Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Oliver Kahn Kimdir?

  • 29 Eylül 2021
  • Oliver Kahn Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 30 kez görüntülendi.
Oliver Kahn Kimdir?

Oliver Rolf Kahn 15 Haziran 1969 tarihinde, Almanya‘nın Karlsruhe şehrinde dünyaya gelmiştir. Karlsruhe’de doğan ve burada yetişmeye başlayan Oliver Kahn, zaferli talebelik senelerinde spora da ilgi duymuştur. Henüz 6 yaşında iken futbol oynamaya merak saran Alman sporcu, futbolculuk yaşantısına kalecilikle başlamış ve o mevkide de etkin futbolculuk macerasını sonlandırmıştır. Kariyerine 1975 senesinde Karlsruher SC’nin genç […]

Oliver Rolf Kahn 15 Haziran 1969 tarihinde, Almanya‘nın Karlsruhe şehrinde dünyaya gelmiştir. Karlsruhe’de doğan ve burada yetişmeye başlayan Oliver Kahn, zaferli talebelik senelerinde spora da ilgi duymuştur. Henüz 6 yaşında iken futbol oynamaya merak saran Alman sporcu, futbolculuk yaşantısına kalecilikle başlamış ve o mevkide de etkin futbolculuk macerasını sonlandırmıştır. Kariyerine 1975 senesinde Karlsruher SC’nin genç ekibinde başlayan Kahn, burada profesyonel yaşamına da başlamıştır. 1975’te Karlsruher altyapısına dahil olan Olvier Kahn, bu tarihten takribî 12 sene sonra ilk defa profesyonel anlamda bir maçta Karlsruher kalesini gözetmeye başlamıştır. Bu yarıyılda dünyanın en büyük kulüplerinden bir olan Bayern Münih’in radarına takılan Oliver Kahn Karlsruher’den takribî olarak 4,6 milyon Alman Markı karşılığında Bayern’e imza atmıştır.

kahn_1666422c1987 ile 1994 seneleri arasında Karlsruher formasını terleten Alman sporcu, Bayern Münih’e transfer olmadan evvel toplamda 128 defa Karlsruher A Ekibi’nı için ilk 11’de gayret vermiştir. Zaferli Karlsruher altyapı eğitimi ve kendi olağandışı önsezisi sayesinde Bayern Münih’e 1994 senesinde ciddi bir maliyet karşılığında transfer olan Oliver Kahn, Bayern Münih, forması altında temennileri aşırısıyla karşılamıştır. 1994’deri 2008 senesinde kadar resmi olarak Bayern Münih’in kontratlı futbolcusu olan efsane kaleci, burada rakamsız galibiyetlere uzanmıştır. Bayern Münih formasını yalnızca Bundesliga’da 429 defa terleten Oliver Kahn, dünyanın yetiştirmiş olduğu en büyük 5 kalecisinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kulüp kariyeri, dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Bayern Münih’le şekillenen Alman sporcu, özellikle Bayern Münih forması giydiği yarıyılda Alman Ulusal Ekibi’nın da bırakılmaz bir parçası olmuştur. Bu yarıyılda 86 defa Alman Ulusal Ekibi’nın kalesini gözeten Kahn, 2002 Dünya Kupası’nda Almanya ile final oynamış ancak Brezilya‘ya oynana final 2-0 kaybedilmiştir. Bu maçta yanılgılı bir de gol yiyen Oliver Kahn, yeniden de Dünya Kupası’nın en büyük ödüllerinden bir olan Altın Top Ödülşanı almaya hak kazanmıştır ve aynı zamanda turnuvanın Rüştü Reçber ile birlikte en bedelli kalecisi seçilmiştir.

Oliver-KahnKariyerinde neredeyse kaldırmadığı kupa kalmayan Oliver Kahn, Bayern Münih’le birlikte UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iki defa final oynamış ve kupayı da bu yarıyılda bir defa kaldırma zaferi göstermiştir. Bu galibiyet 2001’de Valencia CF karşısında penaltı vuruşları sonrasında gelmiştir. Bu maçta devleşen Oliver Kahn, Bayern’in 4. UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunda büyük hisse sahibi olmuştur. Bunun yanı gizeme bir de UEFA Kupası’nı kaldırma keyfi yaşayan Oliver Kahn, domestik alanda ise, dünyanın en çok kupa kaldıran kalecisi olma özelliğini haizdir. 1994 senesinden itibaren giymeye başladığı Bayern Münih formasıyla, toplamda 8 Bundesliga, 6 Almanya Kupası ve 1’er adet UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nın yanı gizeme Kıtalararası Kupayı da kaldırarak kırılması oldukça efor bir rekora imza atmayı muvaffak olmuştur. 2001’de gelen UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuyla birlikte UEFA tarafından senenin en iyi Avrupa kalecisi de seçilen Oliver Kahn, bu yarıyılda isminden oldukça laf ettirmeyi muvaffak olmuştur. Bu alanda kezlerce ödül alan Oliver Kahn, Alman futbol tarihinin gelmiş geçmiş en zaferli 3 kalecisinden biri olarak kabul edilmektedir.

6873_hpAyrıca kazandığı ödüller arasında en anlamlı olanı ise, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda kazandığı Altın Top ödülüdür. Bunun sebebi, Oliver Kahn, bu ödülü kazanan ilk ve tek kaleci olarak Dünya Kupaları tarihine geçmiştir. Bu kırılması elde edilmesi oldukça güç bir galibiyet olarak kabul görmüştür. Alman Ulusal Ekibi’nda uzun seneler hizmet verse de bir hayli beynelmilel organizasyonda, Andreas Köpke’nin yediği olarak yer almıştır. Ancak Andreas Köpke, futbolculuk kariyerine nokta koyunca, Oliver Kahn Jens Lehmann ile mutasyonlu olarak forma gayreti verse de genellikle, formayı Lehmann’dan kapmayı muvaffak olmuştur. Bayern Münih formasıyla futbola 2008 senesinde veda eden sporcu, muhtelif altyapı çalışmalarında yer alarak futboldan kopmamıştır. Ayrıca RTL kanalında UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının yorumcusu olarak da vazife almaktadır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ