Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Özbekistan

  • 17 Haziran 2021
  • Özbekistan için yorumlar kapalı
  • 201 kez görüntülendi.
Özbekistan

Hakikat ismi ile Özbekistan Cumhuriyeti olan ve Orta Asyada kurulan Özbekistan; bağımsız Türk devletlerinden biridir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğiden bölerek bağımsızlığını kazanan ülke, Kazakistan, Kırgızisyan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur.

4766_bibi-khanym_mosqueHakikat ismi ile Özbekistan Cumhuriyeti olan ve Orta Asyada kurulan Özbekistan; bağımsız Türk devletlerinden biridir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğiden bölerek bağımsızlığını kazanan ülke, Kazakistan, Kırgızisyan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur. Dili, Türk lehçelerinden Özbekçedir.

Özbekistanın surat ölçümü 447.400 kilometre karedir. Başşehri Taşkent olan ülkenin öteki ehemmiyetli şehirleri: Namagan, Fergana, Andican, Semerkand, Buğuya, Hive, Hokand, Karşı, Ürgenç ve Nukustur. Popülasyonu ise takribî 30 milyondur. Popülasyonun büyük çoğunluğu müslüman’dır. Ekonomisi pamuk, uranyumi altın ve doğalgaz olmak üzere büyümektedir. Fakat sıkı ekonomik hakimiyetler sebebi ile, yabancı yatırımları korkutmakta ve gelişmeye mani oluşturmaktadır. 1995 senesinden sonra yapılan ekonomik iyileştirmeler ise, ülke için pozitif neticeler doğurmuştur. Zengin yer altı kaynaklarını dış ülkelere satma fırsatı, ülke için ehemmiyetli bir finansal kaynaktır. 1990 senesinde hakimliğini duyuru eden Özbekistan, 1991 senesinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu tarihten sonra büyümek ve ilerlemek emeliyle, gelişmiş dünya ülkeleri ile ekonomik ilişkiler kurulmaya çalışılmıştır. Dünya üzerinde en fazla tarihi yapıta sahip ilk on ülkenin arasına giren Özbekistan; Semerkand, Şahrisebz, Bukhara ve Khive şehirleri ile UNESCO Kültür Servetleri Listesinde yer alıyor. İslam dünyasının ehemmiyetli düşünür, matematikçi ve edebiyatçıları, ünlü bilim adamları, bu topraklarda doğmuş ve yetişmiştir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATurizm açısından kendini geliştirmeye çalışan bir ülke olan Özbekista’nın bu alandaki yatırımları ile, önümüzdeki senelerde çok daha ehemmiyetli bir merkez haline geleceği düşünülüyor. Özellikle Bukhara şehri, İslam Dünyası için Mekke ve Medineden sonra gelen üçüncü kutsal şehir olarak görülüyor. Tarih süresince bir hayli uygarlığa başşehirlik yapan şehir, İpekyolu üzerinde bulunuyor. Saraylar, hanlar, camiler ve medreseler ile sanki bir sarih hava müzesi olan Bukhara, turistlerin kesinlikle ziyaret ettikleri ehemmiyetli bir şehirdir.

İsmail Samani Türbesi, Minare-i Kelan, Registan Alanı, İçan Kale, Uluğ Bey Gözlem Evi, Bibi Hanım Camii, Şah-ı Zinde camisi ve türbeleri…. Özbekistanda dolaşılıp görülecek, tarih kokan ve keşfetmenizi bekleyen pek çok ehemmiyetli yer bulunmaktadır. Özbekistanda yöresel yemeklerin tadına bakabilir, halı ve kilim tüccarlarından alışveriş yapabilir, tarihi sokaklarını dolaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ