Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Papağan Cinsleri

  • 22 Nisan 2021
  • Papağan Cinsleri için yorumlar kapalı
  • 86 kez görüntülendi.

Papağanlar, renkli tüyleri, olağanüstü taklit becerileri, büyük gövdesi ve kocaman gagasıyla uslu bir kuş çeşididir. Çoğunlukla tropik abuhavalarda görülür. 400’e yakın cinsi bulunan papağanların ana vatanı ise Afrika’dır. İlk olarak 16 asırda evcilleştirilen papağanlar yaşamımıza renk katmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en hoş papağan cinsleri şunlardır. Aşk Kuşu Cennet Papağanı Ana vatanı Afrika olan bu […]

Papağanlar, renkli tüyleri, olağanüstü taklit becerileri, büyük gövdesi ve kocaman gagasıyla uslu bir kuş çeşididir. Çoğunlukla tropik abuhavalarda görülür. 400’e yakın cinsi bulunan papağanların ana vatanı ise Afrika’dır. İlk olarak 16 asırda evcilleştirilen papağanlar yaşamımıza renk katmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en hoş papağan cinsleri şunlardır.

Aşk Kuşu Cennet Papağanı

Papağan TürleriAna vatanı Afrika olan bu papağan cinsi, Agopornis olarak öğrenilir. 8 değişik türü bulunur. Bu papağanların vasati hayat süresi 15 yıldır. Ağırlıkları 40-50 gram arasında değişir. Konutta beslemek için uygun bir papağan cinsidir. Fakat kafes tercihine dikkat edilmelidir. Geniş bir kafes bu papağanlar için uygun olacaktır. Kafese rahat tırmanmaları için kafes tellerinin yatay olması gerekir. Bu papağan cinsi tohum ve hububat barındıran gıdalarla beslenir. Bunun yanı gizeme meyve ve sebze parçacıkları da verilebilir. Bu cinsin uzaktan ya da muhtelif fiziksel özelliklerinden cinsiyetini bilmek muhtemel değildir. Cinsiyetini kavramak için Deoksirübo Nükleik Asit testi gerekir. Konuşma mahareti beceriksizdir ve eğitilmesi çok güçtür. Şayet sabırsız davranılırsa bu vaziyet papağana ciddi hasar verir. Bu cinsin üremesi oldukça basittir. Geçimli bir eşe sahip olduğu zaman basitçe ürer.

Lori-Lorikeet

Loriket adlı bu papağanın hakikat ismi Loriini’dir. Çok değişik bir cins olan Loriket papağanı meyve ve meyve çiçekleri ile beslenirler. Dilleri fırçaya benzediği için en rahat meyve türlerini harcayabilirler. Pek çok cinsi bulunan bu papağanın en öğrenilen cinsleri Zeytin Göğüslü Lori, Kırmızı Lori ve Gökkuşağı Lori cinsleridir. Cinslerine göre beden ağırlıkları değiştir. Kırmızı Lori 180 gramken Zeytin Göğüslü Lori 74 gramdır. Bu papağan cinsi en fazla Timor, Güneydoğu Asya, Endonezya, Yeni Gine ve Avustralya kıtasında görülür.

Aratinga Conure

Muhabbet kuşu olarak da öğrenilen Aratinga cinsi genellikle parlak sarı ve kırmızı tonlarındadır. En yaygın Arjantin‘de görülen bu papağanın memleketi Güney Amerika’dır. Erişkin bir Aratinga kuşunun ağırlığı 140 gram ve uzunluğu 40 santimdir. Pek çok alt cinsi bulunan bu papağanın en yaygın alt cinsi Mavi Tepeki Paraket ve Altın Paraket’tir.

Poicephalus Parrots

Latince adı Poicephalus olan bu papağanın ana vatanı Güney Afrika’dır. Daha çok Senegal’in alt bölgelerinde yaşarlar. Yeryüzünde öğrenilen 6 türü vardır. Bunlardan sadece 4’ü evcilleştirilmiştir. Bu cinsler Senegal, Meyer, Jardine ve kahverengi gagalı cinsleridir. Vasati hayat vakitleri 25-30 yıldır. Ancak Senegal türünün vasati 50 sene ömrü vardır.

Amazon ParrotsPapağan Türleri

Ana yurdu Güney Afrika’da yer alan Amazon Ormanları olan bu papağanın Latince adı Amazona’dır. Türlerine göre büyüklükleri değişir. Takribî 25 cinsi bulunan bu papağının sadece 10 tanesi evcilleştirilmiştir. Sarı Enseli Amazon türü vasati 45 sene yaşam sürer. Ebadı öteki papağanlara göre oldukça büyüktür.

Hawk-Headed Parrot

Ana vatanı Güney Amerika olan bu cinsin öteki bir adı Brezilya Şahin Başlı Papağan’dır. Boyu 40 cm’ye kadar erişebilir. Vasati hayat süresi 45 yıldır. Brezilya dışında, Bolivya, Peru ve Venezüella’da görülür. Bu türün en ehemmiyetli özelliği, rastgele bir risk anında tüylerinin rengini değiştirebilmelidir. Eğitimi ve bakımı oldukça güçtür.

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ