Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Örümcek Ağları ve Enteresan Özellikleri

  • 25 Nisan 2021
  • Örümcek Ağları ve Enteresan Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 162 kez görüntülendi.

Günümüzde hala teknoloji, bilim dünyası tarafından taklit edilemeyen, suniyi üretilemeyen bazı mefhumlar var. Onlardan biri de enteresan hayatlarıyla dikkat toplayan örümceklerin ağları. İşlevine göre izafi sağlamlığı ve elastik yapısı, örümcek ağlarının esas özelliklerinden.

Örümcek Ağları ve İlginç Özellikleri

Günümüzde hala teknoloji, bilim dünyası tarafından taklit edilemeyen, suniyi üretilemeyen bazı mefhumlar var. Onlardan biri de enteresan hayatlarıyla dikkat toplayan örümceklerin ağları. İşlevine göre izafi sağlamlığı ve elastik yapısı, örümcek ağlarının esas özelliklerinden. Bu özellikleri açmak gerekirse gidişat şöyledir: bir örümcek ağının çapındaki çelik tel bu ağdan daha eforsuzdur. Öyle ki sağlamlık bakımından örümcek ağı çelik tele göre 2 kat daha dayanıklıdır. Ayrıca ne kadar uzatılırsa uzatılsın yeniden daha önceki haline dönebilir. Suni olarak üretilebilen en iyi esneme kapasitesine sahip bir telden en az 4 kat daha elastiktir.

Dünya üzerindeki örümcek cinsinin rakamını dinlediğinizde donakalacaksınız. Bütün 34 bin örümcek cinsi varlığını sürdürmektedir. Her cins değişik özelliklere sahiptir. Bu cinslerin herpsi zehirleme özelliğine sahiptir. Başka Bir Deyişle zehir üretebilirler. Ancak insanı zehirleyebilen türleri azdır. Karadul örümceği vb. buna misaldir. Bugüne kadar tespit edilebilen en büyük örümcek cinsi Güney Amerika’ da fark edilen Goliath Trantula isimli örümcektir. Yalnızca bacak boyu 30 cm’. ye yakındır. Bu cins bir kertenkele, kurbağa veya fareyi avlayıp yiyebilecek kapasiteye sahiptir. 8 bacak ve 8 göze sahip örümceklerin rastgele bir bacağı kırılırsa yerine yenisi çıkar. Arka kısımlarında örümcek ağı üretilir. Bedenlerinin arka kısımlarında delikler mevcuttur ve bu deliklerden akışkan dışarı çıkar. Çıktığı gibi donar ve ağ oluşur.

Örümcek Ağları ve İlginç ÖzellikleriÖrümcek ağları kendilerine çarpan nesneleri sanki üzerine yapıştırır. Çarpan cisimlerin süratleri fazla olsa dahi esneyerek bu sürati frenler. Ters istikametli 2. esnemeyi ise hakikatleştirmez ve daha önceki seviyesine geri döner. 2. esnemeyi asıllaştırmadığı için çarpan cisim tekerrür geri fırlatılmaz. Bu surattan cisim bu ağa yapışır. Bilim insanları sırf bu özelliğin sunisini üretmek için örümcek çiftlikleri kurmaktadırlar. Örümcekleri sağıp, onların ürettikleri ipleri kullanmayı kastetmektedirler. İşte bu suniliği hakikatleştiremedikleri için de bir yandan bu ipleri kullanmaktadırlar. Nitekim vasati bir örümceğin uzunluğu 3 cm.’ den azdır ve 1 tanesinden günde 330 metreye yakın ip elde edilmektedir. Bu kadar ipin ağırlığı ise yalnızca 3 gr. etrafındadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ordusu, bu ipleri kullanarak mermi geçirmez yelek üretiyor.

Örümcek Ağları ve İlginç ÖzellikleriÖrümcek ağlarının her tarafı yapışık özellik göstermez. Bu surattan biçimleri de değişiktir. Zira emele göre ağ örümü örümcek tarafından asıllaştırılır. Avladıkları canlıların yanına yavaş yavaş giderler. Zira onlar da kendilerinin hazırladıkları tuzağa düşüp ağın yapışık kısmına takılabilirler. Ayrıca tek tip ağ üretmezler. Avın tutulacağı kısımlar için daha değişik ipler üretirler.

Örümceklere dair enteresan bir bilgi daha verelim. Örümceklerin dişileri, çiftleşmeden sonra çiftleştikleri erkek örümcekleri yer. Dişileri, erkeklerine göre en az 4 kat daha büyüktür. Bu vakadaki emel jenerasyonun devamıdır. Başka Bir Deyişle erkek örümcekler, kendi jenerasyonlarının devamı için kendilerini feda ederler.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ