Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Orta Afrika : Demokratik Kongo Cumhuriyeti

  • 03 Temmuz 2021
  • Orta Afrika : Demokratik Kongo Cumhuriyeti için yorumlar kapalı
  • 126 kez görüntülendi.
Orta Afrika : Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ya da millet arasında öğrenilen ismiyle Zaire, dünyanın en daha önceki coğrafyaları arasında yer alan Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Kongo olarak da anılan bu ülke, gerçeğinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti olarak ifade edilmelidir. Zira ”Kongo” ismine sahip başka bir Afrika ülkesi daha bulunur ve iki ülke bu surattan birbiri ile sıkça karıştırılır. Bölgenin […]

Orta Afrika : Demokratik Kongo CumhuriyetiDemokratik Kongo Cumhuriyeti ya da millet arasında öğrenilen ismiyle Zaire, dünyanın en daha önceki coğrafyaları arasında yer alan Afrika kıtasında bulunan bir ülkedir. Kongo olarak da anılan bu ülke, gerçeğinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti olarak ifade edilmelidir. Zira ”Kongo” ismine sahip başka bir Afrika ülkesi daha bulunur ve iki ülke bu surattan birbiri ile sıkça karıştırılır. Bölgenin önde gelen ülkeleri arasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, bulunduğu kıtanın orta kesiminde yer alır. Başka bir ifadeyle Orta Afrika’da yer alan bir ülke olan Zaire, beynelmilel sularla irtibatı bulunmayan bir devlet olarak bilinse de bu yanlış bir bilgidir. Ülke kıtanın ikinci büyük ülkesi olarak karşımıza çıkar. Bu büyüklük tamamen yüzölçümüne endekslidir. Ülkenin beynelmilel sularla buluşması Afrika’nın batı yakasında muhtemel olmuş, ancak son derece ince bir hat olarak göze çarpan bu bölge, ülkenin geri kalanına kıyasla daha bir ehemmiyetli hale gelmiştir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeyde Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan’la, doğuda Uganda, Tanzanya, Ruanda ve Burundi, güneyde ise; Zambiya ve Angola, batıdaysa Kongo Cumhuriyeti’yle son olarak güneybatıda ise, Atlantik Ummanı’yla komşu gidişatındadır. Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip 11’inci ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, bu anlamda da potansiyeli son derece yüksek bir devlettir.

Orta Afrika : Demokratik Kongo CumhuriyetiDemokratik Kongo Cumhuriyeti, popülasyonu ile de kıtanın en büyük ülkeleri arasında kendisine yer bulur. Bir Haylilerince Frankafon bir ülke olarak anılan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 78 milyona varan popülasyonuyla, Afrika’nın en kalabalık 4’namcı devleti konumundadır.

Dünya geneli hesaba katılırsa, ülke 17’nci sırada kendisine yer bulur. Afrika kıtasında yer alan değişik ülkeler için geçerli olan kader gerçeğinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti için geçerli olmuştur. Bu ülke de Avrupalı devletlerce kolonileştirilmiştir.Uzun seneler süresince Fransa‘nın kolonisi olmuş olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, her ne kadar artık bağımsız bir ülke olsa da, dünyanın en muhtaç ülkeleri arasında bulunur. Hudutları dahilinde çok rakamda mesken yerine sahip olan bu ülkenin, en gözde mekanı ise, Kinshasa kentidir. Bu kent, bir anlamda politik merkez olmanın ötesinde iktisadi ve kültürel olarak da ülkenin kalbi gidişatındadır. Dediğimiz gibi Fransa’nın sömürdüğü Afrika ülkeleri arasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, ülkenin dilini de natürel olarak özümsemiştir. Anayasal bağlamda ülkenin resmi dili Fransızcadır. Fransızca dışında ayrıca Lingala, Kikongo, Swahili ve Tshliluba da ülkede resmi makamlarca tanınan yerel diller olarak öğrenilir. 17 Kasım 1879 tarihinde Fransa’nın kolonisi haline gelen bu ülke, 1 Temmuz 1885’te bağımsız olmuş, ancak bu çok uzun sürmemiş ve 15 Kasım 1908’de ülke bir başka Avrupa devleti olan Belçika tarafından sömürülmeye başlanmıştır.

Orta Afrika : Demokratik Kongo Cumhuriyeti30 Haziran 1960’da Belçika’dan bağımsızlığını elde eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 1 Ağustos 1964’te ise, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ismini almıştır. Ülkenin ekonomisi son derece kararsız olup, insanlar güç koşullar altında hayatlarını sürdürmektedirler. Bir biçimde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne yolunuz düşecekse, bu vaziyette 6 ila 18 saat arasında bir yolculuk müddetini de göze almanız gerekir. Son olarak aktüellenen vize uygulamalarını IATA üzerinden takip ediniz. Bu seyahatiniz evveli dikkat faktörüz gereken bir husustur.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ