Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Pantelleria Adası

  • 02 Şubat 2022
  • Pantelleria Adası için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Pantelleria Adası

Pantelleria Adası, İtalya ile Tunus arasında orta Akdenizin merkezinde yer alan stratejik bir ismedir. Kuzey Afrika daha yakın olsa da İtalya’ya aittir. Sicilya’ya 100 kilometre. uzaklıktaki isme Tunus’a 60 kilometre. mesafededir. Pantelleria Sicilya, İtalya ve Tunus arasında kalan bir ismedir.Pantelleria Adası

Volkanik bir isme olan Pantelleria’nın yüzölçümü 83 km2 ve azami noktası olan Montagna Grande 836 metredir. En son volkanik patlama 1891 senesinde deniz altında alana gelmiştir. Adada volkanik etkinlikten dolayı kaplıcalar bulunmaktadır. Adanın ismi arapça orijinlidir. Kuzey Afrika kıyılarında ortaya çıkan güçlü kasırgalara atıfla ‘rüzgarların kızı’ anlamına gelen Bint al-Riyah ismi verilmiştir. Bint al-Riyah daha sonra Pantelleria ismine dönüşmüştür. Siculo-Arapça lehçesi, 19. asra kadar adanın millet dili olmuştur. Pantelleria’daki çağdaş Sicilya dili birçok Arapça kelimi kapsar ve adanın yer isimlerinin çoğunda bulunur.
Çok zengin bir tarihe sahiptir. Arap kültürünün tesiri mimariye yansımıştır

Adanın geçmişi neolitik yarıyıla kadar gider. İlk meskenciler muhtemelen İber Yarımadasından gelmişlerdir. Akdenizde Kartacalıların üstünlüğü yarıyılında burası bir üs haline getirilmiştir. Adada Kartacalılara ait ehemmiyetli ölçüde tarihi kalıntı ve Pön kabirleri bulunmuştur. Romalıların işgali sonrası Pantelleria adası ehemmiyetli bireylerin sürgün yeri olarak kullanılmıştır. 700 senesinden 1123 senesine kadar Müslüman Arapların elinde kalmıştır. Daha sonra takribî bir 400 sene Sicilyalıların ve Aragonluların eline geçmiştir. Pantelleria adasında Osmanlı yarıyılı 1553’te başlamış ve 1912’deki Balkan Savaşlarına kadar sürmüştür.

Pantelleria, Napolyon Savaşları sırasında olduğu gibi 2. Dünya Savaşında da ehemmiyetli olmuştur. 1943’teki Tirbuşon Harekâtı ile ağır hava bombardımanı neticeyi Pantelleria Adası Bağlaşıklar tarafından İtalyanlardan teslim alınmıştır. Sicilya’nın işgaline müteveccih Husky Harekatına hazırlık için bu işlem yapılmıştır. Pantelleria daha sonra Sicilya’ya yapılan hamle sırasında Bağlaşık uçakları için 2. Dünya Savaşında hayati bir üs haline gelmiştir.

Batı kıyısında, limanın 3 kilometre. güneydoğusunda ufak lav bloklarından Orta Tunç Çağından kalma bir sur etrafında bulunan çanak, çömlek ve obsidyen aletler Syracuse’daki müzede sergilenmektedir.

Güneydoğuda, Cunelie olarak bilinen bölgede kaba lav bloklarından inşa edilmiş, içinde sepulchral odaları olan yuvarlak veya eliptik kulelerden oluşan birçok kabir bulunmaktadır.

Adada, orijini bilinmeyen dammuso ismi verilen tipik tek katlı binalar yaygındır. Bir dammuso, volkanik kayaçların yaygın kullanımı sebebiyle genellikle siyah görünen kalın duvarlı bir taş yapıdır. Fazla ısınmayı önlemek için beyaza boyanmış karakteristik kubbeleri vardır. Kubbeler, kurak mevsimde kullanılmak üzere genellikle binanın altındaki büyük bir ambara veya yakındaki toprağa yönlendirilen yağmur suyunu toplar.Pantelleria Adası

Değişik yapıların çoğu İkinci Dünya Savaşı sırasında imha edilmiştir. Dikkate değer bir ödün, kare bir taban kulesine birleştirilmiş iç avlusu olan kumpassız dörtgen bir tasarıyla oluşturulmuş bir rönesans binası olan Barbacane Kalesi’dir.

15 Km uzunluğundaki isme, büyük miktarda denizaltı volkanik etkinliği neticeyi yükselen yapının ortaya çıkan doruğudur. Adaya iki büyük kalderası egemendir, ikisinin yaşlısı takribî 114.000 sene evvel, genç Cinque Denti kalderası ise takribî 45.000 sene evvel oluşmuştur. İsme yavaş yavaş çökmektedir. Bunun volkanın altındaki magmanın soğuması ve gazın eksilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Adada faal bir hidrotermal sistem sebebiyle çok rakamda kaplıca ve fumarol bulunmaktadır. Adanın güneydoğusundaki Favara Grande en iyi misallerden bkocamandır.

Pantelleria Ulusal Parkı adanın% 80’ini içermektedir. Specchio di Venere başka bir deyişle “Venüs’şöhret aynası”, soğumuş bir volkanik kraterde oluşan ve yağmur ve kaplıcalarla beslenen natürel bir göldür. Göl 12 m. derinliğindedir. Göl, yüzme, kaplıca ve balçık banyosu için popülerdir.

Değişik natürel cazibe merkezleri denize giden yollar, geniş yürüyüş yolları, kaplıcalar ve ufak bir mağaradaki kayalardan süzülen buharlarla beslenen popüler bir natürel saunadır. Ayrıca Laghetto delle Ondine değişik ismiyle “Dalgacıkların Göleti” yüzme alanına dönüşmüş bir deniz suyu gölüdür.

İsme, Eleonora şahinlerinin popülasyonunu gözettiği için 1994 senesinde BirdLife International tarafından ehemmiyetli bir Kuş Alanı IBA olarak kabul edilmiştir.

Adayı Milano, Roma, Venedik gibi şehirlere bağlayan Pantelleria Havaalanı bulunmaktadır. Sicilya’nın Trapani şehrinden adaya feribotla ulaşılabilmektedir.

Bibliyografi:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pantelleria
https://wikitravel.org/en/Pantelleria
https://www.milleworld.com/wp-content/uploads/2019/06/tile-pantelleria-1.jpg
https://www.combinedops.com/COM_PHOTOS/PANTELLERIA%20LOCATION%20MAP.jpg
https://www.architetturaecosostenibile.it/images/stories/2015/pantelleria-dammusi-a.jpg
https://siciliammare.it/wp-content/uploads/2018/11/Pantelleria-porto.jpg
https://mondointasca.it/wp-content/uploads/2008/01/Pantelleria-şehir-porto.jpg
https://www.telegraph.co.uk/content/dam/Travel/Destinations/Europe/Italy/Pantelleria-xlarge.jpg

Yazar: Ali İhsan Nalbant

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ