Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Paris’in Sembolü; “Notre Dame Katedrali”

  • 27 Temmuz 2021
  • Paris’in Sembolü; “Notre Dame Katedrali” için yorumlar kapalı
  • 153 kez görüntülendi.
Paris’in Sembolü; “Notre Dame Katedrali”

Notre Dame Katedrali, Avrupa Birliği’nin kurucu aboneleri arasında yer alan Fransa‘nın en ehemmiyetli şehri ve aynı zamanda da başşehri olan dünyaca ünlü şehir Paris’te yer almaktadır. Dünya üzerinde kocamanlı minikli, başta Avrupa olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika’da çok rakamda dünya çapında tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlar arasında en ehemmiyetlileri kuşkusuz katedrallerdir. Dünyada […]

Notre Dame Katedrali, Avrupa Birliği’nin kurucu aboneleri arasında yer alan Fransa‘nın en ehemmiyetli şehri ve aynı zamanda da başşehri olan dünyaca ünlü şehir Paris’te yer almaktadır. Dünya üzerinde kocamanlı minikli, başta Avrupa olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika’da çok rakamda dünya çapında tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlar arasında en ehemmiyetlileri kuşkusuz katedrallerdir. Dünyada katedral kültürü denildiği süre insanların öncelikli olarak uslarına Avrupa kıtası gelmektedir. Uygarlık bağlamında en daha önceki yaşam izlerinin bulunduğu Avrupa kıtası, tarih vaktince üzerinde onlarca uygarlığa konut sahipliği yapmıştır. Dünyada bir hayli katedral bulunmaktadır. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere rakamsız katedrale konut sahipliği yapan Avrupa’da hiçbir katedral Fransa’nın Paris kentinde bulunan kadar meşhur değildir. Başşehir Paris’in birinci bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, dünyanın en popüler katedrali olarak kabul edilmektedir. Ortaçağ’dan kalma olan Notre Dame Katedrali, Avrupa’nın en daha önceki yapıları arasında yer alır ve dünyaca ünlü bir popülariteye sahiptir.

FParis'in Simgesi; ransa’nın Parvis Notre Dmae Jean Paul II bölgesi olarak kabul edilen lokasyonda yer alan Notre Dame Katedrali, takribî olarak bin senelik bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda dünyanın en daha önceki katedralleri arasında yer alan Notre Dame Katedrali, Fransa’nın Katolik inancının da en ehemmiyetli simgeleri arasında yer alır. Bir katedral olan bu eser, Katolik Roma yarıyılında inşa edilmiş ve yapısı ile dünyanın en ehemmiyetli tarihi bedelleri arasında sayılmış ve günümüze dek ayakta kalmayı muvaffak olarak tarihin bir aynası olmayı da muvaffak olmuştur. Katedral stilinde inşa edilmiş olan Notre Dame Katedrali’nin, 1163 senesinde esası atılmıştır. Uzun seneler süren imal çalışmaları son derece titizlikle yürütülmüş ve Roma yarıyılının en bedelli yapılarından biri olması nedeniyle, en iyi mimarlar kullanılmıştır. Hali Hazırda etkin olarak kullanılan bu katedral, üretimine başlanıldığı 1163 senesinden takribî olarak 200 sene sonra anca bitirilebilmiş ve hizmete girmiştir. Resmi olarak 1345 tarihinde imali bitirilen Notre Dame Katedrali, bu tarihle birlikte en ehemmiyetli dini semboller arasına girmeyi muvaffak olmuştur. O yarıyılda Katolik kiliseleri bölge milleti üzerinde çok ehemmiyetli roller oynayabilmekteydi.

Katolik yarıyılının karar sürdüğü 1300’lerde imali bitirilen Notre Dame Katedrali, bu anlamda Katolik kilisesinin elini de kuvvetlendirmiş burası sanki bir meclis olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze dek ayakta kalmayı başaran Notre Dame Katedrali, bütün olarak 128 metre yüksekliğinde ve 48 metre genişliğindedir. Dünyanın en daha önceki Katolik kiliselerinden biri olan Notre Dame Katedrali, toplamda 10 adet çana sahiptir. Notre Dame Katedrali, Paris’in Eiffel Kulesi’nde sonraki en ehemmiyetli sembolü ve bedeli kabul edilir. Bu anlamda şehre ziyaret eden turistlerin hemen hemen bir hayliyi bu nadide yapıyı da ziyaret etmektedir. Zati konum olarak şehrin bütün merkezi bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, yerli turistler tarafından da oldukça sık ziyaret edilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ