Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?

  • 12 Haziran 2021
  • Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 151 kez görüntülendi.
Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?

Plovdiv, Avrupa Birliği azası Bulgaristan‘ın hudutları dahilinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başşehri olan Sofya’dan sonra gelen en büyük mesken yeridir. 2007 senesinde Avrupa Birliği’ne bütün aza olan Bulgaristan’ın en gözde kentlerinden biri olan Plovdiv, Birlik azalığı henüz hakikatleşmeden evvel Avrupa Birliği fonları tarafından beslenmiştir. Bu sayede şehir Birlik azalığı evvelinde Birliğe uygun […]

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?Plovdiv, Avrupa Birliği azası Bulgaristan‘ın hudutları dahilinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başşehri olan Sofya’dan sonra gelen en büyük mesken yeridir. 2007 senesinde Avrupa Birliği’ne bütün aza olan Bulgaristan’ın en gözde kentlerinden biri olan Plovdiv, Birlik azalığı henüz hakikatleşmeden evvel Avrupa Birliği fonları tarafından beslenmiştir. Bu sayede şehir Birlik azalığı evvelinde Birliğe uygun bir fiziki yapıya kavuşmuştur. Son derece daha önceki bir yer olan Plovdiv coğrafyası, uzun seneler Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kalmıştır. Bu süreçte, bölgede yaşayanlara son derece istisnalı yanaşan Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir biçimde asimilasyon siyaseti gütmemiştir. Bu vaziyet zati Plovdiv şehrinin hali hazırda bütün olarak bir Bulgar şehri olarak kalmış olmasından da anlaşılabilmektedir. Avrupa’nın en doğusunda yer alan ülkelerden biri olan Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin Yunanistan ile birlikte Ortadoğu coğrafyasının tampon bölgesi olan Türkiye’ye komşudur. Plovdiv de komşu ülke olan Türkiye nazara alındığı müddet, buraya son derece yakın olarak kabul edilebilecek bir mesafede bulunur.

Bulgaristan’ın çok köklü bir tarihi bulunur, reelinde bu tarihin bir kısmı da Osmanlı dönemine içerir. Ancak bu yarıyılda Bulgaristan bağımsız olmadığından yalnızca Osmanlı toprağı olmuş ve de varlığını bu devletin çatısı altında sürdürmüştür. Bu varlık fiili bir varlık olmayıp bütün olarak manevidir. Osmanlı İmparatorluğu yarıyılında Plovdiv, devletin en ehemmiyetli Balkan kent bölgelerinden biri olarak kabul edilirdi. Ancak 1912 ile başlayan Balkan devletlerinin başkaldırıyı neticesinde kaybedilen Plovdiv ve ortamı, bu tarihle birlikte Bulgaristan Prensliği’ne konut sahibi olan yerlerin başında gelmiştir. Zati Osmanlı İmparatorluğu yarıyılında çok ehemmiyetli bir hatta yer alan Plovdiv, Bulgaristan Prensliği yarıyılında da bu özelliği nedeniyle son derece kritik bir şehir olarak ele alınmış ve de stratejik noktalar arasında yer almıştır.

Plovdiv Nasıl Bir Şehirdir?Günümüz Bulgaristan topraklarının en ehemmiyetli mesken yerleri arasında sayılan Plovdiv, Sofya sonrasında ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Bu anlamda şehir, Bulgaristan açısından gerek ekonomik gerek kültürel gerekse de erişim bağlamında oldukça ehemmiyetli bir merkez biçiminde kabul edilir. Bir de bu şehir, özellikle eğitim alanında çok ehemmiyetli bir merkezdir. Eğitimin paralı olduğu ülkede Plovdiv, yerli ve de yabancı talebeler tarafından en çok seçim edilen şehirlerden biri olarak öğrenilir.

Avrupa kıtası nazara alındığı müddet, Plovdiv toprakları bölgenin en daha önceki mesken yerlerinden biri konumundadır. Avrupa’nın en daha önceki şehirleri arasında yer alan Plovdiv, Neolotik çağa dek uzanan bir tarihe sahip olmasıyla da dikkat çekicidir. Son derece tarihi olan bu şehir, M.Ö. 6 bin senesinde kuruluş olup, günümüze dek galibiyetli bir biçimde ayakta kalmayı muvaffak olmuştur. Ülke içindeki en kalabalık ikinci şehri olan Plovdiv, hudutları dahilinde 700 bine yakın insanı ağırlar bu insanlar arasında çok rakamda Türk ve de Türk orijinli insanlar da bulunur. Plovdiv’e erişim son derece kolaydır. Uçakla erişim şehrin yakın olması nedeniyle pek seçim edilen bir yol değildir. Bunun yerine demiryolu ya da karayolu ile Plovdiv’e erişmeniz daha kolay ve de iyi bir seçim olabilir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ