Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Pi Günü Nedir?

  • 30 Eylül 2021
  • Pi Günü Nedir? için yorumlar kapalı
  • 32 kez görüntülendi.
Pi Günü Nedir?

Adını Yunanca’da “etraf” kelimesinin ilk harfi olan π sembolünden alan, bir dairenin etrafının çapına ufalanması ile elde edilen, matematikte kullanılmakta olup, bedelinin bütün olarak öğrenilmemesiyle beraber genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen, devamlı kullanılış tarihi 250 sene kadar evvele dayanan sabit sayıya Pi Sayısı denilmektedir. Daha Önceki Mısır‘da yazılmış olan Rhind Papirüsü’nde […]

Adını Yunanca’da “etraf” kelimesinin ilk harfi olan π sembolünden alan, bir dairenin etrafının çapına ufalanması ile elde edilen, matematikte kullanılmakta olup, bedelinin bütün olarak öğrenilmemesiyle beraber genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen, devamlı kullanılış tarihi 250 sene kadar evvele dayanan sabit sayıya Pi Sayısı denilmektedir.

5883_pi-gunu-1

Daha Önceki Mısır‘da yazılmış olan Rhind Papirüsü’nde ismi geçen pi sayısı, Ludolp sayısı ya da başka bir deyişle Arşimet Sabiti olarak da ifade edilmektedir. Pi sayısını Babilliler 3 ya da 3,125 olarak kabul ederken, Mısırlılar ise 3,1604 biçiminde kullanmışlardır. Ünlü Türk matematikçisi olan Semerkandlı Gıyaseddün Cemşid El Kaşi, ilk kez 1436 senesinde Pi sayısının kıymetini 16 ondalığa kadar hesaplayarak tarihe adını yazdırmıştır.

 

Her sene 14 Mart’ta matematik tutkunları tarafından değişik faallikler tertip edilerek kutlanan Pi Günü, matematikte kullanılmakta olan sabit pi sayısı hatırasına özel olarak kabul edilmektedir. 14 Mart tarihinin Pi Sayısı olan 3,14’e benzemesi, bu tarihin tam dünyada Pi Günü olarak kutlanmasına neden olmuştur. Ayrıca, Einstein‘ın doğum gününün 14 Mart’a denk gelmesi de enteresan bir rastladır.

5883_pi-gunu-2

İlk kere 1998 senesinde San Francisco Exploratorium’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kutlanan Pi Günü, Türkiyede ilk kere 2007 yılında kutlanmıştır. Amerika ise 12 Mart 2009 tarihini ” Milli Pi Günü olarak bülten etmiştir ki tarihi belirtirken evvel günü daha sonra da ay belirterek tarih yazan ülkelerde ve fraksiyonel yaklaşımın korunucusu olan matematikçiler ise 22/7 tarihini; başka bir deyişle 22 Temmuz’un Pi Günü olarak kutlanması gerektiğini iddia etmektedirler.

Dünyanın bir hayli yerinde matematikçiler tarafından matematik – geometri olimpiyatları tertip edilmekle beraber, pi sayısının virgülden sonraki kısımda en çok yer alan sayılarını ezberleme müsabakaları yapılmaktadır. 2004 senesinde tertip edilmiş olan Pi Günü’nde, “Bay Beyin” ” lakabıyla anılmakta olan Daniel Tammet, Pi sayısının virgülden sonraki kısmında yer alan 22.514 basamağını ezbere okumuş ve dünya tarihinde oldukça ehemmiyetli bir rekora imza atmıştır.

Pi Günü değişik üniversitelerde, lise ve ilköğretim mekteplerinde kutlanmakla beraber, ana mekteplerinde dahi pi logolu pastalar kullanılarak kutlanmaktadır. “Pie” kelimesinin İngilizcede pasta anlamına gelmesi, İngiltere de yapılmakta olan kutlamalarda yoğun olarak pasta seçim edilmesine neden olmaktadır.

Yazar:Baki Erdoğan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ