Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Öteki Gezegenlerde Yaşam İhtimali

  • 04 Temmuz 2021
  • Öteki Gezegenlerde Yaşam İhtimali için yorumlar kapalı
  • 129 kez görüntülendi.
Öteki Gezegenlerde Yaşam İhtimali

Canlılık ilkin dünyada cansız maddeden kendiliğinden oluşabiliyorsa, âlemde başka bir yerde de oluşabilir mi? Organizmaların orijini ile ilgilenen az rakamda bilim adamı, yaşamın, yalnız gezegenimiz dünyaya özgü olduğunu düşünür. Yaşamın orijini ile ilgilenenlerin çoğu, bir hayli yerde bir hayli defa bazı yaşam çeşitlerinin ortaya çıktığına inanmaktadırlar. Bu görüşe inananlar, dünyada yaşamın orijini için lüzumlu olup, yinelenemeyen bir […]

Diğer Gezegenlerde Yaşam OlasılığıCanlılık ilkin dünyada cansız maddeden kendiliğinden oluşabiliyorsa, âlemde başka bir yerde de oluşabilir mi? Organizmaların orijini ile ilgilenen az rakamda bilim adamı, yaşamın, yalnız gezegenimiz dünyaya özgü olduğunu düşünür. Yaşamın orijini ile ilgilenenlerin çoğu, bir hayli yerde bir hayli defa bazı yaşam çeşitlerinin ortaya çıktığına inanmaktadırlar. Bu görüşe inananlar, dünyada yaşamın orijini için lüzumlu olup, yinelenemeyen bir vaka olmadığına işaret etmektedirler. Aksine, şimdi varsayımlandırılmış tüm hadiseler ve yaşamın öğrenilen tüm karakteristikleri, aşamanın genel kanunları içinde oluşabilir görünmektedir. Gerçekten kimileri, şartlar izin verdiğinde, biyokimyasal evrimin ve yaşamın, âlemde maddenin topyekün evriminin kaçınılmaz bir neticeyi olduğunu korunmaktadırlar.
Bunlara göre, aşamanın hudutsuz ebatları düşünüldüğünde, yaşamın minik bir güneş sisteminin minik bir gezegeni ile hudutlu kaldığına inanmanın natürel olarak bir manasızlık olacağını korunurlar.
Ancak, bizim güneş sistemimizde Dünyadakine değişik rastgele bir yaşam çeşidi temennisi Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığıcılızdır. Birkaç sene evvel, Harward Üniversitesi’nden Harlow Shapley, güneş sisteminin dışında yaşam ihtimali üzerine eksantrik bir dizi hesaplama yaptı. Shapley, günümüz teleskopları ile en azından 1020 yıldızın görülebildiğini bizim teleskoplarımızın görüş alanının dışında kalanlar dikkate alınmadan söylemiştin. Bu yıldızların çoğu, aynı yörüngede dönen ikili yıldızlardır. Kumpassız gravitasyonel eforlar ve bu tertip edilmenin oluşturduğu ekstrem sıcaklık döngüsü sebebiyle, bu sistemlerde ikili yıldızlarda yaşam muhtemel değildir. Tek yıldızların dahi çoğu, çok kısa ömürlü, çok parlak ya da çok sönüktür. Bu potansiyel olarak uygun çok rakamda yıldız da gezegenlerden yoksun olmalıdır.
Shapley, her bin yıldızdan en azından birinin gezegen sistemine sahip olduğunu bu da, Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığıtoplam gezegeni olan 101 yıldız eder zannetmenin anlamlı olacağını düşündü. Aşamanın yaradılışı ile alakalı kuramlar düşünüldüğünde, yaşamın oluştuğu rastgele bir yer, en azından temel kimyası bakımından, vahşice dünyadakine eş olmalıdır.
O zaman, yalnız vasati bir sıcaklığa sahip gezegenlerde yaşam oluşabilir. Bir Hayli yıldızın gezegen sistemleri, uygun bir yörüngesi olan bir gezegene sahip olmayabilir. Shapley, vasati bir varsayım ile, en azından, gezegeni olan bin yıldızdan birinin uygun bir gezegene sahip olduğunu korunmuştur; bu hesaplama, uygun sıcaklığa sahip en az bir gezegeni olan toplam 1014 yıldız olduğu neticesini verir.
Ancak, yaşamın oluşması için bir gezegenin vasati bir sıcaklığa sahip olması yeterli değildir. Aynı zamanda uygun bir atmosferi yakalayabilmek için muhakkak bir büyüklükte de olması gerekir. Şayet uygun sıcaklığa sahip gezegenlerin her bin tanesinden biri, aynı zamandaDiğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı uygun bir büyüklüğe sahip ise, bu toplam 10^11 eder. Bir gezegen, uygun bir sıcaklığa ve uygun bir atmosfere sahip olsa dahi, yeniden de bir hayli sebepten dolayı yaşam ortaya çıkmayabilir. Yeniden Shapley, vasati binde bir hipotezini kullanarak üzerinde yaşamın oluşabileceği 10^8 surat milyon gezegen olduğunu zannetmiştir. Bu alanda çalışan bugünün biyologları, Shapley’in hipotezinin çok yakalayıcı olduğunu düşünürler. Bugünün biyologları bu rakamın 10^16 ya da daha fazla olacağını korunurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ