Avrupa ülkelerinden Karadağ’ın en ehemmiyetli ve en popüler şehri olarak öğrenilir. Bir balkan ülkesi olan Karadağ’ın Sırbistan ile bölmesi neticesinde ülkenin başşehrine dönüşen Podgorica, kısa zamanda ülkenin beyni haline gelmiştir. Balkan şehirleri arasında son derece popüler bir destinasyon olan Podgorica, Karadağ’ın turizm kazançlarının aslan hissesini karşılayan bir şehir olarak da gözümüze çarpmaktadır. Bir yarıyıl için Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında kalmış olan Podgorica, bu yarıyılda çok rakamda Müslüman’ın rahatça yaşamını sürdürdüğü ehemmiyetli merkezler arasında yer almakta idi. Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda bölünmesi neticesinde bölgede kocamanlı küçüklü çok rakamda devlet ortaya çıkmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası da Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti topraklarına katılan Podgorica, bu yarıyılla birlikte ciddi anlamda asimilasyonlarla karşı karşıya kalsa da Yugoslavya’nın bölünmesi ile birlikte serbestliğine tekerrür kavuşmuştur. 1990’lar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin ufalaması eş rejim ile yaşamını sürdüren Yugoslavya’yı da ciddi anlamda etkilemiştir. Yaşanan ayaklanmalar neticesinde Yugoslavya tamamen ayrılınmıştır.

İPodgorica Nasıl Bir Şehirdir?lk ayrılınma neticesinde 5 devlete bölen Yugoslavya’da son olarak Sırbistan Karadağ devleti yasal açıdan tek bir halklar arası yetkiyi ortak kullanmakta idi. Ancak sonrasında Karadağ’da Sırbistan’dan ufaladı ve Podgorica, ülkenin başşehri oldu. Bu ufalama ile Podgorica, ülke için en ehemmiyetli merkez haline geldi ve şehir sanki baştan dizayn edildi. Podgorica, ülkenin politik merkezine dönüştüğünden bölgede meclis faaliyetleri yürütülmeye başlandı. Podgorica, başşehir olması nedeniyle ülkenin en gözde mekanları arasına dahil oldu ve şehir Karadağ ekonomisinin incisine dönüştü. Adriatik Denizi’ne kıyısı bulunana Karadağ’ın Adriatik Denizi’ne kıyısı bulunmayan başşehri olan Podgorica, yeniden de bölgede yer alan ve Makedonya ile ortak olunan göle komşu olmuştur. Bu da bölge milletinin deniz özlemini kısmen de olsa dindirmeyi muvaffak olmuştur. Bölge son derece daha önceki bir tarihe sahiptir. Resmi kayıtlara göre Podgorica’nın yer aldığı topraklar 11. asır evvelinde keşfedilmiştir. Ülke popülasyonunun büyük bir çoğunluğunun Podgorica’da yaşadığını vurgulamalıyız.

Karadağ popülasyonunun yüzde 30’luk kesimi Podgorica hudutları dahilinde yaşamaktadır. Bu da takribî olarak 190 bin bireye tekabül etmektedir. Bu da şehri ülkenin en ehemmiyetli şehri kılmaktadır. Podgorica, yer altı zenginlikleri ile de tanınmıştır ancak bu zenginliklerin çok az bir yüzdesi kullanılmıştır. Bu anlamda şehir bakir konumdadır ve bu da başta Sırbistan olmak üzere bölge ülkelerin iştahını tarih süresince hep cebetmiştir. Podgorica’ya demiryolu ile ya da karayolu ile erişmeniz olasıdır. Bunun yanı gizeme bölgeye havayolu ile de erişebilirsiniz. Podgorica, Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne abone olması sonrasında daha da yatırımlara sarih olacaktır. Ancak henüz Karadağ resmi bir müracaat yapmamıştır. Buna karşın bölgede yer alan Sırbistan’a kıyasla Avrupa Birliği’ne daha rahat abone olacağı düşünülmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ