Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Plastik Geri Dönüşüm Donanımları Nasıl Çalışır?

  • 26 Eylül 2021
  • Plastik Geri Dönüşüm Donanımları Nasıl Çalışır? için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Plastik Geri Dönüşüm Donanımları Nasıl Çalışır?

Plastik geri dönüşüm, her sene birkaç milyon ton kullanılmış plastik malzemeyi küresel olarak işleyen ve satan köklü bir sanayidir. Plastik malzeme geri kazanım hizmetleri, sadece etrafsal zorunluluk dışında faaliyet göstermek yerine, bir dizi değişik yapım uygulaması için kaynak tasarrufu sağlayarak hem düşük maliyetli hem de üretken olabilir. Geri dönüşüm ve ıslah alanı ayrıca plastik malzemelerin baz monomerlerine dağıldığı ve ikincil ve üçüncül seviyelerde daha fazla polimerizasyon için uygun hale getirildiği endüstriyel süreçleri de içerir.
Plastik geri dönüşüm sanayisi başlangıçta ilk plastik yapımından çoğala kalan imalat artıklarını ve yan mahsulleri geri kazanmaya odaklanmış olsa da, günümüz geri dönüşüm hizmetleri de heterojen harcayıcı sonrası mülkleri geri kazanabilmektedir. Malzeme geri kazanım sistemleri tarafından kullanılan usuller, işlenen plastiğin cinsine göre farklılık gösterme meylindedir, ancak çoğu geri dönüşüm hizmetinde ortak olan bazı temel uygulamalar vardır. Ayırma, arınma, boyut küçültme, ayırma ve peletleme gibi safhalar çoğu plastik geri dönüşüm operasyonunda bulunabilir. Aynı biçimde, bu prosesleri reelleştirmek için kullanılan makineler de genellikle birkaç teçhizat kategorisine girer.

Plastik Geri Dönüşüm Ayırma Harekâtı ve Donanımları

Plastik malzemeleri reçine tipine göre sınıflandırmak ve gruplamak, geri dönüşüm sürecinde ehemmiyetli bir ilk adımdır zira kontaminasyon bir parti malzemeyi yine kullanılamaz hale getirebilir. Polietilen tereftalat PET, yüksek yoğunluklu polietilen HDPE ve polivinil klorür PVC dahil olmak üzere en sık geri dönüştürülen reçineler, daha fazla harekât yapabilmek için birbirinden dikkatlice parçalamalıdır. Stok saflığını sağlamak için her bir plastik cinsi içindeki pisleyiciler de baz reçineden çıkarılmalıdır.
Plastik Geri Dönüşüm Ekipmanları Nasıl Çalışır?Ayırma aygıtları, genellikle devamlı girdi altında, büyük hacimli harcayıcı sonrası plastiği süratle belirlemeli ve kategorilere ayırmalıdır. Değişen derecelerde teknik gelişmişlik ve kapasite olmasına karşın, gelişmiş bir ayıklama cihazı alttaki özelliklerin bir kısmı veya tamamı ile donatılabilir:
• Sensörler: Bu makineler, karmaşık bir plastik malzeme akışı içindeki belirli polimerleri algılar. Spektrum boyunca bir polimerin benzersiz imzasını kaydolan x-ışını veya kızılötesi idrak etme ile donatılabilirler. Bazı sensörler, malzemeyi renk tonuna ve saydamlığa göre sınıflandıran renk idrak etme teknolojisini de kapsar.
• Ejektörler: Mekanik veya alıngan hava ejeksiyon birimleri, değişik plastik malzemeleri reçine tiplerine göre fiziksel olarak gruplandırır. Kapasitelerine bağlı olarak, ejektörler genellikle çok yüksek girdi oranlarını işleyebilir.
• Hesaplama Sistemleri: Bilgisayar harekâta teknolojisi, değişik malzemeleri belirlemek ve sıralamak için kullanılan algoritmaları sağlar. Bu sistemler hem sensör hem de ejektör harekâtları için hakimiyet parametreleri sağlar.
• Kullanıcı Arayüzleri: Bir cerrah arayüzü, teknisyenler için makine hakimiyetleri ve teşhis taşıtları sağlayabilir. Ek olarak, arayüzler, bir ayırma cihazını entegre etmeye ve işlevlerine süratli ayarlamalar yapmaya destekçi olmak için ağ oluşturma marifetleri de sunabilir.

Boyut Küçültme Makinaları

Plastik malzemelerin daha fazla işlenebilmesi ve daha kolay ambalajlama, nakliye ve geri dönüştürülmüş stoğun dağıtımını sağlamak için genellikle daha minik boyutlara kesilmesi gerekir. Birçok plastik metal bıçaklar için yıprandırıcı olduğundan ve sertlikleri, ağırlıkları ve kalınlıkları bakımından geniş spektrum gösterebildiğinden, bu kesim belirli güçlükler sunar. Çoğu standart boyut küçültme, tek veya çok şaftlı dağılıcılar ve granülatörler tarafına reelleştirilir. Çok şaftlı öğütücüler, orta derecede lekeli veya kontamine malzemeyi işleyebilen bir dizi döner bıçakla makas benzeri kesim asıllaştırır, ancak kesimlerin boyutu biraz kesin değildir. Tek şaftlı öğütücüler daha fazla yırtılma hareketi asıllaştırır ve bıçak ömrünü uzatan daha yavaş motorlara sahiptir. Lekeli veya yıprandırıcı malzemeleri de işleyebilirler ve genellikle ayarlanabilir veya değiştirilebilir bıçaklara sahiptirler.Plastik Geri Dönüşüm Ekipmanları Nasıl Çalışır?
Granülatörler, ızgara zemin kapsayan bir oda içinde dönen bıçaklara bağlı bir rotordan oluşur. Plastik malzemeyi harekâta kapasiteleri rotorun süratine, kesme bıçaklarının açısına, ızgara aralığına ve rotorun biçimine bağlıdır. Granülatörler genellikle oranla süratli kesme oranlarına sahip olan sağlam makinelerdir ve ızgaranın varlığı, kesimlerin boyutu üzerinde daha alıngan hakimiyete izin verir. Granülatör bıçaklarının tipik olarak işlemler boyunca kumpaslı olarak değiştirilmesi gerekir.

Devireme Donanımları

Plastik daha minik parçalara veya “pullara” bcan verildikten sonra, kalan lekeyi veya ilaveleri çıkarmak için stokun genellikle yıkanması gerekir. Kağıt, tutkal, kum ve kum, su banyoları, sürtünmeli yıkayıcılar veya bir çamaşır ipi kullanılarak gerçekleştirilebilen devireme operasyonunda kastedilen ortak unsurlardan bazılarıdır. Devireme hattı, plastik yüzeye yapışmış yaftaların ve lekelerin bir kısmını veya tamamını çıkararak, bir plastik malzeme akışı üzerine devamlı bir sıcak sprey uygular. Deterjanlar ve dezenfektan maddeler genellikle paklik seviyesini iyileştirmek için bu sürece dahil edilir.

Ayırma Teçhizatı

Plastik Geri Dönüşüm Ekipmanları Nasıl Çalışır?Stok kontaminasyonu potansiyelini eksiltmek için çoğu geri dönüştürülmüş plastik, bir istif pul içinde bulunabilecek her türlü eki veya yine kullanılamayan malzemeleri çıkarmak için çalışan ayırma harekâtlarından geçer. Çoğu ayırma harekâtı “ıslak” veya “kuru” usuller olarak kategorize edilebilir. Float tankları, malzemeyi yoğunluğa ve batma veya yüzme vaziyetine göre ayıran en yaygın ıslak usuldür, hidrosiklonlar ise malzemeyi ağırlığa göre bcan vermek için merkezkaç gücü kullanır.
Kuru usuller arasında hava sınıflandırması, pul yüzey alanının kütleye oranına göre plastik cinsleri arasında ayrım yapar, başka bir deyişle daha kalın malzemeler ince olanlardan elenir. Mekanik ayırıcılar genellikle pulları boyuta ve bazen de şekle göre ayırır. Bu makineler düz, dairesel veya meyilli yapılandırmalarda tasarlanabilir. Lazer spektral analizörleri, belirli bir serideki kontaminasyonun kesin seviyelerini belirlemek için spektroskopik idrak etme kullanan en gelişmiş makinelerdir. Seçenek makineler, plastiği renk veya ışık absorpsiyon seviyelerine göre ayırmak için ultraviyole veya floresan ışığı kullanabilir. Eriyik ayırma aygıtları, erime noktasına göre ayrı malzemeye ısı uygulanırken plastik pulları bir konveyör veya sıcak silindir boyunca hareket ettirir.

Peletleme Aygıtları

Geri kazanılmış plastiğin peletlenmesi, çoğu geri dönüşüm sürecindeki son adımdır. Harcayıcı sonrası plastiği peletlere dönüştürmek, daha kolay dağıtım ve yine yapıma imkân tanır ve nihayetinde geri dönüştürülmüş plastiğin endüstriyel yapıma yine dahil edilmesinin süratine ve aktifliğine fayda sağlar. Geri kazanılan malzemeyi ayırdıktan, sürükledikten, ayırdıktan ve kuruttuktan sonra, pul stoğu peletlere ekstrüde edilmeye hazırdır.
Tipik olarak, bu evrede tek veya çift vidalı ekstrüderler kullanılır. Ekstrüder vidasının uzunluğu ile çapı arasındaki oran ve genel vida tasarımı, işlenmekte olan reçinenin tipine bağlı olarak değişebilir. Tek vidalı ekstrüderler, pompalama hareketine ve plastiği şekillendirmek için kesmeye güvenirken, çift vidalı ekstrüderler, bileşik bir malzeme oluşturmak için daha düşük kesme gücü ile daha fazla karıştırma işlevi asıllaştırır. Gaz giderme tesirlerini tertip etmek için havalandırma ve vakum pompaları gerekebilir. Geri kazanılan plastik peletlendikten sonra dağıtıma ve yine yapıma hazırdır.

Kaynakça:
https://www.thebalancesmb.com/an-overview-of-plastic-recycling-4018761
https://www.thomasnet.com/articles/plastics-rubber/plastic-recycling-equipment/
https://www.plasticrecyclingmachine.net/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ