Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Olağandışı Bakteriler: Büyüleyici Mikroplar Hakkında İlginç Asıllar

  • 24 Nisan 2021
  • Olağandışı Bakteriler: Büyüleyici Mikroplar Hakkında İlginç Asıllar için yorumlar kapalı
  • 77 kez görüntülendi.

Bakteriler büyüleyici mikroplardır. Pek çok insan onları kolayca hastalık tetikleyicileri olarak düşünür. Kimilerinin bizi hasta edebileceği doğru olsa da, çoğu hasarsız ve hatta verimlidir. Tahlilciler, bazı bakterilerin kendi başlarına alaka çekici olan ve gelecekteki insanlara da destekçi olabilecek afallatıcı becerilere sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Bakterilerin çoğu tek bir mikroskobik hücreden yapılsa da, daha evvel inanıldığı kadar […]

Olağandışı Bakteriler: Büyüleyici Mikroplar Hakkında Garip GerçeklerBakteriler büyüleyici mikroplardır. Pek çok insan onları kolayca hastalık tetikleyicileri olarak düşünür. Kimilerinin bizi hasta edebileceği doğru olsa da, çoğu hasarsız ve hatta verimlidir. Tahlilciler, bazı bakterilerin kendi başlarına alaka çekici olan ve gelecekteki insanlara da destekçi olabilecek afallatıcı becerilere sahip olduğunu keşfetmişlerdir.
Bakterilerin çoğu tek bir mikroskobik hücreden yapılsa da, daha evvel inanıldığı kadar kolay değildir. Bakteriler birbirleriyle irtibat kurabilir ve hareketlerini koordine edebilir. Kimileri insanları öldürecek fazla etrafsal şartlarda yaşamda kalabilir, kimileri ışık üretebilir, kimileri manyetik alanları tespit edip bunlara yanıt verebilir. Birkaç çeşidi öbür bakterilere saldıran avcılardır.
Bu yazıda, öğrenilen bazı bakterilerin sıradışı özellikleri açıklanmaktadır. Bilim adamları tabiatı keşfettikçe, yeni bakteriler buluyorlar ve daha evvel belirlenmiş olanlar hakkında daha fazla şey biliyorlar.

Ekstremofil: Fazla Etraf Şartlarında Yaşamak

Bazı bakteriler fazla etraflarda yaşar ve ekstremofil olarak öğrenilir. “Fazla” civarlar insan standartlarına göre, çok yüksek veya çok düşük sıcaklığa sahip olanları, yüksek tazyik, tuzluluk, asitlik, alkalilik veya ışınım seviyesine sahip olanları veya oksijen kapsamayanları kapsar.
Arkeon olarak öğrenilen mikroplar sıklıkla güç şartlarda yaşarlar. Arkeoronlar mikroskoptaki bakterilere eş, fakat genetik ve biyokimyasal olarak çok değişiktirler. Genellikle bakteri olarak adlandırılırlar, ancak çoğu mikrobiyolog bu terimin yanlış olduğunu düşünür.

Ekstremofil Misalleri

– Halofilik bakteriler tuzlu etraflarda yaşar.
– Salinibacter ruber, % 20 ila % 30 tuz kapsayan havuzlarda yaşarken en iyi gelişen, çubuk biçiminde, turuncu-kırmızı bir bakteridir. Deniz suyu, ağırlık olarak takribî % 3,5 oranında tuz kapsar.
– Bazı halofilik arkealar, Ölüdeniz, tuz gölleri, natürel brinler ve buğulaşan deniz suyu havuzları gibi neredeyse tuzla doymuş suda çok iyi yaşamda kalırlar. Bu habitatlarda yoğun popülasyon büyüyebilir.
– Halofilik arkealer genellikle karotenoid ismi verilen pigmentleri kapsar. Bu pigmentler hücrelere turuncu veya kırmızı bir renk verir.
– Termofilik bakteri sıcak etraflarda yaşar.
– Hipertermofilik bakteri, en az 60 ° C 140 ° F sıcaklığa sahip fazla sıcak etraflarda yaşar. Bu bakteriler için optimal sıcaklık 80 ° C’den 176 ° F yüksektir.
– Ummantaki hidrotermal menfezlerin etrafında yaşayan bakteriler, yaşamda kalabilmek için en az 90 ° C 194 ° F sıcaklık gerektirir. Hidrotermal bir havalandırma, dünya yüzeyinde jeotermal olarak ısıtılan suyun çıktığı bir çatlaktır.Olağandışı Bakteriler: Büyüleyici Mikroplar Hakkında Garip Gerçekler
– Bazı arkealar derin su menfezlerinin çevresinde 100 ° C’den 212 ° F daha yüksek bir sıcaklıkta yaşamda kalırlar. Yüksek tazyik, suyun kaynamasını önler.
– 2013 senesinde, bilim adamları Yüksek Kutup’ta permafrostta yaşayan Planococcus halocryophilus OR1 suşu isimli bir bakteri keşfetti. Bakteri -15 ° C’de ürüyordu şimdiye kadar düşük sıcaklıkta bir kayıt ve -25 ° C’de yaşayabiliyordu.
– Bazen “dünyanın en sert bakterisi” olarak adlandırılan Deinococcus radiodurans, soğukta, asitte, dehidrasyonda, vakumda ve ışınımda, bir insanın katlanabileceğinden bin kat daha eforlu bir biçimde yaşamda kalabilir.

Biyolüminesans: Işık Üretmek

Biyolüminesan bakteri deniz suyunda, umman dibindeki tortularda, ölü ve çürüyen deniz hayvanlarının cisimlerinde ve umman canlılarının içinde bulunur. Bazı deniz hayvanları, biyolüminesan bakterisi kapsayan özel ışık uzuvlarına sahiptir.
Bir fener balığı, ışıldayan bakteri kapsayan bir hayvanın acayip bir misalidir. Hepsi aynı aileye Anomalopidae ait muhtelif fener balıkları vardır. Balıklar, her bir gözün altında fasulye biçiminde bir ışık uzvuna veya fotofora sahiptir. Uzuvdan gelen ışık bir el feneri gibi açılır ve kapanır. Bazı balıklarda ışık, fotoforu kaplayan koyu renkli bir membran tarafından kapatılır ve membran çıkarıldığında tekerrür açılır. Membranın tesiri, bir göz kapağınınkine eş. Öbür balıklarda fotofor ışığı saklamak için göz yuvasındaki bir cebe taşınır.
Fener balığı gececidir. Işığını öbür balıklarla irtibat kurmak ve avını sürüklemek için kullanır. Işık ayrıca balıkların avcılardan uzak durmasına destekçi olur. Avcıların ışığı genellikle açılıp kapanırken ve kafada su güzergahını değiştirirken balığın yerini bulmakta zorlanırlar.
Fener balığının ışığı, ışık uzvunda yaşayan bakterilerden yapılır. Bakteriler, oksijenle tepkine girdiğinde ışığı hür vazgeçen, luciferin isimli bir molekülü kapsar. Tepkinin hakikatleşmesi için lusiferaz ismi verilen bir enzim lüzumludur. Bakteriler, fener balığının hafif uzvunda, balığın kanından gıdaları ve oksijeni alarak yaşamaktadırlar.

Bakteriyel İrtibat ve Çekirdek İdrak Etme

Bakteriler, değişik hücreler arasındaki sinyal moleküllerinin mesajımı yoluyla birbirleriyle irtibat kurarlar. Sinyalleme molekülleri, bakteriler tarafından üretilen, öbür bakterilerin yüzeyindeki reseptörlere bağlanan ve kimyevi alanlarda bir yanıtı tetikleyen kimyevilerdir.
Tahlilciler, bir hayli bakteri cinsinin, çekirdeklerinde idrak edilen bir süreçte etraflarında bulunan sinyal molekülünün ölçüsünü tespit edebildiğini keşfetmektedir. Bu cinsler kimyevi bir sinyale ancak molekül konsantrasyonu emin bir seviyeye eriştiğinde cevap verir.
Bir alanda yalnızca birkaç bakteri varsa, sinyal molekülünün seviyesi çok düşüktür ve bakteri varlığına yanıt vermemektedir. Bununla beraber, yeterli rakamda bakteri varsa, emin bir cevabı tetiklemek için yeterli sinyal molekülü üretirler. Tüm bakteriler daha sonra aynı anda aynı biçimde cevap verir. Bakteriler dolaylı olarak popülasyon yoğunluklarını tespit eder ve “yeterli” olduğunda tutumlarını değiştirirler.
Çekirdek idrak etme, bakterilerin eylemlerini koordine etmelerini ve etrafları üzerinde daha eforlu bir tesir üretmelerini sağlar. Misalin, patojenik bakteriler hastalığa yol açanlar genellikle tutumlarını koordine ettiklerinde bedene saldırma kabiliyetlerini geliştirirler.

Lüminesans Bakteride Çekirdek İdrak Etme

Hawai, kısa kuyruklu kalamar ışıldayan bakteriler için acayip bir kullanıma sahiptir. Minik kalamar yalnızca bir santim uzunluğundadır. Gececidir ve geceyi kuma veya balçığa defineli olarak geçirir. Geceleri etkin hale kazanç ve çoğunlukla karides ve karides gibi kabuklularla beslenir. Kalamar, bedeninin alt kısmında Vibrio fischeri isimli bir biyolüminesan bakteri kapsayan hafif bir uzva sahiptir. Eksantriktir ki, bu uzuvda bulunan tek bakteri cinsidir.
Bakteriyel hücreler, otoindüktör olarak öğrenilen bir sinyal molekülü üretirler. Otomatik endüktör ışık uzvunun içinde biriktiğinde, bakterilerin ışıldama genlerini aktive eden kritik bir seviyeye erişir. Süreç, çekirdek idrak etmeye bir misaldir.
Bakterilerin yaydığı ışık, kalamarın silüetinin kalamarın altında yüzen avcılar tarafından görülmesini önlemeye destekçi olur. Fotoforlardan gelen ışık, aydan ummana erişen, kalamarın kamufle edildiği ve gölgenin gölgelenmesini önleyen ışıkla eşleşir. Bu vaka karşı-aydınlatma olarak öğrenilir.
Sabahları kalamar havalandırma ismi verilen bir operasyon asıllaştırır. Fotofordaki bakterilerin çoğu ummana salınır. Kalanlar ürerler. Gece geldiğinde, bakteri popülasyonu bir defa daha ışık üretmek için yeterince konsantre olur. Günlük havalandırma, bakterilerin hiçbir zaman o kadar fazla hale gelmeyeceği ve hafif yapım için yeterli besin ve enerji elde edemedikleri anlamına kazanç.

Yırtıcı Bakteriler

Yırtıcı bakteriler öbür bakterilere saldırır ve onları öldürürler. Tahlilciler, su habitatlarında ve toprakta yaygın olduklarını keşfetmişlerdir. Bu bakterilerin iki misali altta tarif edilmiştir.
– Vampirococcus, kükürt içeriği yüksek olan tatlı su göllerinde yaşar. Chromatium ismi verilen çok daha büyük, mor bir bakteriye yapışır ve akışkanı avından emerek öldürür.
– Vampirococcus’un aksine, Bdellovibrio bacteriovorus başka bir bakteriye bağlanır ve daha sonra dışarıda kalmak yerine içeri girer. Avının dış örtüsünü hazmetmek için enzimler üretir ve avını delmek için izin vererek döner.
– Bdellovibrio, avını içini artar ve sonra onu yok eder.
– Avcı, saniyede 100 hücre uzunluğundaki mucizevi bir süratle yüzebilir, bu da onu öğrenilen tüm bakterilerin en süratli hareket edenlerinden biri yapar.

Manyetik Alanların İdrak Edilmesi ve CevaplanmasıOlağandışı Bakteriler: Büyüleyici Mikroplar Hakkında Garip Gerçekler

Bilim adamları, bazı bakterilerin, Woods Antreye Oceanographic Institution’da çalışan bir bilim adamı olan Richard P. Blakemore tarafından 1975’te keşfedilene kadar manyetik alanları tespit edebileceğini kavramadılar. Manyetotaktik bakteri olarak da adlandırılan manyetik bakteriler, Dünya’nın manyetik alanını veya yanlarına yerleştirilmiş bir mıknatısın oluşturduğu alana algılar ve bunlara cevap verirler.
– Blakemore, bazı bakterilerin, mikroskop altında gözlemlerken her zaman lamın aynı tarafına taşındığını fark etti.
– Ayrıca, bir slaydın yanına bir mıknatıs yerleştirirse, bazı bakterilerin her zaman mıknatısın kuzey ucuna doğru hareket ettiğini gözlemledi.
– Manyetik bakteriler, manyetozom ismi verilen özel organeller kapsar.
– Manyetosomlar, manyetik kristal olan manyetit veya gregit kapsar.
– Her manyetik kristal, tıpkı öbür mıknatıslar gibi kuzey kutbuna ve güney kutbuna sahip minik bir mıknatıstır.
– Mıknatıslar birbirine ters kutuplarıyla birbirine yakalatıldığından, bakterilerdeki manyetik kristaller Dünya’nın manyetik alanına çekilir.
Bilim adamları, bakterilerin manyetik özelliklerinin insanlara destekçi olabileceği yolları inceliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ