Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

  • 12 Temmuz 2021
  • Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir? için yorumlar kapalı
  • 168 kez görüntülendi.
Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Öksürükler, tahriş edici maddeleri ve bedendeki enfeksiyonları arınmada rol oynar, ancak kesintisiz öksürük can sıkıcı olabilir. Öksürük rehabilitasyonunin tesirli olması nedenlerine bağlıdır. Alerjiler, enfeksiyonlar ve asit reflü dâhil öksürüklerin bir hayli muhtemel nedeni vardır. Bazı natürel ilaçlar öksürüğü gidermeye dayanakçı olabilir ancak bunları kullanan şahıslar düşük nitelikli ürünler ve saf olmayan, katkılı maddeler kullanma tehlikeyi altında […]

Öksürükler, tahriş edici maddeleri ve bedendeki enfeksiyonları arınmada rol oynar, ancak kesintisiz öksürük can sıkıcı olabilir. Öksürük rehabilitasyonunin tesirli olması nedenlerine bağlıdır. Alerjiler, enfeksiyonlar ve asit reflü dâhil öksürüklerin bir hayli muhtemel nedeni vardır. Bazı natürel ilaçlar öksürüğü gidermeye dayanakçı olabilir ancak bunları kullanan şahıslar düşük nitelikli ürünler ve saf olmayan, katkılı maddeler kullanma tehlikeyi altında olabilir.
Öksürük rehabilitasyonu için kolay erişilebilen natürel ürünlerden birini satın alarak kullanmayı seçim edenler ürünün markasına ve kaynağına dikkat etmelidir.
Ayrıca bazı şifalı nebatların ve yardımların kullanılmakta olan ilaçların etkisini değiştirebileceği ve istenmeyen yan tesirlere neden olabileceği bilinmelidir. Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan fazla devam ederse, tıbbi takviye almak temeldir.

12 Natürel Öksürük İlacı

İnsanlar ısrarcı bir öksürüğü rehabilitasyon etmek için muhtelif natürel ilaçlar kullanırlar. Burada, bu çözüm yollarından 12’sine daha ayrıntılı olarak bakılacaktır.
1-Bal çayı
Bazı araştırmalara göre, bal öksürüğü gevşetebilir. Çocuklarda gece öksürüğü rehabilitasyonları üzerine yapılan bir çalışma, pekmez kıvamında olan ve mineral içeriği yüksek olan kara bal veya siyah bal ile öksürük baskılayıcı ilaç olan dekstrometorfan’ı ve hiç rehabilitasyon edilmemesini karşılaştırılmıştır. Analistler, balın öksürüğü daha fazla rahatlattığını, bunun ardından dekstrometorfan’ın geldiğini bildirmiştir. Bir öksürüğü rehabilitasyon etmek emeliyle bal kullanmak için, 2 çay kaşığı ılık su veya nebat çayı ile karıştırılmalı, bu karışım günde bir veya iki defa içilmelidir. 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir.
2- Zencefil
Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı öksürüğü hafifletebilir. Aynı zamanda bulantı ve sızıyı da gevşetebilir. Bir çalışma, zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki çeperleri yumuşatabileceğini ve öksürüğü Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?azaltabileceğini öne devam ettir. Analistler temel olarak zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki tesirlerini incelemişlerdir, bu nedenle daha fazla araştırma zorunludur. Bir kadeh sıcak suya 20–40 gram taze zencefil dilimleri ilave ederek yatıştırıcı bir zencefil çayı hazırlanmalı ve içmeden önce birkaç dakika beklemesine izin verilmelidir. Tadı çoğaldırmak ve öksürüğü daha da yatıştırmak için bal veya limon suyu eklenebilir. Bazı vaziyetlerde zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide yanmasına neden olabileceğini de usta yakalanmalıdır.
3-Akışkanlar
Hidratlı sulu kalmak ya da bedeni susuz vazgeçmemek öksürük veya soğuk algınlığı olanlar için hayati öneme sahiptir. Araştırmalar, oda sıcaklığında içilen sıvılarının öksürük, burun akıntısı ve aksırmayı hafifletebileceğini göstermektedir. Soğuk algınlığı veya grip bulguları olan şahıslar da sıcak meşrubatlardan yararlanabilir. Aynı çalışma, sıcak meşrubatların boğaz sızısı, üşüme ve yorgunluk gibi bulguları da hafiflettiğini bildirmektedir. Bulgularda gevşeme hemen olmaktadır ve gevşeme sıcak meşrubat bitirdikten sonra uzun bir zaman devam etmektedir. Gevşetici olabilecek sıcak meşrubatlar şunlardır:
*Et suyu
*Nebatsal çaylar
*Kafeinsiz siyah çay
*Ilık su
*Ilık meyve suları
4-Buğu
Mukus veya balgam üreten bir ıslak öksürük, buğuyla iyileşebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapılmalı ve banyonun buğuyla dolmasını sağlanmalıdır. Bulgular azalıncaya kadar bu buğuda birkaç dakika kalınmalı, daha sonra terleme nedeniyle dehidrasyonu su kaybını önlemek için bir kadeh su içilmelidir. Alternatif olarak, bir buğu kabı hazırlanabilir. Bunu yapmak için Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?büyük bir kase sıcak suyla doldurulmalı ve tıkanıklığı rahatlatabilecek okaliptüs veya biberiye gibi otlar veya esansiyel yağlar eklenmelidir. Kâsenin üzerine uzanılmalı ve başa bir havlu örtülmelidir. Havlu buğuyu tutuklayacaktır. Buğu 5 dakika boyunca teneffüs edilmelidir. Buğu cilde sıcak sezdirir, cilt soğuyuncaya kadar devam edilmelidir. Islak öksürük veya göğüs tıkanıklığı olan şahıslar, hekime de danışarak evlerinde bir buğu makinesi veya hava nemlendirici kullanabilir.
5- Hatmi kökü
Boğaz sızısının rehabilitasyonunde uzun zamandır bilinen ve kullanılan bir nebat olan hatminin kökü aşırıca müsilaj kapsar. Boğazı kaplayan bu yapışkan madde öksürükten dolayı tahriş olan kısımları hafifletebilir. Ufak bir çalışma, kekik ve sarmaşık ile beraber hatmi kökü kapsayan bir nebatsal öksürük şurubunun, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürükleri tesirli bir biçimde rahatlattığını ortaya koymuştur. Şurup 12 gün kullanıldıktan sonra katılımcıların büyük çoğunluğu yüzde 90’ı etkisini “ iyi” ya da “çok iyi” şeklinde değerlendirmiştir. Hatmi kökü, kurutulmuş olarak veya kadeh poşetleri şeklinde mevcuttur. Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?Her ikisi de sıcak suya eklenmeli ve ardından hemen içilmeli veya önce azıcık soğumasını beklenmelidir. Hatmi kökü suda ne kadar uzun zaman kalırsa içinde o kadar müsilaj olacaktır. Mide rahatsızlığı şeklinde yan tesir gösterebilir, ancak ekstra akışkanlar içerek bununla baş etmek mümkün olabilir. Hatmi kökü sağlık ürünleri satılan mağazalardan, eczanelerden veya internet üzerinden çevrim içi siparişle satın alınabilir.
6- Tuzlu suyla gargara
Bu kolay derman, boğaz sızısı ve ıslak öksürüğün rehabilitasyonunde en tesirli olanlardan biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu eksiltir, bu da öksürme ihtiyacını eksiltebilir. Yarım çay kaşığı tuz eriyene kadar bir kadeh ılık suda karıştırılmalıdır. Gargara için kullanmadan önce çözeltinin azıcık soğumasına izin verilmeli, gargara yaptıktan sonra hemen tükürmemeli, karışım birkaç dakika boğazın gerisinde yakalanmalıdır. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç defa tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Ufak çocuklara tuzlu su vermekten kaçınılmalıdır çünkü düzgün biçimde gargara yapamayabilirler ve tuzlu suyun yutulması riskli olabilir.
7-Bromelain
Bir enzim çeşidi olan bromelain ananasta bulunur. En bol bulunduğu yer meyvenin çekirdeğidir. Bu enzimin anti-inflamatuar ve mukolitik özeliği bulunur. Mukolitik özelliğinin olması mukusu bölüp bedenden atabileceği anlamına kazanç. Bazı şahıslar boğazda biriken mukusu eksiltebilmek emeliyle düzenli olarak ananas suyu içse de içeriğindeki bromelain yeterli olmayabilir. Bu nedenle destek şeklinde bromelain kullanılması öksürüğün giderilmesinde daha tesirlidir. Daha önceden hiç kullanılmamış, yeni bir destek kullanılacaksa uzmanlardan fikir alınmalıdır. Bromelain’e karşı alerjik olmak mümkündür ve bu nebat ayrıca yan tesirlere neden olup ilaçlarla etkileşime girebilir. Kan inceltici veya antibiyotik alan şahıslar bromelain almamalıdır.
8-Kekik
Kekik hem mutfakta hem de tıpta kullanım alanına sahiptir ve öksürük, boğaz sızısı, bronşit, sindirim sorunları için ortak bir çözümdür. Bir çalışma kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun, akut bronşiti olan şahıslarda, plasebo şurubundan daha tesirli ve daha süratli öksürüğü rahatlattığını bulmuştur. Nebattaki antioksidanlar onun faydalarından mesul olabilir. Kekik kullanarak öksürükleri rehabilitasyon etmek için, bu nebatı kapsayan bir öksürük şurubu aranmalıdır. Bir su bardağındaki sıcak su içine eklenen 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş kekikle alternatif çay yapılabilir. Süzmeden ve içmeden önce 10 dakika boyunca bekletilmelidir.
9- Asit reflü için perhiz farklılıkları
Öksürüğün başka bir nedeni de asit reflüdür. Asit reflüyü tetikleyebilecek besinlerden uzaklaşmak gidişatı katlanılır hale getirir. Her ferdin uzak durması gereken tetikleyici besinler değişik olabilir. Reflüye hangi besinin neden olduğunu bütün bilmeyenler yaygın tetikleyicileri diyetlerinden uzaklaştırarak ve bulguları izleyerek işe başlayabilir. Asit reflü’yü en sık tetikleyen besinler ve meşrubatlar şunlardır:
*İçki
*Kafein
*Çikolata
*Portakal, mandalina gibi turunçgiller
*Kızartılmış ve çok yağlı besinler
*Nane
*Soğan ve sarımsak
*Baharat ilaveli besinler
*Domates ve içeriğinde domates bulunan ürünler
10- Kaygan karaağaç
Amerika yerlileri geleneksel olarak öksürük ve sindirim sorunlarını rehabilitasyon etmek için kaygan karaağaç veya kırmızı karaağaç kabuğu kullanmıştır. Kaygan karaağaç, boğaz sızısı ve öksürüğü yatıştırmaya dayanakçı olan yüksek seviyede bir müsilaj içerdiğinden hatmi köküne benzer. Bir kadeh sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş ot ilave ederek kaygan karaağaç çayı yapılabilir. İçmeden önce en az 10 dakika beklenmelidir. Kaygan karaağaçların ilaçların emilimini engelleyebileceği unutulmamalıdır. Kaygan karaağaç, toz ve kapsül formunda mevcuttur.
11- N-asetilsistein NAC
NAC, L-sistein amino asitinden gelen bir yardımdır. Günlük dozlar şeklinde almak, solunum yollarındaki mukusu eksilterek ıslak öksürüğün sıklığını ve şiddetini eksiltebilir. On üç çalışmanın bir meta-analizi NAC’ın kronik bronşitli şahıslarda bulguları önemli miktarda ve meblağlı bir biçimde azaltabileceğini göstermektedir. Kronik bronşit, mukus birikmesine, öksürükle beraber başka bulgulara neden olan, solunum yollarında görülen uzun süreli iltihaplanmadır. Analistler, solunum yolu tıkanıklığı olmayan şahıslar için günlük 600 miligram NAC dozu ve tıkanıklığın olduğu vaziyetlerde 1.200 mg’a kadar bir doz önermektedir. NAC, kurdeşen ürtiker, şişlik, ateş, soluk almada güçlük hayata gibi bazı yan tesirlerin görülmesine neden olabilir. Bu yardımı kullanmayı düşünen herkes önce bir hekimle konuşmalıdır.
12-Probiyotikler
Probiyotiklerin doğrudan doğruya öksürüğü giderme özelliği olmasa da bağırsaklarda bulunan bakterilerin dengede kalmasını sağlayarak bağışıklık ya da savunma sistemini güçlendirebilirler. Üstün bir bağışıklık sistemi bedenin enfeksiyonlarla, öksürükle ve alerjenlerle çabasine Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?dayanakçı olur.
Araştırmalara göre Lactobacillus denilen probiyotik bir bakteri cinsi soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazı bir fayda sağlar. Lactobacillus ile öteki probiyotik çeşitlerini içinde barındıran dayanaklar sağlıkla alakalı ürünleri satan mağazalarda ve eczanelerde bulunmaktadır. Alttakiler dahil olmak üzere bazı besinler natürel olarak probiyotikler bakımından zengindir:
*Miso çorbası
*Natürel yoğurt
*Kimchi
*Alman usulü lâhana turşusu
Bununla beraber, besinlerdeki probiyotik ölçüyü ve spektrumu büyük miktarda değişebilir. Probiyotik açıdan zengin besinler yemenin yanı gizeme probiyotik dayanağı almak iyi olabilir.

Soğuk Algınlığının Önlenmesine Dayanakçı İpuçları

Öksürükten kaçınmak her zaman mümkün değildir, ancak alttaki ipuçları tehlikeyi eksiltebilir:
Hasta olan insanlarla temastan kaçınmak: Soğuk algınlığı, grip veya öksürüğü olan insanlarla güvenli bir mesafe vazgeçilmelidir.
Elleri düzenli yıkamak: Ciltteki bakteri ve virüsleri arınmak için sabun ve ılık su kullanılmalıdır. Çocuklara ellerin düzgün yıkaması öğretilmelidir. Gerektiğinde evin dışında içki bazlı bir dezenfektan kullanılmalıdır.
Öksürüğün Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?Dezenfektan kullanmak: Bir aile azası hasta olduğunda, mutfak ve banyo düzenli olarak dezenfektanla temizlenmelidir. Yatak ekipleri havlular ve yumuşak oyuncaklar çamaşır makinesinde en sıcak ayarda yıkanmalıdır.
Hidratlı kalmak: Susuz kalmamak için yeterince su, nebat çayları ve öteki meşrubatlar içilmelidir.
Stres faktörlerini eksiltmek: Stres öteki pek çok şey gibi bağışıklık sistemi üzerinde tesirlidir. Stres arttığında şahıslar daha sık hastalanır. Stresi eksiltmek için birey düzenli egzersiz veya meditasyon yapabilir, tenn nefes alabilir ve progresif adale rahatlama tekniklerini deneyebilir.
Yeterince yatmak: Zinde ve sağlıklı kalmak için her gece 7–9 saat yatmak hedeflenmelidir.
Bağışıklık güçlendirici dayanaklar almak: Hastalığı uzak yakalamak için soğuk ve grip mevsiminde çinko, C vitamini ve probiyotik alınması düşünülebilir.
Alerji bulguları bazen soğuk algınlığı taklit edebilir. Polen, toz akarları, hayvan tüyü ve küf gibi tetikleyicilerden kaçınarak alerji alevlenmelerini eksiltilmelidir. Alerji aşıları immunoterapi ya da ilaç almak için hekime denışılmalıdır.

Hekime Gidilmesini Gerektiren Bulgular

Alttaki bulgular öksürüğe eşlik ederse bir hekimle görüşülmelidir:
*Makûs kokulu yeşil veya sarı balgam
*Üşüme, titreme
*Bedenin susuz kalması
*38,8 ° C üzerinde ateş
*3 günden fazla zamann ateş
*Halsizlik
Öksürükle beraber kan gelme ve solunum güçlüğü durumlarında varsa en yakın acil servise gidilmeli veya 112 acil servis aranmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ