Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Pantone Nedir?

  • 13 Aralık 2021
  • Pantone Nedir? için yorumlar kapalı
  • 105 kez görüntülendi.
Pantone Nedir?

Pantone; tam dünyada 100’ den fazla ülkede moda, tekstil, konut tekstili, grafik tasarım, sanayi tasarım, boya, plastik, inşaat gibi pek çok sektörde renk irtibatını doğru biçimde sağlamak için kurulmuş renk sistemi ve tedarikçisidir. Tüm dünyada 10 milyondan fazla tasarımcı ve üretici tarafından kullanılır. Bu kadar sektöre hizmet veren Pantone için; rengin evrensel dilidir diyebiliriz. Firmanın […]

Pantone Nedir?
Pantone; tam dünyada 100’ den fazla ülkede moda, tekstil, konut tekstili, grafik tasarım, sanayi tasarım, boya, plastik, inşaat gibi pek çok sektörde renk irtibatını doğru biçimde sağlamak için kurulmuş renk sistemi ve tedarikçisidir. Tüm dünyada 10 milyondan fazla tasarımcı ve üretici tarafından kullanılır. Bu kadar sektöre hizmet veren Pantone için; rengin evrensel dilidir diyebiliriz. Firmanın ana ürünleri arasında, bir dizi alakalı renk misalleriyle basılmış ve daha sonra ufak bir parçaya yapıştırılmış çok rakamda 15 × 5 cm ebadında ince karton katmandan oluşan Pantone Rehberleri yer alıyor. Renkler ad ve kodlar ile ifade edilirken renginin mat veya parlak olduğu renk numarasının sonuna U ve C harfleri ilave edilmektedir.

Pantone Tarihçe

New York’ta 1950′ senesinde M & J Levine Advertising ticari baskı işletmeyi olarak heyetti. İşletme kurucuları Mervin ve Jesse Levine kardeşlerdir.1956 senesinde Hofstra Üniversitesi mezunu Lawrence Herbert’i firmanın reklam departmanına idareyici olarak yarı zamanlı işe aldılar. Herbert, kimya bilgisiyle, firmanın pigment stoğunu renkli mürekkeplerin yapımında değerlendirmesini basitleştiren bir sistem kurdu. 1962’de firmanın payları 50,000 $ hasar ederken, Herbert mürekkep ve baskı kısmını kar ettirdi. Sonrasında; firmanın paylarını Levine kardeşlerden 90.000 $ 2017’de 5.750.000 $ ‘a eşdeğer satın aldı ve “Pantone” olarak değiştirdi.

Pantone LİfestyleYaşam StiliHakkında

Moda, ürün, grafik tasarım gibi yaşam stili odaklı sanayilerdeki ikonik bir ad olan Pantone, tasarım fikrinin bir sembolüdür. Pantone Lifestyle; Pantone’nin harcayıcı lisansı kısmıdır. Bu kısımda harcayıcılar; Pantone kartela tasarımından esinlenerek günlük yaşamdaki renk ve desenleri ürünlerinde kullanıyor ve sergileniyor.Pantone Nedir?
Pantone Lifestyle kısmı bu projesini; çağdaş tasarım estetiğini ve mertçe renk kullanımını, eş markalar ile iş birliklerini, konut eşyaları, giyim eşyası, hoşluk, seyahat ve masaüstü aksesuarları dahil olmak üzere kategorilerdeki lisans ortaklıklarıyla yaşama geçirdi.

Pantone Standartları Hakkında

1963 senesinde Pantone; renkli Pantone eşleştirme SİSTEMİ ile baskı sektöründe devrim yapmıştır. Pantone sistemi; dünyanın her yerinde renkte meblağlılığı ve doğru rengin tercihini, doğru renge sabit kalmayı, renklerde yanlışlık ve beceriksizliğin önlenmesini, yine imalini sağlamak için yenilikçi bir taşıttı. Bu taşıt, Pantone markası için ikonik hale gelen özel bir numaralandırma sistemi ve yonga formatıyla renk standartlarını tertip etmektedir.Pantone Nedir?
Pantone’un renk dili, renk şuurunda olan tam sanayileri takviyeler. Tekstil, konfeksiyon, hoşluk, iç mekân, mimari ve endüstriyel tasarım gibi sektörlerde baskı, tekstil, plastik, pigment ve kaplamalar dahil olmak üzere muhtelif materyallerde 10.000’den fazla renk standardını içermektedir.
Pantone Standartları hem dijital hem de fiziksel olarak kullanılabilir. PantoneLIVE ve Pantone Studio gibi entegre iş akışı vasıtaları, teknoloji, tasarım sürecini dönüştürmeye devam ettikçe, piyasaya uygunluk ve renk zaferi sağlar .

Pantone Renk Enstitüsü Hakkında[2012-993]

Pantone Renk Enstitüsü; Pantone içerisinde evrensel renk trendlerini hipotez eder ve şirketlere marka kimliğinde ve ürün geliştirmede renk mevzusunda öneride bulunur. Renklerin stratejik bir varlık olarak uygulanması ve entegrasyonu mevzusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.Pantone Nedir? Mevsimsel trend hipotezleri, özel renk geliştirmede, ürün ve müessesesel kimlik için palet teklifleri ile dünya çapında önde gelen renk bilgisi kaynağı olarak tanınan Pantone Renk Enstitüsü, tasarım taktiklerinde eforu, psikolojiyi ve renk duygusunu kuvvetlendirmeyi sağlamak için evrensel markalarla ortaktır.

X-Rite Sistemi

Merkezi Grand Rapids, Michigan’da bulunan X-Rite, dünyanın dört bir yanındaki konumlara sahip küresel bir işletmedir. Sanat ve renk bilimini harmanlayan uzmanlar, renklerin ehemmiyetli olduğu her sektörde alıcıları için yetersizsiz, uçtan uca renk yönetimi çözümleri sağlamaya odaklanırlar.

Senenin Rengi Nedir?

Pantone Renk Enstitüsü 2000 senesinden beri tanımlanan bir rengi “Senenin Rengi” duyuru eder. Bu rengi tanımlayabilmek için; bir Avrupa başşehrinde senede iki defa, değişik ülkelerin renk standartları grup temsilcilerini saklı bir buluşmayla buluşturulur. İki gün süresince yapılan sunum ve kavgalar neticesinde bir sonraki sene için bir renk tanımlanır. Mesela 2013 yaz rengi, 2012 baharında yapılan buluşmadan sonra tanımlandı. 2016 senesinde ise, cinsiyet denkliğini temsilcisi Rose Quartz ve Serenity renkleri olurken, 2017’de doğa ve yeni başlangıçları temsil eden Greenery rengi, 2018’de görsel düşünme ve geleceğe temsili olarak Ultra Violet rengini seçti. Birkaç gün evvel yapılan açıklama da ise 2019 için Senesinin Rengi’ ni doğuştan gelen iyimserlik ve mutluluk arayışıyla Living Coral başka bir deyişle canlı mercan rengi olarak tanımlandığını açıkladı.

Pantone Nedir?

Renklerdeki kodlamalarla, dünyanın her yerinde aynı renk dilini konuşulmasına vesile olan Pantone; tüm dünyada bir biçimde yolu renkten geçen her sektörün, her bireyin trendlerinin tanımlanmasında başrol oynar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ