Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Papua Yeni Gine

  • 06 Nisan 2021
  • Papua Yeni Gine için yorumlar kapalı
  • 88 kez görüntülendi.

Papua Yeni Gine ya da fotoğrafı ismiyle Bağımsız Papua Yeni Gine Devleti, Okyanusya ülkeleri arasında yer alır. Okyanusya dünyanın en egzotik coğrafyalarından biri olarak hemen herkesin dikkatine sürükler. Bu ülke, işte bu coğrafyada yer alır ve natürel olarak bu bölgede bulunan değişik ülkeler ile son derece eşlik gösterir. Yeni Gine ile irtibatlı olan bu ülke, […]

Papua Yeni GinePapua Yeni Gine

ya da fotoğrafı ismiyle Bağımsız Papua Yeni Gine Devleti, Okyanusya ülkeleri arasında yer alır. Okyanusya dünyanın en egzotik coğrafyalarından biri olarak hemen herkesin dikkatine sürükler. Bu ülke, işte bu coğrafyada yer alır ve natürel olarak bu bölgede bulunan değişik ülkeler ile son derece eşlik gösterir. Yeni Gine ile irtibatlı olan bu ülke, bakıldığında bir isme olarak karşımıza çıkar. Bölgeyi şöyle bir usunuza getirdiğinizde Avustralya‘yı merkeze yerleştirirsek, Papua Yeni Gine bu ülkenin kuzeyinde yer alır. Başka bir ifadeyle Pasifik’in güneybatısında konuşlanmış olan ülke, natürel olarak Asya ve Uzakdoğu olarak lanse edilen bölge ile de etkileşim halindedir. Yarımada olarak da göze çarpan bu ülke coğrafi olarak deniz ya da daha doğru bir ifadeyle ummanla son derece bütünleşmiştir. Ekonomik anlamda sulara bağlı olan Papua Yeni Gine, denizcilikten elde ettiği kazançla ayakta kalmaya çalışır. Hudutları dahilinde kocamanlı küçüklü bir hayli meskene konut sahipliği yapan Papua Yeni Gine, bu anlamda her ne kadar yarımada da olsa, kıtasal özellikler de gösterir. Şehirleri arasında Port Moresby değişikleri nazara alınırsa, bir anlamda öne çıkar. Ülkenin başşehri de olan bu şehir, Papua Yeni Gine’nin iktisadi ve de politik anlamda merkezi konumundadır. Bunun yanı gizeme akademik anlamda da son senelerde ön tasarıya çıkmaya başlayan Port Moresby, bir anlamda önde gelen bölge kentleri arasında kendisini dahil etmeyi muvaffak olmuştur.

Papua Yeni GineBir yarıyıl Avustralya’nın parçası olması sebebiyle Avrupa’nın en önde gelen kolonicileri arasında yer alan Birleşik Kraliyet’ın kolonisi olan Papua Yeni Gine, Avustralya’nın bağımsız bir devlet olması sonrasında Avustralya’nın bir parçası haline gelmiştir. Britanya Krallığı’nin tesirlerinin hali hazırda görüldüğü bu topraklar, 1 Temmuz 1949 tarihiyle birlikte Avustralya’yla var olan iletişimi legal yollardan koparmış ve de takribî 26 sene sürecek olan bir ara yarıyılın başlamasına vesile olmuştur. 16 Eylül 1975 tarihinde bağımsızlığı legal olarak tanınan ülke, bu tarihle birlikte Papua Yeni Gine ismini almıştır. Günümüzde en büyük ticari partnerlerinin arasında Avustralya’nın da yer aldığı bu ülke, popülasyonu ile geleceğe umut vermektedir. Ufak bir ülke olmasına rağmen, 8 milyon ortamında bir popülasyona sahip olan Papua Yeni Gine, popülasyonu süratle çoğalan Okyanusya ülkeleri arasındadır. Kendisinden çok daha büyük bir ülke olan ve de bölgeye hükmeden Avustralya’nın neredeyse üçte biri kadar popülasyona sahiptir. Ancak iş refaha gelince ülke bölgenin en muhtaç ülkeleri arasında yer alır. Papua Yeni Gine’nin senelik birey başına düşen ulusal kazancı takribî olarak 2 bin 700 Amerikan doları seviyesindedir.

Papua Yeni GinePapua Yeni Gine‘ye erişim sorununu ele alırsak, bu vaziyette karşımıza son derece güçlü bir rota çıkar. Öncelikle aktarmasız olarak Okyanusya bölgesine tarifeli olarak uçulması olanaksız olarak öğrenilir. Bu vaziyette aktarma yapılması lüzumludur. Aktarma vakitleri de hesaba alınırsa, vasati seyahat süresi 1 güne kadar çıkabilmektedir. Bu müddet izlenecek olan rotaya göre daha da uzayabilir. Son vize uygulamalarını seyahatiniz evvelinde IATA’dan hakimiyet ediniz ve de bölgeye erişmeden evvel yapılması gerekenleri asıllaştırınız.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ