Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Pelesenk Ağacı Nedir? Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

  • 22 Temmuz 2021
  • Pelesenk Ağacı Nedir? Kullanıldığı Alanlar Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 370 kez görüntülendi.
Pelesenk Ağacı Nedir? Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Keresteler özelliklerine göre değişmekle beraber, başta mobilya olmak üzere, ziynet eşyası, ahşap harekâta, tesbih, gemi inşası, dekorasyon gibi bir hayli alanda kullanılmaktadır. Pelesenk ağacı da kereste elde edilen ağaçlardan biridir.

Pelesenk ağacı ülkemize ilk olarak II. Abdülhamit zamanında İran’dan getirildiği düşünülmektedir. Ağaç gövdesi çizildiğinde reçine elde edilmektedir. İşte bu yapısından dolayı, bu ağaca, Arapçada yapışık, balsam anlamına gelen “belesam” ismi verilmektedir. Dilimize de buradan geçtiği düşünülmektedir. Öbür taraftan dilimizde sık kullanılan kelimeler için söylenilen “pelesenk” ifadesinin de nebatın bu yapışık reçine özelliğinden gelmektedir.

pelesenk-agaciPelesenk, Güney Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde, Amerika Kıtası’nda, sıcak bölgelerde yetiştirilen, sağlam keresteye sahip, göbek odunlu ağaç grubundan, uzun seneler yaşayabilen, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç cinsidir. Yoğunlukla yetiştirildiği yerler; Hindistan, Madagaskar, Senegal, Kızıldeniz kıyıları ve Brezilya‘dır. Latincesi Commiphora opobalsamum’dur. Dünyanın en sert ve en ağır tropikal ağacı olarak öğrenilmektedir. Boyu 10-15 metreye kadar erişebilmektedir. Göbek odunu öbür odun kısımlarına göre daha değişik özellikler gösteren, daha sağlam iç odun kısmıdır. Bu kısım ölü mesajım demetlerinden oluşmaktadır. Göbek odununda yaş halkaları bulunmamaktadır. Kesildiğinde ortaya çıkan damarları kahverengi ve morun değişik tonlarında renge sahip olduğu görülmektedir. Kerestenin rengi ağacın dış zarına doğru sarihtir. Ortadaki göbek odunu mor renktedir. Basılma, ezilme, eskime gibi tesirler karşı mukavemeti yüksektir. Gizleme esnasından su kaybından dolayı büzülme, burkulma öbür ağaç cinslerine göre daha az olmaktadır. Ağacın gövdesi çok sağlam yapılı olduğundan kesiminde ve işlenmesinde güçlük görülmektedir. Bu sebeple, işlenmesi sırasında yüksek deneyim ve hüner gerektirmektedir.

Sağlam, su geçirmez, çürümez yapısı sayesinde gemi pervanelerinin dışarı çıkan kovan kısmının iç yüzeyinin kaplanarak pervane şaft yataklarının oluşturulmasında kullanılmaktadır. Pelesenk ile şaft arasında bulunan deniz suyunun kaygan hal almasıyla pervane şaftının daha rahat etmesi sağlanmaktadır. Gemi gövdesinin imalinde pelesenk ağacı kullanılmamaktadır.

Pelesenk ağacının kerestesi tespih imalinde de kullanılmaktadır. Ağacın kapsadığı kahve-kakao karışımı güzel tropikal koku beden ısısının tesiriyle beraber daha net bir biçimde ortaya çıkmaktadır. En çok seçim edilen tesbih çeşitlerinden biridir.

Kerestesi mobilya imalinde uygun olmamakla beraber mobilyaların kaplanmasında kullanılabilmektedir. Ahşaptan dağılan güzel kokunun üzerlerine sinmesi emeliyle divit, kalem, ziynet eşyası ve bedelli eşyalar için gizleme paketi imalinde kullanılmaktadır. Öbür taraftan gümüş işlemeciliğinde dayanakçı malzeme olarak pelesenkten faydalanılmaktadır. Bunların dışında, müzik aletleri, ziynet eşyalarının imalinde kullanılmaktadır.

Kesilme anında etrafa yaydığı talaş tozu insanların solunum yollarında rahatsızlıklara neden olmaktadır. Dolayısıyla özellikle pelesenk kerestesi ile faaliyet gösteren atölyelerde iş güvenliği mevzusunda daha titiz davranılması gerekmektedir.

Yazar:Çiğdem Aydın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ