Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ordinaryus Profesör “Aydın Rakamlı” Kimdir?

  • 05 Temmuz 2021
  • Ordinaryus Profesör “Aydın Rakamlı” Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
Ordinaryus Profesör “Aydın Rakamlı” Kimdir?

Aydın Rakamlı; dünyada bilim tarihi alanında doktorasını bitirmeyi başaran ilk şahıstır. 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbulda dünyaya gelmiştir. Ailesinin üçüncü çocuğudur. Babasının vazifeyi sebebiyle bazı şehirlerde ve İranda bulunmak ve değişik şehirlerde okumak zorunda kalmıştır.

4350_aydin_sayili 1

Aydın Rakamlı; dünyada bilim tarihi alanında doktorasını bitirmeyi başaran ilk şahıstır. 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbulda dünyaya gelmiştir. Ailesinin üçüncü çocuğudur. Babasının vazifeyi sebebiyle bazı şehirlerde ve İranda bulunmak ve değişik şehirlerde okumak zorunda kalmıştır.

İlköğrenimini İstanbulda ortaöğrenimini de Ankarada bitirmiştir. Liseyi tamamladıktan sonra yarıyılın Ulusal Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey, Aydın Rakamlının zaferlerinden dolayı onunla özel olarak ilgilenmiş ve onun bilim tarihi ile ilgilenmesi için destekçi olmuştur. Aynı sene içerisinde Ulusal Eğitim Bakanlığının açmış olduğu yurtdışına talebe yollama imtihanında dereceye girmiş ve Harvard Üniversitesinde Bilim Tarihi okumaya hak kazandı ve Amerika Birleşik Devletlerine gitmiştir. Galibiyetlerini burada da sürdürmüş ve 1942 senesinde Harvard Üniversitesinden hekime derecesi almıştır. Almış olduğu bu hekime Dünyada Bilim Tarihi mevzusunda alınan ilk hekime derecesidir. 1943 senesinde doktorasını aldıktan sonra Türkiyeye dönüş yapmıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde, Felsefe Kısmında vazifeye başlamıştır. 1946 senesinde Felsefe Kısmında, Bilim Tarihi Doçenti olarak atandı. 1952 senesinde aynı kısımda Bilim Tarihi Profesörü olma galibiyeti göstermiştir. 1958 senesinde Ordinaryüs Profesör unvanını almıştır. 1974 senesinde Felsefe Kısmı Başkanlığına seçilmiştir ve emekli oluncaya kadar bu vazifesini de galibiyetli bir biçimde sürdürmüştür.

4350_5_tl_aydin_sayili

Aydın Rakamlının yapmış olduğu çalışmalardan en ehemmiyetlisi ve en çok dikkat toplayanı, İslam Dünyası Uygarlıklarının bilime ve dünya devletlerinin gelişimine yapmış olduğu katkıları ortaya koyduğu çalışmalardır. Aydın Rakamlının, Dünyada ses getiren en ehemmiyetli görüşlerinden biride, İslam Dünyasının namaz saatlerini düzgün ve kusursuz tanımlayabilmek için astronomiye lüzum dinlemelerini göz önünde bulundurarak, ilk gözlem konutlarının Müslümanlar tarafından ortaya çıkarıldığı istikametindeki düşüncesidir. Aydın Rakamlı bu görüşünü kanıtlayabilmek için İslam Devletlerindeki var olan ve günümüze kadar gelememiş olan pek çok gözlem konutu ile alakalı çalışmalar yapmıştır.

Aydın Rakamlı, çalışmalarından dolayı mükâfatlarda almıştır. Bunlardan en ehemmiyetlileri, 1973 senesinde Polonya Hükümetinin verdiği, Copernicus Madalyası, 1977 senesinde TÜBİTAK Hizmet Mükâfatı, 1981 senesinde İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Mükâfatı, 1980 senesinde UNESCO tarafından milletler arası yazar editör kuruluna seçilmiştir, 1990 senesinde gene UNESCO tarafından verdiği hizmetlerden dolayı Yaşam Boyu Hizmet Mükâfatını almıştır. 15 Ekim 1993 tarihinde Ankarada yaşamını kaybetmiştir. Elde ettiği dünya çapındaki zaferlerden dolayı 2009 senesinde 5 Türk Lirasının arka suratına onun fotoğrafları konulmuştur.

Yazar:Hikmet Akyol

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ