Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Özgürlük Abideyi

  • 15 Kasım 2021
  • Özgürlük Abideyi için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.
Özgürlük Abideyi

Özgürlük Heykeli ya da Abideyi özgün ismiyle Statue of Liberty, Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinin Manhattan bölgesindeki Liberty Island Özgürlük Adasında ‘da bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun yüzüncü senesini simgelemesi açısından inşa edilmiş bir neoklasik, abidesel heykel ve gözlem kulesidir.

4742_zgurluk_heykeliÖzgürlük Heykeli ya da Abideyi özgün ismiyle Statue of Liberty, Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinin Manhattan bölgesindeki Liberty Island Özgürlük Adasında ‘da bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun yüzüncü senesini simgelemesi açısından inşa edilmiş bir neoklasik, abidesel heykel ve gözlem kulesidir.

İnşa edildiği 1886 senesinden beri, dünyanın en çok öğrenilen ve alaka sürükleyen abidelerinden bir tanesidir. Son 30 yıldır, UNESCO Dünya Kültür Serveti listesinde de yer alan abideyi, her sene vasati 3 milyon insan ziyaret etmektedir. Sağ elinde bir meşale yakalayan heykelin sol elinde kilit taşı biçiminde bir tablet vardır. Tabletin üzerinde Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluş tarihi olan 4 Temmuz 1776 tarihi yazılıdır. Üzerinde bu tarihin yazılı olduğu tablet, Bağımsızlık Bildirgesini nitelemesinin yanı gizeme aynı zamanda hukukun üstünlüğüne de yollama yapmaktadır. Heykelin taç kısmındaki bulunan 7 değişik uç, 7 değişik kıtayı semboller. Heykelin kendisi 46 m, meşale yakalanan elle beraberse 93 m yüksekliğe sahiptir. Toplam ağırlığı 205 ton etrafı olan heykelin üretiminde yüksek oranlarda bakır ve çelik kullanılmıştır.

Heykele Isabelle Eugenie Boyer adlı kadın modellik etmiş ve Fransada yapılan heykel bitirildikten sonra, 315 parçaya ufalanıp New York limanına taşınmıştır. Bazı kaynaklarda Osmanlı Devletinin Süveyş Kanalının girişi için böyle bir heykel sipariş ettiği ama sonrasında milletten gelebilecek tepkiler sebebiyle iptal kararı aldığı söylenmekle beraber, mevzubahisi vaziyette heykellerin tek ortak noktası ellerinde yakaladıkları meşale olmaktadır. Osmanlı Devletinin sipariş ettiği heykelin daha kısa 30 m etrafı ve köylü bir insan modeli olduğu zannedilmektedir. Her iki vaziyette de heykel büyük farklılıklara uğramış bulunmakta ve aynı heykel olmamaktadır. Bazı kaynaklardaysa abidenin heykeltraşı Frederic Bartholdi’nin bu biçimde bir sipariş aldığı ve abidenin üretim düzeyinde çıkan Fransa– Rusya savaşı sebebiyle, abideyi yarım vazgeçip kaçtığı söylenmektedir.

4742_zgurluk_heykeli1Üretim düzeyinde büyük kasvetler çekilen ve çalışmaları bir yarıyıl duran heykelin bitirilebilmesi için muhtelif bağış kampanyaları tertip edilmiştir. Abidenin üretim düzeyinde çalışan bir öteki ehemmiyetli adsa, Eyfel Kulesinin tasarımcısı Gustave Eiffel’dir. Popülaritesi yüksek bu heykelin aynı zamanda Paris, Pekin, Bordeaux, Priştine, Osaka gibi şehirlerde minik ebatlı kopyaları bulunmaktadır. Yarıyıl koşulları düşünüldüğünde heykelin yalnızca özgürlüğü ifade etmediği, yüzüncü senesini geride vazgeçen bu devletin kuvvetlendiğini ve bu eforu göstermek istediği anlamı çıkmaktadır. Aynı zamanda ülke içinde uzun seneler süren iç savaşın yaralarını sarmak ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek ve köleliğin bütün anlamıyla kalktığını göstermek için yapılan hücumlardan birisi olduğu zannedilmektedir. Projenin başlangıç evrelerinde, heykeltraş Frederic Bartholdi tarafından elinde kırık bir zincir yakalayan bir insan modeli düşünülmüş olsa da sonrasında bunun biten iç savaştan sonra çok kışkırtıcı ve parçalayıcı olacağı düşünülüp bırakılmıştır. Heykeltraş tarafından sağ elde ise bir meşale yakalanması fikrinin oluşmasının altında heykele huzurlu bir görünüm kazandırıp, ilerleme ve büyümeye model oluşturmak emeli uyumaktadır. Kadın figürünün seçilmesi ise o yarıyıl geri kalmış cemiyetlerde kadının aşağılanması ve yok sayılmasına rağmen özgürlüğün güçlü olduğu ülkelerde kadının da erkek kadar fert olduğunu ve değer gördüğünü göstermek içindir. Heykel aynı zamanda köleliğe tepki kalitesindedir. Heykelin taşıdığı bir öteki anlam ise özgürlüğün ilerlemenin, büyümenin esası olduğu ve insanlar ne kadar özgür olurlarsa insanlığın o kadar büyüyeceğini vurgulamaktır.

Popüler kültürde de oldukça ehemmiyetli yer yakalayan heykelin sanat dünyasındaki tesirleri devam etmekte ve hakkında onlarca eser verilmektedir. Aynı zamanda yarıyıl yarıyıl heykelin üzerinde olduğu paralar basılmaktadır. Bakım ve onarım yarıyılları hariç ziyaretçilere sarih olan heykel ilk olarak 1938, 1984- 1986, 2011- 2012 senelerinde bakıma alınmış ve ziyaretçilere kapatılmıştır. Abide 11 Eylül atakları yarıyılında da hücum tehlikeyi altında olduğu bahanesiyle kapatılmıştır. Şu anda sarih bulunan heykel her gün binlerce ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ