Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Paklik Yapmayı Hoşlanmayanlar için Pratik Teklifler

  • 04 Ekim 2021
  • Paklik Yapmayı Hoşlanmayanlar için Pratik Teklifler için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.
Paklik Yapmayı Hoşlanmayanlar için Pratik Teklifler

İtiraf etmek gerek, kimileri konut işlerinden, paklik yapmaktan nefret eder. Bunda utanılacak bir şey yok. Para kazanabilmek için yoğun çalışıyor ya da eğitiminiz için zaman tüketiyor ve bir de konut işlerini düşünmek istemiyor olabilirsiniz. Öte yandan, hepimiz sosyalleşmeye lüzum dinleriz ve konutumuzda davetliler ağırlarız. Paklik yapmayı beğenmeseniz de konutunuzun konuklara güzel görünmesini istersiniz. İşte size […]

İtiraf etmek gerek, kimileri konut işlerinden, paklik yapmaktan nefret eder. Bunda utanılacak bir şey yok. Para kazanabilmek için yoğun çalışıyor ya da eğitiminiz için zaman tüketiyor ve bir de konut işlerini düşünmek istemiyor olabilirsiniz. Öte yandan, hepimiz sosyalleşmeye lüzum dinleriz ve konutumuzda davetliler ağırlarız. Paklik yapmayı beğenmeseniz de konutunuzun konuklara güzel görünmesini istersiniz. İşte size uzun saatler paklik yapmaya uğraşmadan konutunuzu nasıl davetli ağırlamaya hazır gidişatta yakalayabileceğinizi anlatıyoruz. Birkaç küçük ihtiyatla konutunuz her zaman derli toplu ve pak görünebilir. Özellikle bekarlar ve talebeler bu tekliflerden çok yararlanacak.

Yüzeyleri Kirlendikleri Anda Silin

Banyodaki saçlar ya da mutfak tezgahınızın üzerindeki yemek artıkları çok asap bozucu olabilir. Yüzeyleri silmek uzun zaman alan bir şey değildir. Lekeler iyice birikmeden, rastgele bir şey döküldüğü ya da kir yaptığı anda silerseniz işiniz kolaylaşır. Her sabah mutfak ve banyo yüzeylerini, misalin lavabo, ayna, mutfak tezgahı gibi yüzeyleri hakimiyet edebilirsiniz.

Sepetleri Stratejik Kullanın

Banyodaki losyonlarınız, parfümleriniz ve eşi minik eşyaları şık sepetlerde toplayarak acil gidişatlarda konutunuza kısa müddette düzgün bir görünüm verebilirsiniz. Bu tip eşyaları sepetlerde toplamak dolap ya da çekmecelere yerleştirmeye çalışmaktan çok daha az zaman alacaktır.

Anında Süpürün

Yere bir şey döküldüğü zaman anında süpürün. Yemek yaptıktan ya da saçınızı taradıktan sonra yalnızca o bölgeyi süpürerek arınmanız dahi konuta çok fark katacaktır. Bu tip vaziyetlere anında müdahale ettiğinizde konutunuzun her zaman pak ve güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

Bulaşıkları Biriktirmeyin

8685_decUnutmayın, bir tane tabağı yıkamak her zaman bir haftalık bulaşığı yıkamaktan daha kolaydır ve daha az zaman alır. Biriken bulaşıklar böceklere davetiye çıkartır, makûs bir görünüm oluşturur ve bir vakit sonra makûs kokmaya başlar. Mutfak konuklarınızın konutunuzda ilk gördüğü odalardan birisidir. Kolay temkinlerle mutfağınızı her zaman davetliye hazır yakalayabilirsiniz.

Konutunuzu Havalandırın

Yaz ya da kış fark etmeksizin her zaman en azından bir pencerenizi hafif aralık vazgeçerek konutunuzu havalandırın. Taze ve pak hava konutunuzun ambiyansını iyileştirir.

Sarih Renkli Mobilyalarınızı Örtün

Özellikle evcil hayvan besliyorsunuz bu teklif çok işinize yarayacak. Sarih renk mobilyalarınızın, özellikle de koltuklarınızın üzerine battaniye, pike ya da eşi şeyler örtün. Böylece davetli geldiğinde örtüyü kaldırırsınız ve anında karşınızda kedi tüylerinden, dökülüp saçılan saç, gıda kırıntısı gibi atıklardan korunmuş pak bir koltuk olur!

Konutunuzu Çiçeklerle Hoşlaştırın

Canlı çiçekler doğru kullanıldığında konutunuza apayrı bir hava katar. Giriş, antreler, banyo ve oturma odanız taze çiçekleri kullanmak için uygun yerlerdir. Sarı, pembe gibi canlı renklerde çiçeklerle konutunuzda kolayca sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Eşyaları Gruplandırın

Konutumuzda kalem, kağıt, şahsi bakım mahsulleri, çocukların oyuncakları, cd ve kitaplar gibi pek çok küçük eşya bulunur ve bu küçük eşyalar dağınıklığın başlıca mesullerindendir. Bu tip küçük eşyaları bulundukları rafların ya da masaların üzerinde cinslerine göre beraber gruplandırarak daha derli toplu bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca bu biçimde aradığınız şeyi bulmanız daha kolay olacaktır.

Toz Almayı Bakımsızlık Etmeyin

Eşyalarınızın, özellikle elektronik eşyaların üzerinde toz gözünüze çarptığı anda bakımsızlık etmeyip silin. Toz bezinizi kolay erişilebilir bir noktada tutun. Bu işi ertelemeyip her fırsatta yaptığınızda daha az toz birikecek ve daha az zamanınızı alacaktır. Özellikle astım hastası ya da alerjileri olan biriyseniz konutta toz birikmesine izin vermeyin.

Son Takat Çantaları

Alışveriş merkezlerinde, marketlerde son zamanlarda daha fazla karşımıza çıkan büyük bez çantalar acil gidişatlarda azıcık da hınzırca işinize yarayabilir. Bu azıcık işin şikesi ancak habersiz, ani bir davetliniz geliyorsa ve süreniz çok azsa ortadaki bazı minik objeleri çabukla bu çantalara doldurarak davetli gidene kadar dolap içine gizleyebilirsiniz. Çocuğunuzun ya da evcil hayvanlarınızın oyuncakları, artık kullanılmayan ama hala yer işgal eden bazı eşyalar, okunmuş mecmualar bu son takat çantalarına ilk gidecek objeler arasında sayılabilir.

Yazar:Belgin Günay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ