Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Perinatal Bunalımın Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyon Yolları

  • 02 Temmuz 2021
  • Perinatal Bunalımın Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyon Yolları için yorumlar kapalı
  • 130 kez görüntülendi.
Perinatal Bunalımın Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyon Yolları

Perinatal bunalım, yedi kadından birini etkileyen gebelik ve doğum sonrası yarıyılda en sık karşılaşılan tıbbi karmaşıklıklardan biridir. Hamilelik ve doğumdan hemen sonraki haftalar fiziksel, duygusal ve zekâsal olarak genellikle güçtür. Bu süreçlerde sevinç, mutluluk, yeis, bitkinlik ve çoğalmış evham duygularının aynı anda yaşandığı karmaşık bir ruh hali ender değildir. Bu duygular gebelik ve doğum sonrası […]

Perinatal bunalım, yedi kadından birini etkileyen gebelik ve doğum sonrası yarıyılda en sık karşılaşılan tıbbi karmaşıklıklardan biridir. Hamilelik ve doğumdan hemen sonraki haftalar fiziksel, duygusal ve zekâsal olarak genellikle güçtür. Bu süreçlerde sevinç, mutluluk, yeis, bitkinlik ve çoğalmış evham duygularının aynı anda yaşandığı karmaşık bir ruh hali ender değildir. Bu duygular gebelik ve doğum sonrası beklenen ruh hali dalgalanmalarını yansıtsa da, ruh halindeki bu farklılıkların daha ciddi bir vaziyeti yansıttığı yarıyıllar olabilir. Hamilelik sırasında veya doğum sonrası depresif duygulara yol açan duygu gidişat bozukluklarını belirlemek için kullanılan, doğum sonrası bunalım, maternal bunalım, doğum evveli bunalım ve doğum sonrası bunalım dahil olmak üzere bir hayli terim bulunmaktadır. Perinatal bunalım doğumdan sonraki ilk 12 ay süresince gebelik müddetini içermektedir.

Bulgular

Perinatal Depresyonun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi YollarıGebelik ve doğum sonrası yarıyılda duygusal iniş ve çıkışlar yaşamak natüreldir; Gebelik sırasında hafif ruh hali farklılıkları sık görülür. Bununla beraber bu duygu gidişat karmaşıklığı devam ederse veya makûsa giderlerse, hekimle görüşmek gerekir. Perinatal bunalım bulguları şunlardır:
• Kalıcı yeis
• Boşluk hisleri
• Umutsuzluk duyguları
• Sık ağlama
• Düşünme veya konsantre olma becerisini eksiltme
• Uyku problemi
• Bitkinlik veya düşük enerji
• Asaplılık
• Artan evham ve evham duyguları
• Kendine veya çocuğa bakma mevzusundaki alaka kaybı
• Bir zamanlar sevinç alınan etkinliklere alaka kaybı
• Bebekle arasında olan zayıf bağ
• İştah ve kilo başkalaşımları
• Vefat veya intihar düşünceleri
Genel olarak, şayet bunalım veya evham duyguları birkaç hafta devam ederse veya günlük etkinlikleri tesirlerse, bir uzmandan destek isteme zamanıdır.

Sebepleri

Perinatal Depresyonun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi YollarıPerinatal bunalımın sebepleri muhtelif tıbbi, sosyal ve psikiyatrik zayıflıklar arasındadır. Bununla beraber, bunalım kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve iki kat fazla kadın etkilenir. Semptomların başlangıçtaki sıklığı doğurganlık senelerinde doruğa erişir ve bu da perinatal bunalımın sebeplerinden biri olarak hormonal etkinliğe işaret ermektedir. Gebelikte ve doğum sonrası yarıyılda hormonları değiştirmek bunalım bulgularında rol oynayabilir. Alttakiler dahil perinatal bunalım için muhtelif tehlike etmenleri vardır:
• Şahsi veya aile bunalım hikayesi
• Anne kaygısı
• Hayat stresi
• Sosyal destek yetersizliği
• İstenmeyen hamilelik
• Sigara içmek
• Makûs ilişki niteliği
• Fiziksel veya cinsel istismarın tarihi
• Gebelik karmaşıklıkları
Hamile kalan bunalımı veya kaygısı olan kadınlar gebelik sırasında ve doğum sonrası yarıyılda yakından izlenmelidir.

Teşhis

Perinatal bunalımın teşhisi, diğer bunalım şekillerinin teşhisi ile aynı kaidelerin kimilerini izler, ancak hekim peripartum başlangıcı, genellikle Peripartum Onset ile Majör Depresif Bozukluk MDB tanısı ile sonuçlanan ehemmiyetli bir tanımlayıcı olarak değerlendirecektir. Bununla beraber, DSM-5 ile Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji ACOG gibi diğer kuruluşlar arasında perinatal bunalımın zaman çerçevesinde bazı hafif değişiklikler olduğunu söylemektedir. DSM-5, gebelik sırasında veya doğumdan sonraki dört hafta içinde rastgele bir zamanda alana gelen semptomları belirtir, ancak ACOG dahil olmak üzere bir hayli profesyonel kuruluş, doğumdan sonra 12 aya kadar perinatal bunalım semptomlarının ortaya çıkabileceğini kabul etmektedir.
ACOG, kadınları bunalım ve anksiyete bulguları için perinatal yarıyılda en az bir kere taramasını ve doğum sonrası kapsamlı ziyaret sırasında izlemenin yapılmasını önerir. ACOG ve Amerikan Pediatri Yüksekokulu AAP, annenin bitirdiği kolay, 10 suallik bir ekran olan Edinburgh Doğum Sonrası Bunalım Ölçeği EPDS gibi onaylanmış bir taşıtla tarama yapılmasını önerir. Yanıtlara bağlı olarak, hekim şahsı rehabilitasyon edebilir veya ek zekâsal sağlık hizmetleri için sizi yönlendirebilir.

Rehabilitasyon

Perinatal Depresyonun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi YollarıGünlük bulgular zaman zaman çok güç sezebilse de perinatal bunalım rehabilitasyon edilebilir. Değişik rehabilitasyonlar, ilaçlar ve şahsi bakımın bir araya gelmesi ile daha iyi sezmeye başlanabilir. Perinatal bunalım, depresif bozukluklar listesinde olduğu için, bunalımı rehabilitasyon etmek için ispatlanmış terapötik alternatiflere bağlı kalınmalıdır. Bununla beraber, hamile ve emzirme döneminde antidepresan ilaçlara özel önemsenmelidir.
Psikoterapi perinatal bunalım rehabilitasyonunda sıklıkla ilk korunma hattıdır. Terapi sırasında, tanı mevzusu ve bireyin yaşamını nasıl etkilediğini anlamaya çalışabilir. Bir terapist, semptomların şiddetini eksilten taktikler geliştirmek için sizinle beraber çalışmaktadır. Birkaç psikoterapi biçimi vardır, ancak özellikle ikisi perinatal bunalım rehabilitasyonunda araştırılmıştır. Öğrenişsel-tutumcu terapi CBT düşünce ve duygular arasındaki bağı vurgulamaktadır. Psikolojik danışma seansları sayesinde, negatif düşünme kalıplarını pozitif düşüncelere dönüştürmek ve yine çerçevelemek için çalışırlar. Bu, düşünceleri, duyguları nasıl etkilediğinin anlaşılmasına takviyeci olabilir.
Kişilerarası terapi kullanımı, perinatal bunalım rehabilitasyonunda da zaferli olmuştur. Bu terapi cinsi, sosyal geçim ve diğer insanlarla ilişkileri geliştirmek emeliyle bunalımın gelişimine katkıda bulunduğu düşünülen kişilerarası meseleleri rehabilitasyon etmeye odaklanmaktadır. Hekim ayrıca bunalım rehabilitasyonu için sıkça reçete edilen bir grup ilaç olan antidepresanlar önerebilir. Beyindeki, ruh halini tertip eden nörotransmiterler öncelikle serotonin, norepinefrin ve dopamin olarak adlandırılan bir grup kimyevi madde seviyesini artırarak çalışır. Hamilelikte antidepresanların kullanımı mevzusunda değişik görüşler varken, selektif serotonin geri alım inhibitörleri SSRI’lar, hamilelikte ve doğum sonrası yarıyılda en sık reçete edilen antidepresanlardır. Gebelik sırasında ilaç almakla ilişkili tehlikelerin yanı gizeme rehabilitasyon edilmeyen bunalımla ilişkili tehlikeler hakkında hekimle konuşulmalıdır. Bu şahıs için neyin en iyi olduğuna karar verilmesine takviyeci olabilirler. Ek olarak, gebelik sırasında akupunktur, bunalım semptomlarının rehabilitasyonunda takviyeci bir müdahale olabilir.

Perinatal Bunalım Başa Çıkma

Hamile iken bunalım semptomlarını yönet etmek ve yeni doğmuş bir çocuğa bakmak zaman zaman çok güç olabilir. Terapi veya ilacı kapsayan rastgele bir rehabilitasyon tasarısına ek olarak, semptomların bir kısmını gevşetmek için sınanabilecek bazı şahsi bakım ve başa çıkma ipuçları da vardır. Bunlar stresle baş etmeye takviyeci olur ve maternal bunalım bulgularını eksiltir. Bu usuller şu biçimde sıralanabilir:Perinatal Depresyonun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yolları
Egzersiz ve fiziksel etkinlik: Fiziksel olarak etkin kalmak ve beğenilen egzersizlere katılmak yalnızca şahsi sıhhate fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bunalım bulgularını da eksiltebilir. Haftanın çoğu günü bir ölçü egzersiz yapmayı sınanmalı ve muhakkak bu egzersizin güvenliğinden emin olmak için bir uzmanla görüşülmelidir.
Yeterli dinlenme: Gebelik ve doğum sonrası yarıyılda nitelikli uyku ve dinlenme, bunalım bulguları ve bebeğin sıhhati için kritik ehemmiyete sahiptir. Eksik uyku, yaşam stresleriyle baş etmeyi daha güç hale getirebilir. Gece süresince uyanmak çok yaygın olsa da, erişkinler için önerilen ölçü olan her gece yedi veya daha fazla saattir.
Sağlıklı beslenme: Beden hamile ve emzirirken ek kalorilere ve gıdalara lüzum dinler. Genel sıhhati desteklemek için taze meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar, kompleks karbonhidratlar ve yağsız protein kapsayan bir perhize odaklanılmalıdır.
Destek gruplarına katılmak: Bazı stres ve yalnızlık duygularını rahatlatmaya takviyeci olmanın bir yolu bir toplulukta yer almaktır. Bu topluluk dost, aynı problemi yaşayan başka şahıslar, aile azaları ya da bir terapist tarafından yürütülen bir destek grubu olabilir. Bu tecrübeyi başkalarıyla paylaşmak, bireyin kendine destek bulmasına ve bu problemle başa çıkmanın yeni yollarını bulmasına takviyeci olabilir. Gebelik ve analık, büyük coşku, yeis, yalnızlık ve boşluk duyguları kadar bir dizi değişik duygularda üretebilir. Bazı kadınlar için, bu inişler ve çıkışlar geçicidir, ancak ötekileri için zaman geçtikçe bu duygular devam eder veya yoğunluğu çoğalır.
Rastgele bir perinatal bunalım bulgusu yaşıyorsa, anımsanması gereken en ehemmiyetli şey yalnız olunmadığıdır. Bunalım bulgularını rehabilitasyon faktörün tehlikesiz ve tesirli yolları vardır. Bu surattan şipşak bir uzman hekimle görüşülmesi gerekir. Destek istemek, daha iyi sezmenin yollarını bulmak için ilk adımdır, böylece şahıs hayatındaki muhteşem analık duygusunun tadını çıkarabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ