Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Otomasyon Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • 24 Nisan 2021
  • Otomasyon Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 142 kez görüntülendi.

Otomasyon, yapılan ya da yapılacak olan bir işin, insan ile makine arasında uygun biçimde paylaşılması vaziyetidir. Yapılacak olan toplam işin paylaşım yüzdesi, otomasyonun seviyesini tanımlamaktadır. Bu noktada, otomasyon kavramı da çeşitlere dağılabilmektedir. Misalin, insan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemlerine “yarı otomasyon”, makine gücünün yoğun olduğu sitemlere ise “bütün otomasyon” adları verilmektedir. Sanayi devrimi ile beraber […]

Otomasyon, yapılan ya da yapılacak olan bir işin, insan ile makine arasında uygun biçimde paylaşılması vaziyetidir. Yapılacak olan toplam işin paylaşım yüzdesi, otomasyonun seviyesini tanımlamaktadır. Bu noktada, otomasyon kavramı da çeşitlere dağılabilmektedir. Misalin, insan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemlerine “yarı otomasyon”, makine gücünün yoğun olduğu sitemlere ise “bütün otomasyon” adları verilmektedir.

5907_istock-automate-full

Sanayi devrimi ile beraber yapımın çoğalması, pazar şartlarını da değiştirdi. Ancak, geçen zaman içinde, sadece imal yapmanın yeterli olmadığı ve büyük bir pazar haline gelen dünyanın daha süratli ve elastik sistemlere lüzum dinlediği anlaşıldı. Bu süreçte, şirketler yaptıkları yapımları hakimiyet etmek, daha süratli ve daha emin yollarla yapmak istediler. Fabrikalar, hakikatleşen tüm prosesleri bilgisayar ekranlarında hakimiyet etmeye, zorunlu müdahaleleri anında yapmaya merak saldılar. Büyüyen teknoloji ve bilgi akışı sayesinde, imal kuruluşlarında bilgisayarlı yapılar arttı ve hem imal prosesleri, hem de idare metotları teknolojinin yoğun kullanıldığı noktalarda değerlendirildi.

Otomasyon kavramı, bu sistemlerin tamında kullanılan genel bir gidişatı simgelemektedir. Cihazlaşma sürecinde yer alan tüm şirketler, gerek yarı otomasyon, gerek bütün otomasyon sistemleri ile rekabet yarışında ayakta kalmaya uğraşmaktadırlar. Öte yandan, her ne kadar bu sistemlerin oldukça fazla avantajı olsa da, ilk montaj maliyetlerinin yüksek olması, göze çarpan ilk dezavantajdır. Ancak, orta ve uzun vadede alınacak olan fayda düşünüldüğünde, bu ölçü mesele olmaktan çıkmaktadır.

Otomasyon sistemlerinde aygıtlaşmanın çoğalması, istihdam açısından da dezavantaj olarak nitelendirilebilmektedir. Çalışan rakamının eksilmesi, işverenler açısından iyi olsa da, çalışanlar açısından stres kaynağıdır.

Ancak otomasyon sistemleri, bugünün olduğu gibi, geleceğin imaline ve rekabet piyasasına da damga vuracaktır. Maliyet açısından uzun vadede kendini amorti eden otomasyon sistemlerinin, belirli başlı öteki verimleri de bulunmaktadır.

5907_1255793989_automation

Sistemin yararlarından olan sürat unsuru, rakip işletmeleri geride vazgeçmek ismine oldukça ehemmiyetli bir unsurdur. Otomasyon ile daha süratli üreten şirketler, pazarda rakiplerinden bir adım daha önde yer almaktadırlar.

Sürat ve zaman kavramlarının ilişkisi içinde sağlanan verimin yanı gizeme, iyi bir otomasyon sisteminin nitelikli mahsullere civar oluşturduğu da unutulmamalıdır. İmal sahasının ve son mahsullerin niteliğindeki çoğalış, bir öteki otomasyon sistemi verimidir. Bu noktada, nitelik unsuru çok ehemmiyetli bir noktayı temsil etmektedir.

Bir başka ehemmiyetli yan ise, bereketlilik mevzusunda otomasyon sistemlerinin muhteşeme yakın çalışmasıdır. Böylece, insanlardaki beşeri meselelerin yaşanmadığı, kesintisiz ve aynı tempoda çalışan aygıtların var olduğu imal kuruluşları oluşmaktadır.

Elastiklik unsuru ise, bir öteki otomasyon sistemi verimidir. Elastiklik anlamında oldukça büyük bir ehemmiyet talep eden bu sistemler, anında müdahale ve metamorfozlara basitçe ayak uydurabilmektedirler.

Hakimiyet edilebilirlik, otomasyon sisteminin çok ehemmiyetli taraflarından birisidir. İnsanların fayda ve çalışma mevzusundaki hakimiyetlerinin çok balanslı sağlanamaması, imal açısından büyük bir handikap iken, bilgisayar ekranlarından basitçe hakimiyet edilebilen teknolojik sistemler, bu anlamda idareyicilere büyük basitlikler sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ