Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Omurilik Nedir?

  • 26 Eylül 2021
  • Omurilik Nedir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Omurilik Nedir?

İnsan beden sistemini alana getiren her yapının, beden sistemleri içerisinde ayrı ayrı vazifeleri bulunmaktadır. Bu yapılardan kimileri ise, bedenin kilit noktalarını oluşturmaktadır.

3214_omurilik

İnsan beden sistemini alana getiren her yapının, beden sistemleri içerisinde ayrı ayrı vazifeleri bulunmaktadır. Bu yapılardan kimileri ise, bedenin kilit noktalarını oluşturmaktadır.

İnsan bedenine böyle bir ehemmiyete sahip olan yapılardan birisi ise, omurilik ismi verilen ve merkezi asap sistemi içerisinde yer alan omurga kanalında bulunan bir yapıdır. Bu yapı, vasati olarak 1 cm kalınlığa ve 40 cm de uzunluğa sahiptir.

Omurilik, beynin bir uzantısını oluşturur ve meninks ismindeki bir çeperle örtülü gidişattadır. Omurilik yapısı daha ayrıntılı araştırıldığında ise bu yapının yan suratlarındaki ön ve arka kökte yer alan asaplar, birleşir ve spinal ismi verilen omurlar arası deliklerden 31 çift biçiminde çıkmaktadırlar. Ön kök yapısında adale ve öteki uzuvlara hareket emri veren lifler arka kök yapısında ise değme, ağrı, temas ve ağrı gibi hisleri barındıran lifler yer alır.

Bu kökler, omuriliğin temel yapısı ve işlevleri açısından oldukça ehemmiyetlidir. Omurilikte yer alan arka köklerde bulunan şişlikler, omurganın yanlarına asap sistemi cinslerinden birisi olan sempatik asap sisteminin sempatik düğümlerini oluşturmaktadır.

omur2

Omurilik omurgadan daha kısa bir yapıdadır. Bu özellik ise omurilikte yer alan alt segmentlerden parçalayan asapların, omurlar arası delikten çıkmasına neden olmaktadır. Bu hadiseyle omuriliğin alt kısmında at kuyruğuna eş bir lif demeti oluşmaktadır. Bu lif demeti belden omurilik akışkanı alma harekâtında iğnenin spinal asapları yaralamaması ismine, seçilebilecek en uygun bölge özelliğini taşımaktadır.

Omurilik uzvu, gelişmişliğe bakılmaksızın en ilkel omurgalı hayvanlarda bile yer alan, canlıların hareketlerini ve etrafla olan ilişkilerini şuursuz olarak sağlayan bir uzuvdur. Yeniden omurilik uzvunun yapısı araştırıldığında, bu uzvun enlemesine kesitinde kelebeğe eş gri bir bölge bulunur ve bu bölgenin etrafı beyaz bir maddeyle kaplanmış bir haldedir. Bu muhtelif renklerde muhtelif asap hücreleri bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında motor ve duygu asap hücreleri gri maddede yer alırken, motor ve asap hücrelerinin akson ismi verilen uzantıları beyaz maddede bulunmaktadır. Akson ismindeki uzantıların vazifeyi ise, nöronların karşılıklı mesajımını ve nöron hareketleri arasındaki koordinasyon misyonunu sağlamaktır.

omurilik

Günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan ve doğuştan gelen ya da sonradan kazanılan refleks ismindeki hareketler, omurilik uzvuyla ilgilidir. Etraftan ismi reseptör olan hücrelerle bir çeşit uyarımlar alınır. Bu uyarımlar, duyu asapları aracılığıyla omurilikteki arka köke erişir ve ön köklerden asapların getirdiği bu uyarana yanıt olarak, bedenin hareket uzvuna iletilmesi için motor emirler iletilir. Ve böylece refleks alana gelmektedir.Ki bu hadise saliseler içinde alana gelen bir eylemdir.Bu eylem, günlük hayattaki hareketlerin çoğuna içerir ve bu reflekslerin çoğu fark edilemez.

Bedenin en ehemmiyetli uzuvlarından birisi olan omurilik uzvu, beynin devamı mevzusundadır ve sempatik asap sistemini oluşturmaktadır. Refleksin de ana merkezi olan bu uzuv, hasar gördüğünde oldukça kalıcı ve ciddi rahatsızlar ortaya çıkmaktadır.

Yazar:Erdoğan GÜL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ