Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Paratiroidler

  • 31 Mart 2021
  • Paratiroidler için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.

İnsanlardaki paratiroyid bezleri; yerfıstığı biçiminde, genellikle rakamca dört adet olup tiroidin yüzeyinde yerleşmişlerdir. Uzun müddet, bunların tiroidin bir parçası oldukları ya da işlevsel olarak onunla iletişimli oldukları düşünülmüştür. Şimdi artık öğreniyoruz ki tiroide yakınlıkları yanıltıcıdır ve her ikisi de hem büyüme hem de işlev bakımından tamamen ayrıdır. Paratiroid hormonu, genellikle PTH olarak yazılır, kan ile […]

İnsanlardaki paratiroyid bezleri; yerfıstığı biçiminde, genellikle rakamca dört adet olup tiroidin yüzeyinde yerleşmişlerdir. Uzun müddet, bunların tiroidin bir parçası oldukları ya da işlevsel olarak onunla iletişimli oldukları düşünülmüştür. Şimdi artık öğreniyoruz ki tiroide yakınlıkları yanıltıcıdır ve her ikisi de hem büyüme hem de işlev bakımından tamamen ayrıdır.
Paratiroid hormonu, genellikle PTH olarak yazılır, kan ile öbür dokular arasındaki kalsiyum-fosfat balansının korunmasına takviyeci olur. Neticede, Paratiroidlerbedenin iç akışkan etrafının nisbi değişmezliğinin sağlanmasında ehemmiyeti olan bir personeldir. Bu bakımdan insulin, glukagon ve kalsitoninin de ehemmiyetli olduğunu daha evvel gördük. PTH, kanda kalsiyum derişimini yükseltir böylece bir kalsitonin antagonisti gibi işlev görür ve fosfat derişimini eksiltir. Bunları en az üç uzvu, böbrekleri, bağırsakları ve kemiği etkileyerek yapar. Böbreklerden ve bağırsaklardan kalsiyum atılmasını manilerken kemiklerden kana kalsiyum geçişini uyarır kemikler bedenin tüm kalsiyumunun %98’ini, fosfatın ise %66’sını barındırırlar. Fakat kemikteki kalsiyum, fosfata bağlıdır ve kemiğin devrilmesi kalsiyumla beraber fosfatın da özgürleşmesine yol açar. PTH, kana geçen bu fosfat aşırılığını, bunun böbreklerce atılmasını uyararak giderir. Reelinde, PTH’nın tesiriyle, kana geçenden daha fazla fosfat atılır. Neticede, PTH salgılanması çoğalınca kandaki fosfat derişimi düşer.
Natürel olarak oluşan hipoparatiroidizme çok nadide tesadüfülür; fakat bazen tiroyit harekâtlarında paratiroyitler yanlışlıkla uzaklaştırılabilir.
Netice, kanda fosfat derişiminin yükselmesi ve kalsiyum derişiminin düşmesidir zira böbreklerden ve bağırsaklardan daha fazla kalsiyum atılır ve kemiklere daha fazla kalsiyum bağlanır. Hücrelerin akışkan civarında alana gelen bu farklılıklar, özellikle adaleler ve asaplarda ciddi sapmalara yol açar. Bu dokular çok hassaslaşır ve çok hafif ihtar mlara bile tremorlar, kramplar ve kasılmalarla yanıt verirler. PTH’nın hiç salgılanmaması, diete büyük ölçülerde kalsiyum ilave edilmezse, kısa vakitte vefata yol açar. PTH enjeksiyonları bulguları önlemede tesirlidir.
Bazen natürel olarak hiperparatiroidizm görülür. Bunun sebebi bezlerin gelişmesi ya da ur yaradılışıdır. Bu gidişatta PTH o kadar büyük ölçülerde salgılanır ki kalsitoninin ters tesiri artık olağan balansı gözetemez olur. Bu vaziyetin en keskin bulgusu, fazla kalsiyum kaybetmeleri sebebiyle kemiklerin zayıflaması ve basitlikle bükülüp kırılabilir hale gelmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ