Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Para Karşılığında Yurttaşlık Veren Ülkeler

  • 05 Temmuz 2021
  • Para Karşılığında Yurttaşlık Veren Ülkeler için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.
Para Karşılığında Yurttaşlık Veren Ülkeler

20. asrın sonlarına doğru gelindiğinde artık dünya üzerinde hemen hemen her halkın kendine özgü bir ülkesi var olmuştur. Tıpkı Türkiye gibi bir hayli ülke de resmi olarak bağımsız olmuş ve de kendi sancağı, kanunu ve de ulusu beynelmilel anlamda yasal ehliyete sahip olarak tasarruf yetkisine kavuşmuştur. Devletlerin iç ve dış hukuk siyasetleri oluşmaya başlamış ve de […]

Para Karşılığında Vatandaşlık Veren Ülkeler20. asrın sonlarına doğru gelindiğinde artık dünya üzerinde hemen hemen her halkın kendine özgü bir ülkesi var olmuştur. Tıpkı Türkiye gibi bir hayli ülke de resmi olarak bağımsız olmuş ve de kendi sancağı, kanunu ve de ulusu beynelmilel anlamda yasal ehliyete sahip olarak tasarruf yetkisine kavuşmuştur. Devletlerin iç ve dış hukuk siyasetleri oluşmaya başlamış ve de iç meseleler genellikle kimsenin karışmadığı mevzulardan oluşmuştur. Bir ülkenin yurttaşlık kavramı ve bu kavramla sağladığı haklar da işte iç hukuk sorunlarının başında gelen mevzular arasında yer alır. Misalin Avrupa Birliği’nde bile, yurttaşlık kavramı bir iç hukuk sorunu olarak görüldüğünden Birliğin bu mevzuda rastgele bir tasarrufta bulunma yetkisi yoktur. Ancak bu uygulamada çok ciddi meseleleri de birliktesi getirebilmektedir. Özellikle hür dolaşım gibi bir hukuk kaidesinin yaşamda olduğu Avrupa Birliği’nde yurttaşlık sorunu netlikle Birlik çatısı altında ele alınması gereken mevzulardan olmalıdır. Aksi halde hukuku dolanma gidişatları yaşanması an sorunudur ki, zati de yaşanmaktadır. Yurttaşlık sorunu devletlerin iç hukuk sorunu olup, rastgele bir dış efora lüzum dinlemeksizin tasarruf edebileceği bir sahadır.

Her egemen ülke kendi yurttaşlık kanununu kendisi kumpaslar ve de bu yönde ülke hudutları ve de dışında yaşayan bireylere yurttaşlık bağı nedeniyle salt haklar sunar. Yurttaşlık bağı, soy temeline, doğuma ve de iktisaba bağlı biçimde kurulabilir. Her ne biçimde kurulursa heyetsin, yurttaşlık bağı kurulması sonrasında yurttaşlar arasında rastgele bir ayrıma gidilmez. Başka Bir Deyişle, şahsın muhacir statüsü altında bir ülkeye yerleşmesi ve sonrasında kendisine sunulan legal ayrıcalıklar neticesinde yasal olarak yurttaşlığı iktisap etmesi, onu o tarih itibariyle orijini ne olursa olsun tüm yurttaşlarla denk bir hale getirir. Yurttaşlık bağı sonrasında, yurttaşlığı iktisap eden birey artık bir yurttaş olması nedeniyle, yurttaşlığını iktisap ettiği ülkeden ne sevk edilebilir ne de salt hakları ayrımcılık kabahati işlenecek biçimde sınırlanabilir. Görüldüğü üzere yurttaşlık hakkı son derece salt bir bağdır ve de bireye hayatı süresince kesin bir güvence sunar. Her ülke muhtelif biçimde yurttaşlık verir. Bir Hayliyi soybağı temeline göre zati otomatik olarak yurttaşlık verir. Burada soybağından anlaşılması gereken, doğan şahsın en az anne ya da babasından birinin yurttaşlık bağının bulunmasıdır. Bu vaziyette çocuk da otomatik olarak yurttaşlığı soybağı temeline göre iktisap eder.

Para Karşılığında Vatandaşlık Veren ÜlkelerBazı vaziyetlerde ise soybağı temeline göre yurttaşlık muhtemel olmaz. Ancak doğan birey doğduğu toprakların kanunları uyarınca yurttaşlığa doğum nedeniyle hak kazanabilir. Para karşılığı yurttaşlık veren ülkeler : Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri olarak gösterilebilir. Bu vaziyette şahsın ebeveynlerine bakılmaksızın toprak temeli uyarınca yurttaşlık hakkı tanınır. Bazı ülkeler de yurttaşlık bağının kuruluşunu kimi gidişatlar için anaparaya bağlamıştır. Hatta öyle ki, anapara sahibi birey kendisinden devletçe istenen tutarı yatırdığı andan itibaren yurttaş bile olabilmektedir. Bu gibi tertip etmelere sahip ülkeler bulunur.

Misalin, Avrupa Birliği abonesi olan Malta, anapara karşılığı yurttaşlık ihtimali sunmaktadır. Bunun bedeli 650 bin avro olarak tanımlanmıştır. Başka bir ifadeyle 650 bin avroyu Malta devletine ödemeniz halinde size Malta yurttaşlığı verilmektedir. Malta yurttaşı olmanız haline aynı zamanda da Avrupa Birliği yurttaşı olursunuz ki, bu da size tam Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri ve de İsviçre’de çalışma, hayata hakkı verir. Ayrıca dünyanın hemen hemen tam ülkelerine de vizesiz seyahat etme hakkına kavuşursunuz. Malta pasaportu ile vizesiz seyahat olanakları arasında Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi ehemmiyetli ülkeler de bulunur.

Malta dışında değişik bir alternatif de Singapur yurttaşlığıdır. Ancak bu Malta’ya göre azıcık daha güçtür ve de Malta kadar da cazip değildir. Singapur yurttaşı olmak istiyorsanız; 2 milyon doları Singapur’da bulunan bir bankaya kendi isminize yatırmanız ve de firma ismi altında 160 milyon dolarlık bir senelik kara sahip olmanız gerekecektir. Bunlar dışında Belçika, Avusturya gibi ülkeler de para karşılığı yurttaşlık tanımakta ancak bunun için 3 ila 5 senelik bir zaman süresince seans izni ile bu ülkelerin topraklarında da yaşamanız gerekmektedir. Güney Kıbrıs Rum Kesimi de yurttaşlık hakkını anaparaya bağlayanlardan, bunun için 3 milyon avroyu gözden çıkarmak gerek. Balkan ülkelerinden Karadağ ise yurttaşlık hakkını yarım milyon avroyu vermektedir. Ancak Karadağ henüz Avrupa Birliği abonesi olmadığından bu tutar azıcık yüksek bulunmaktadır. Değişik bir hayli ülke ki, Almanya, İngiltere, Amerika, Kanada para karşılığı doğrudan yurttaşlık hakkı vermez. Yalnızca seans hakkı verir ve size legal prosedürü takip ederek iktisap neticeyi yurttaşlık ihtimali sunar. Bu Almanya için 8, İngiltere, Amerika ve Kanada için 5 senelik bir süreçtir.

Yapılan bir istatistik göstermektedir ki, Türkler en çok Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve de Kanada’ya yönelim göstermiştir. Ancak bu ülkelerde para karşılığında yurttaşlık almak muhtemel değildir. Onun yerine milyonlarca dolara yakın bir anapara kullanarak seans alan Türk yurttaşları bulunur ki bunlar zati zengin sınıfa üye insanlar olarak göze çarparlar.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ