Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Otomatik Kepenk Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  • 29 Haziran 2021
  • Otomatik Kepenk Nedir? Çeşitleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.
Otomatik Kepenk Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Otomatik Kepenk Nedir? Çeşitleri Nelerdir?Otomatik Kepenk Nedir?

Otomatik kepenk, genellikle iş yerlerinde kullanılan, kapıları veya pencereleri kapatmaya yarayan, güvenlik ve süsleyici görünüm sağlaması sebebiyle seçim edilen otomasyon sistemine sahip olan kepenklerdir. Daha Önceki tipteki kepenkler, tahta kanatlar, demir ya da sac malzemeler kullanılarak yapılmış olan kapaklar biçiminde kullanılırdı. Dolayısıyla ya yeterli güvenliği sağlamazlardı ya da bu kepenkleri açmak ve kapatmak çok güç olurdu, ehemmiyetli bir fiziksel efora sahip olmak gerekirdi. Üstelik yapıldıkları malzemeler ve açılmaları/kapanmaları sırasında çok fazla fiziksel darbe almaları sebebiyle genellikle görünüm olarak da iyi biçimde idrak edilmezlerdi.

Otomatik kepenkler ise daha önceki tipteki kepenklerin aksine uzaktan kumanda ya da duvara monte edilen bir düğme/şalter dayanağıyla manuel olarak hakimiyet edilebilen kepenklerdir. Başka Bir Deyişle açılıp kapanmalarını sağlamaları için fiziksel efor uygulamak gerekmez. Hem bu sebeple hem de bu operasyonlar sırasında kaza olma olasılığını ortadan kaldırdıkları için daha önceki tipteki kepenklere göre çok daha kullanışlılardır. Sağladıkları öteki avantajlar arasında imalatlarında kullanılan malzemeler ve değişik renk alternatifleri ya da tasarımlarla kullanılabilmeleri de sayılabilir. Alüminyum, çelik, galvaniz gibi hammaddeler kullanılarak üretilen otomatik kepenkler bu sayede şık bir görünüş sunmaktadırlar. Tabi kullanıldıkları kapının, pencerenin ya da garaj kapısının ebatlarına göre değişik boyutlarda ve yeniden şahsi seçimlere göre değişik renklere boyanmış olarak üretilebilir/kullanılabilirler. Uzun ömürlerinin yanı gizeme kullanıldıkları malzemeler ve sistemleri sayesinde üst seviyede güvenlik sağlamaları, dış görünüşe umursayan iş yerlerinin ya da konutların sahiplerinin bu istikametteki temennilerini karşılamaları en ehemmiyetli avantajları olarak gösterilebilir.

Otomatik Kepenk Çeşitleri

Otomatik kepenklerin şu çeşitleri vardır biçiminde bir genelleme yapmak doğru olmayabilir. Zira piyasada bulunan otomatik kepenk modelleri kullanıldıkları yerlere göre, elektrikli ya da motorlu olmalarına göre, kullandıkları motorların markalarına göre değişik modeller olarak sunulmaktadırlar. Yeniden de gruplara ayırmak gerekirse, kullanıldıkları yerler bakımından ve kullandıkları efor güzergahından değişik çeşitlere ayırmak olası olabilir.

Kullandıkları Eforun Kaynağı Bakımından Otomatik Kepenk Çeşitleri

Kullandıkları efor alternatifleri bakımından otomatik kepenkleri elektrikli otomatik kepenkler ve motorlu otomatik kepenkler olarak iki başlıkta araştırabiliriz.

Elektrikli Otomatik Kepenkler: Çalışma sistemleri açısından motorlu otomatik kepenkler ile ehemmiyetli bir değişiklikleri bulunmamaktadır. Yalnızca çalışması için lüzumlu olan enerjinin sağlandığı kaynak değişmektedir. Tüm otomatik kepenklerde olduğu gibi genellikle dış mekânlarda kullanılmaktadırlar. Şalter anahtarı ya da butonla manuel olarak kullanılabildiği gibi uzaktan kumanda ile kullanılacak biçimde üretilen modelleri de vardır. Şalteri ya da düğmeyi pencerenin ya da kapının hemen yan tarafına ya da üst kısmına monte edebilirsiniz. Manuel olarak da kullansanız, uzaktan kumanda ile de kullansanız, açılma ve kapanma noktalarına geldiğinde kendiliğinden duracaktır. Yalnızca senkronize edildiği uzaktan kumanda ya da şalter dayanağıyla açılması veya kapanması mevzubahisi olabilir. Dolayısıyla maksimum seviyede güvenlik sağladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tüm otomatik kepenk modellerinde olduğu gibi değişik boyutlarda ve değişik renklerde üretilebilir. Sağladığı güvenliğin ve iyi görünüşünün yanı gizeme genellikle yangına, muhtelif natürel afetlere dayanıklı malzemelerden ve tozlanma, buğulanma gibi kullanıldığı mekânları negatif etkileyebilecek vaziyetlerden gözetecek biçimde üretilir. Başka Bir Deyişle özellikle iş yerleri için çok ehemmiyetli olduğu kabul edilen paklik, hijyen koşullarının sağlanmasına da ehemmiyetli katkılar yaparlar. Motorlu Otomatik Kepenkler: Kepenk motoru olarak anılan motorlardan efor almalarının dışında kalan özelliklerinin elektrikli otomatik kepenkler ile aynı olduğu söylenebilir. Çalışma sistemlerinde bir ölçü değişiklik olsa da bu farklar çok ehemmiyetli değildir. Kısacası elektrikli otomatik kepenklerin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olduğu ve onunla aynı avantajları sağladığı söylenebilir.

Kullanıldıkları Yerler Bakımından Otomatik Kepenk Çeşitleri

Kullanıldıkları yerler dikkate alındığında da otomatik kepenk çeşitlerini pencerelerde kullanılan otomatik kepenkler, kapılarda kullanılan otomatik kepenkler ve garajlarda kullanılan otomatik kepenkler olarak 3’e ayırabiliriz.

Pencerelerde Kullanılan Otomatik Kepenkler: Pencerelerde kullanılan otomatik kepenkler genellikle uzaktan kumanda ile hakimiyet edilen ve kullanıcıların isteklerine göre açılıp kapanan modellerdir. Ama değişik sistemler kullanılarak da kurulabilirler. Misalin konutları öğleden sonra güneş alan ve konutta bulunan nebatların ya da konut hayvanlarının bundan faydalanmasını isteyen ama o saatlerde dükkanında bulunan bireyler, emin saatlerde otomatik olarak açılıp kapanmalarını sağlayan sistemlerle beraber kurulan otomatik kepenkleri pencerelerinde kullanmaktadırlar. Kapılarda Kullanılan Otomatik Kepenkler: Genellikle mağazaların ve öteki iş yerlerinin kapılarında kullanılırlar. Ama bazı konutlarda kullanıldıkları da görülebilir. Ülkemizde konutlarda kullanıldığına pek tesadüfülmese de batı ülkelerinde konutların kapılarına da otomatik kepenk takılabildiği görülmektedir. Uzaktan kumanda ile hakimiyet edilmeleri seçim edilse de şalter ya da düğme monte edilerek manuel olarak kullanılmaları da yaygın olarak görülmektedir. Garajlarda Kullanılan Otomatik Kepenkler: Uzaktan kumandayla ya da manuel olarak hakimiyet edilebilirler. Ama genellikle yerleştirilen fotosellerin dayanağıyla vasıtalar garaj kapısına yanaştığında otomatik olarak açılmakta ve vasıta dışarı çıkarak ya da içeri girerek garaj kapısından uzaklaştığında otomatik olarak kapanmaktadırlar.

Reelinde otomatik kepenk çeşitlerini kullanılan motorlara ya da kullanılan sistemlere göre de sınıflandırmak, değişik çeşitleri olduğunu belirtmek olası olabilir. Ama otomatik kepenk üreten ve monte eden profesyonel bir işletme ile görüştüğünüzde, sizin lüzumlarınızı karşılayabilecek olan otomatik kepenk çeşitlerini görmenizi sağlayacaklardır. Bu biçimde konutunuzun ya da iş yerinizin lüzumlarını karşılayan ve görünüş olarak da katkı yapacak olan otomatik kepenk çeşidini seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ